Toto je 15 najpredávanejších SUV na Slovensku. V TOP 10 aj Suzuki SX4 S-Cross

Dve tretiny 15-miestneho rebríčku obsadili len tri značky. Toyota v ňom má 4-násobné zastúpenie, Kia a Škoda trojnásobné.

28.02.2024 06:00
toyota-c-hr-2023 11-galeria Foto:
Toyota má v rebríčku top 15 najpredávanejších áut 4-násobné zastúpenie. Model C-HR skončil na 6. mieste, záujem oň však bude rásť, keďže na trh prišla nová generácia.
debata (4)

V roku 2023 sa na Slovensku podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu zaregistrovalo 88 003 nových osobných áut v kategórii M1. Dominantnými boli vozidlá SUV, ktorých sa spolu predalo 46 501 kusov (crossovery + SUV všetkých veľkostí), čo značí trhový podiel 52,8 percenta. O tom, že táto kategória je stále populárna svedčí aj fakt, že ich trhový podiel sa oproti roku 2022 takmer o 2 percentá zvýšil.

Pokiaľ sa pozrieme na predaj SUV na Slovensku v aktuálnom roku, tak tento trend pokračuje prakticky bez zmeny. Aj naďalej dominantnými zostávajú SUV, ktorých sa spolu v januári 2024 predalo 4 386 kusov (crossovery + SUV všetkých veľkostí), čo značí trhový podiel 55,3 percenta. Len pre zaujímavosť – v medziročnom porovnaní je to identický výsledok – v januári 2023 bol ich podiel taktiež 55,3 percenta.

O novom Kodiaqu a Superbe hovorí šéf Škody Auto Slovensko Jaroslav Hercog
Video

V nižšie uvedenom rebríčku je 15 najpredáva­nejších SUV a crossoverov na Slovensku za január. Začnime ale najprv modelom, ktorý síce v rebríčku nie je, ale podľa nás si zaslúži pozornosť. Je ním Ineos Grenadier, z ktorého sa v januári predalo 5 kusov. Je to ortodoxný drsný britský off-road, patriaci do kategórie G2. De facto je to technologicky vylepšená kópia bývalého Defenderu s vysoko nadštandardnými terénnymi schopnosťami, ktorá začína v 5-miestnej verzii na sume vyše 76-tisíc eur. Takýchto áut je na trhu v súčasnosti už minimum a boli by sme radi, ak by na ňom vydržalo.

Ak sa pozrieme priamo do rebríčku, tak dve tretiny modelov v ňom majú „na svedomí“ tri značky – Toyota so 4-násobným zastúpením (C-HR, Yaris Cross, RAV4 a Corolla Cross), Škoda s trojnásobným (Kamiq, Karoq, Kodiaq), rovnako ako aj Kia (Sportage, Xceed, Stonic). Pri škodovke sa všetky tri spomenuté modely dostali dokonca do prvej päťky.

Jej hegemóniu narušila len druhá Kia Sportage a štvrtý Duster. Do rebríčku sa dostali aj dve Suzuki – SX4 S-Cross a Vitara. Táto japonská značka v priebehu druhého polroku 2023 upravila slovenské ceny a odvtedy sa jej predaje výrazne zlepšili.

V ďalšej časti článku nájdete rebríček 15 najpredáva­nejších SUV na Slovensku za január 2024 aj s medziročným porovnaním a aktuálnymi cenami.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #najpredávanejšie autá na Slovensku #TOP 10 áut #najpredávanejšie SUV
Články podľa značiek