Európska únia chce, aby sa v autoškolách vyučoval ‘holandský úchop‘. Viete čo to je?

Holandský úchop je úplne jednoduchá vec, ktorá v praxi naozaj dokáže výrazne znížiť riziko kolízie medzi vystupujúcim vodičom a zozadu prichádzajúcim cyklistom.

27.03.2024 12:00
dutch
Holandský úchop by sa mal povinne vyžadovať pri kurzoch v autoškolách.
debata (105)

Europoslanci v poslednom čase pripravili pre motoristov niekoľko noviniek, ktoré by mohli začať platiť v najbližších rokoch. Niektoré z nich dávajú väčší zmysel, iné menší. K tým, ktoré sa nám zdajú zmysluplné, patrí návrh na to, aby sa v autoškolách v rámci EÚ pri kurzoch a aj pri skúškach pri otváraní dverí povinne vyžadoval tzv. „holandský úchop“. Ide totiž o jednoduchú vec, ktorá dokáže výrazne eliminovať riziko kolízie s zozadu prichádzajúcim cyklistom, motorkou alebo autom.

V súčasnosti má už čoraz viac áut v rámci bezpečnostných asistentov aj varovanie pred kolíziou pri vystupovaní, keď kamera, ktorá sníma mŕtvy uhol dokáže posádku varovať pred otvorením dverí, ak sa zozadu blíži bicykel, alebo iný dopravný prostriedok. No väčšina áut, ktoré jazdia v bežnej premávke ho nemá. Ide pritom veľmi jednoducho nahradiť práve „holandským úchopom“.

Český BESIP ho opisuje takto: "Stačí otvárať dvere vodiča pravou rukou. Pri tomto úchope sa telo samo natočí do polohy, v ktorej máte možnosť pozrieť sa jednoducho na cestu za seba. Zvýši sa tak možnosť, že spozorujete cyklistu, auto, alebo chodcov v zornom poli. Ukazuje to aj nasledujúce video:

Európska únia by chcela, aby tento spôsob otvárania dverí povinne používalo všetci vodiči, no je jasné, že neexistuje spôsob, ako to kontrolovať. Preto prišla s návrhom, aby si na tento spôsob otvárania dverí zvykali automaticky vodiči už počas kurzov v autoškole, pretože takto existuje väčšia pravdepodobnosť, že aspoň niektorí z nich si ho zautomatizujú a budú ho používať aj v budúcnosti.

Z nášho pohľadu ide o rozumný a praktický návrh, ktorý nič nestojí, nevyžaduje žiadne náklady navyše a ak by sa rozšíril, určite by dokázal zabrániť aspoň časti nepríjemných kolízií, vznikajúcich pri vystupovaní kvôli nepozornosti posádky auta.

© Autorské práva vyhradené

105 debata chyba
Viac na túto tému: #Cyklisti #Holandský úchop #bezpečnosť cyklistov
Články podľa značiek