Mercedes ukáže v Pekingu koncept kombi-kupé triedy CLS

Mercedes nás necháva ochutnať koncept Shooting Break pred pekinskou autoshow. Kombi-kupé jasne naznačuje, čo možno očakávať od budúcej triedy CLS.

20.04.2010 03:00
Mercedes-Benz Shooting Break Concept Foto:
Mercedes-Benz Shooting Break Concept
debata

Koncept Shooting Break sa štylisticky nápadne ponáša na ženevskú hviezdu s názvom mobilného telefónu – F800 Style Concept. To naznačuje, že nejde o žiadne experimenty, ale o automobily chystajúce sa do sériovej výroby. Veď ak by sa dizajnéri chceli iba „vyšantiť“, nedali by obom konceptom také stráviteľné a realizovateľné kontúry.

Maska chladiča v štýle SLS AMG nesmie chýbať. Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Concept Maska chladiča v štýle SLS AMG nesmie chýbať.

Pristavme sa pri názve konceptu Shooting Break. Väčšina z nás si pod týmto pojmom predstaví exkluzívne dvojdverové kupé krížené s kombi. Keďže v Mercedese majú na termín kupé vlastný názor (CLS je štvordverové kupé), je u nich možné stvoriť aj päťdverové kombi-kupé.

Praktické kombi pojme štyroch pasažierov a ich... Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Concept Praktické kombi pojme štyroch pasažierov a ich batožinu.

Druhou zaujímavosťou je slovíčko „Break“. Pre karosériu tohto typu sa zvyčajne používa termín Shooting Brake. Mercedes sa rozhodol pre homonymum Shooting Break. Obidva výrazy vychádzajú z pomenovania pre typ voza používaného pri poľovačkách a love, ktorý bol dosť praktický pre prevoz viacerých strelcov a ich výbavy vrátane psov. Zhruba od polovice minulého storočia sa však častejšie používa skôr výraz Shooting Brake. Mercedes oprášil aj druhý výraz, no uvidíme, čo z toho zostane do sériovej výroby.

Interiéru dominuje aristokratická elegancia. Foto: Mercedes-Benz
Mercedes-Benz Shooting Break Concept Interiéru dominuje aristokratická elegancia.

Koncept poháňa 3,5-litrový motor V6 vybavený start/stop systémom, ktorý vyvinie výkon 225 kW (306 k) a maximálny krútiaci moment 370 Nm. Tento motor je údajne predskokanom novej generácie motorov Mercedes-Benz s priamym vstrekovaním a možnosťou aplikácie prepĺňania.

Viac informácií nám prinesie autosalón v Pekingu.

debata chyba
Články podľa značiek