Svetelná šou Audi A8 sa zaobíde bez xenónov

Audi sa drží hesla: Náskok vďaka technike. A hoci konkurencia stále priostruje, bezpochyby to platí aspoň o svetelnej technike, ktorou je vyzbrojená nová vlajková loď z Ingolstadtu.

08.02.2010 07:25
Audi A8 Foto:
Audi A8
debata

Audi A8 totiž prichádza ako prvé skutočne sériové vozidlo na svete so svetlami založenými výlučne na LED technológii. Žiarovku ani xenónovú výbojku tu už jednoducho nenájdete. Svetelná šou každého predného svetlometu sa skladá z neuveriteľných 58 diód.

A teraz pekne po poriadku. Stretávacie svetlá tvorí pás desiatich diód. Pod ním sa nachádza pás 22 diód na denné svietenie a rovnaký počet žltých diód pre funkcie smerového svetla. A to ešte nie sme na konci. Dve vysokovýkonne štvorčipové diódy preberajú funkciu diaľkového svetla a ďalšie dve slúžia na osvetlenie priestoru pri odbočovaní.

Klasické žiarovky ani xenónové výbojky tu už... Foto: Audi
Audi A8 Klasické žiarovky ani xenónové výbojky tu už nenájdete.

Napriek vysokej cene má však táto moderná technológia množstvo výhod. Nejde len o technologický efekt. Tak napríklad životnosť diód sa vyrovná životnosti auta, takže po celý čas ich nie je nutné vymieňať. Majú pritom podstatne nižšiu energetickú náročnosť. A napríklad stretávacie svetlá odoberajú len 40 W, čo je menej, ako potrebuje xenónová výbojka. To znamená z dlhodobého hľadiska nižšiu spotrebu paliva.

Výhodou je aj to, že sa zaobídu bez akýchkoľvek mechanických komponentov či elektromotorov, ktoré sú dnes bežnou súčasťou napríklad odbočovacích svetiel.

A aké sú prednosti na strane zákazníka? Svetlá majú teplotu lúča 5500 Kelvinov, čo je veľmi podobné dennému svetlu, vďaka čomu sa oči vodiča neunavia tak rýchlo ako pri jazde s klasickým osvetlením. Oveľa jasnejšie, s väčším kontrastom a bez odleskov kopírujú povrch vozovky, lepšie osvetľujú dopravné značky, chodcov, zvieratá či slabo osvetlené vozidlá.

Nič nie je zadarmo, za LED svetlomety... Foto: Audi
Audi A8 Nič nie je zadarmo, za LED svetlomety priplatíte 1800 eur.

Navyše ich nie je nutné nijako ovládať. Vďaka kamere pred spätným zrkadlom registrujú svetlá aktuálne počasie a protiidúce vozidlá a vďaka spolupráci s GPS zas vedia, či sa práve nachádzate v meste, na okresných cestách alebo na diaľnici. Tomu prispôsobujú intenzitu, rozptyl a tvar svetelného kužeľa a samočinne tiež prepínajú stretávací a diaľkový režim.

Tento luxus – či skôr bezpečnosť – však nie je lacná záležitosť. Nové LED svetlá sú totiž len na zozname príplatkového príslušenstva. Audi si za ne pýta presne 1800 eur.

debata chyba
Články podľa značiek