Čo je však najpodstatnejšie, Sandero sa stáva bezkonkurenčne najlacnejším modelom na našom trhu. A pritom je poriadna šťuka v rybníku. Dizajnom vás asi príliš nenadchne, no skúste nájsť za 210-tisíc korún iný päťdverový model, ktorý by vám ponúkol úžitkové vlastnosti na úrovni nižšej strednej triedy, povedzme renaultu Mégane. Najbližší cenoví súperi ako Chevrolet Spark, či Hyundai Atos pri ňom vyzerajú len ako chudobní príbuzní.
Na platforme Loganu
Piaty model Dacie vychádza z platformy B0 známeho Logana, no jeho rázvor 2 590 mm je o 42 mm kratší. Napriek tomu majú oba modely spoločných až 70 percent dielov. A rovnaká je aj filozofia. Ponúknuť za málo peňazí solídny, praktický a odolný produkt.
Karoséria Sandera nemá však s Loganom veľa spoločného. Vysoký hatchback s dĺžkou 4 020 mm má plne autonómny dizajn a pôsobí robustným dojmom. Od Laoganu je kratší o 23 centimetrov. Jednoduché línie dokladujú snahu o redukciu výrobných nákladov, ale v spojení s hliníkovými diskami či metalízou nemusíte pri pohľade naň zatvárať oči.
Modernejší interiér
Dizajnom interiéru je na tom Sandero dokonca lepšie ako Logan. Tvrdým a lacným plastom sa síce neubránilo, no trojramenný volant má oveľa nápaditejší vzhľad a úplne nový je aj prístrojový panel s väčšími analógovými ukazovateľmi či tak kritizovaná stredová konzola.
Že sa Sandero naozaj nebojí úlohy rodinného modelu, je zrejmé z jeho interiérových pomerov. Nad zadnými sedadlami ponúka po strechu 878 mm, pre kolená 145 a vo výške lakťov šírku až 1 425 mm. Piati cestujúci by teda preň nemali byť väčším problémom.
V zálohe sú sklápateľné zadné operadlá, vďaka ktorým vzrastie batožinový priestor zo základných 320 až na 1 200 litrov.
Sandero sa bude dodávať v troch úrovniach vybavenia, ktoré zatiaľ nie sú presne špecifikované. Novinkou je však výškovo nastaviteľný volant a bočné airbagy, ktoré na príplatkovom zozname Loganu nenájdete. Základná verzia Sandera si však bude musieť vystačiť nielen bez týchto prvkov, ale dokonca aj bez posilňovača riadenia.
Tri motory z Loganu
Európska zostava motorov Sandera je zhodná s Loganom. Pod jeho kapotou nájdeme dva 8-ventilové štvorvalce s objemom 1,4 (55 kW) alebo 1,6 litra (64 kW). Neskôr pribudne turbodiesel 1,5 dCi vo výkonových verziách 50 a 63 kW. Kombinovať sa budú výlučne s 5-stupňovými manuálnymi prevodovkami.
Konštrukcia podvozku využíva predné zavesenie McPherson na trojuholníkových ramenách a zadnú nápravu s torznou priečkou a vinutými pružinami. Drahšie verzie budú vybavené predným stabilizátorom.
Silnou stránkou Sandera má ostať jeho odolnosť proti nekvalitným cestám a nástrahám veľkomesta. Používa totiž účinnú zbraň – svetlú výšku až 155 mm a väčšie pruženie. A to nie je všetko, dopriať si môžete dokonca aj malú kamufláž – efektný paket SUV s chráničmi podvozku a hmlových svetiel či bočnými ochrannými lištami.
Veľké plány
So Sanderom má Dacia veľké plány. Už v blízkej budúcnosti má zabrať polovicu výrobnej kapacity závodu v Pitešti, z ktorého liniek dnes schádza 350-tisíc vozidiel ročne. Na slovenský trh sa chystá presne 15. júla v cene 6 990 eur.
Sandero je pre celý svet
Sandero je globálny produkt Renaultu. Od januára bolo uvedené pod značkou Renault v Brazílii a Argentíne. Nasleduje Európa, Turecko a severná Afrika. Ešte tento rok spustí Renault výrobu Sandera v Kolumbii a v roku 2009 aj v Maroku, Rusku a Južnej Afrike. Hlavnou devízou má byť cena, ktorou je situované do triedy mini. Rozmermi však konkuruje modelom nižšej strednej triedy.