Jozef Kaban je najúspešnejší slovenský dizajnér

Vo svojich 35 rokoch má za sebou množstvo úspechov, medzi ktoré patrí aj návrh dizajnu superšportového automobilu Bugatti Veyron. Ako viedla cesta na pomyselný vrchol dizajnérskej kariéry v tak krátkom čase?

11.02.2008 12:57
Jozef Kaban Foto:
O prestup minulého roka sa postaral Jozef Kaban do škodovky prestúpil z Audi.
debata

Jozef Kaban sa narodil 4. januára 1973 v Námestove. Po štvorročnom štúdiu dizajnu na strednej umeleckej škole pokračoval v roku 1991 v štúdiu produktového a priemyslového dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Už počas tohto štúdia sa zúčastnil dizajnérskej súťaže pre automobilku Škoda, ktorú vyhlásil koncern Volkswagen. Práve táto súťaž, v ktorej sa umiestnil na druhom mieste, mu zabezpečila výborné predpoklady na štart úspešnej kariéry. Vďaka nej mohol už ako 20 – ročný nastúpiť do spoločnosti Volkswagen, najprv ako štipendista, neskôr ako dizajnér exteriérov automobilov.

Master of Art

Ako štipendista Volkswagenu začal Kaban študovať na prestížnej londýnskej Kráľovskej akadémii. Táto škola má najlepší „imidž“ v dizajne všeobecne. Napriek tomu, že nemal skončené bakalárske štúdium, mohol študovať na magisterskom štúdiu. Škola mu udelila výnimku, pretože v tom čase mal už dostatok výsledkov z Volkswagenu – dve autá vo výrobe. Túto školu úspešne ukončil v roku 1997 s titulom Master of Art v odbore Dizajn vozidiel. Jozej Kaban bol v tom čase jediným slovenským absolventom tejto školy.

Fotogaléria: Jozef Kaban a jeho najvýznamnejší projekt

Na jeho vrcholnom diele, Bugatti Veyron, začal pracovať v roku 1999. Kompletný dizajn exteriéru tohto automobilu, s výnimkou kolies, je jeho dielom. Na tie mu vraj nezostal čas, preto ich navrhol zvyšok tímu. Po tomto nesmiernom úspechu sa mu brány automobilového dizajnu pootvorili ešte viac. V roku 2003 odišiel z Volkswagenu ku koncernovému Audi. Tam sa za tri roky vypracoval na vedúceho Centra pre dizajn exteriéru.

Bugatti, Audi, Škoda

Po úspešnom pôsobení v tejto funkcii sa nedávno opäť zmenilo jeho pôsobisko. Od začiatku februára zastáva Jozef Kaban funkciu vedúceho oddelenia dizajnu značky Škoda Auto. Tento slovenský rodák svojim raketovým štartom úspešnej kariéry nepochybne inšpiroval mnohých slovenských študentov a o výsledkoch jeho tvorivej práce určite ešte budeme počuť.

debata chyba
Články podľa značiek