Mazda MX-5: Kultový roadster je odhalený. Bude menší a ľahší

05.09.2014 17:00

Na špeciálnej akcii v Barcelone a na súbežných podujatiach v Japonsku a USA ukázala japonská automobilka dlho očakávanú štvrtú generáciu najpredávanejšieho športového auta planéty – Mazdu MX-5. Je sa na čo tešiť. Odkaz minulosti spája totiž s najnovšími technológiami Skyactiv a dizajnom Kodo.

Dizajn MX-5 je verný súčasnému štylistickému...
Dizajn MX-5 je verný súčasnému štylistickému jazyku Kodo, čo znamená v preklade čosi ako „duša pohybu“. Je to nádherný kus auta, pri ktorom si možno spomeniete aj na niektoré modely Ferrari. Autor: Mazda

Po mnohých špekuláciách o podobe a čase príchodu nového roadsteru Mazda MX-5 je vo veci konečne jasno. Predstaví sa už v októbri na autosalóne v Paríži a nie až na budúci rok v Chicagu, ako sa pôvodne predpokladalo. Veď práve tam mal pred 25 rokmi svoju výstavnú premiéru. To je tá dobrá správa. Horšia je, že hoci Mazda naplno odhalila dizajn novej MX-5, všetky dôležité informácie vrátane tých technických si zatiaľ necháva pre seba. No i tak je zrejmé, že je sa na čo tešiť.

Hlavným mottom vývoja bolo podľa Mazdy slovíčko inovácia. Zdôrazňuje to najmä preto, aby bolo jasné, že štvrtá generácia ide ďaleko nad rámec evolúcie či faceliftu. Je to jednoducho od základu nové auto, ale s jasným rešpektom k tradícii. Tá velí, aby tento čarovný roadster ostal verný filozofii prvej generácie z roku 1989, teda nízkej hmotnosti, ľahkej ovládateľnosti, primeranému výkonu a emóciám, ktoré dokáže ponúknuť len puristický športový model s plátennou strechou. To všetko však za dostupnú cenu.

Zaujímavé je, že štvrtá generácia je dĺžkou 3...
Zaujímavé je, že štvrtá generácia je dĺžkou 3 915 mm kratšia ako tá prvá z roku 1989. Aj vďaka tomu sa podarilo znížiť hmotnosť o 100 kg. Predná kapota je však dlhšia a čelné sklo posunuté viac dozadu. Autor: Mazda

Mazda splnila kritériá do bodky. Napríklad na váhe sa jej podarilo ušetriť až 100 kg, čo znamená, že základná verzia by sa mala pohybovať tesne nad hranicou jeden tony. To je asi len o 70 kg viac, ako vážila MX-5 roku 1989, pritom musí splniť neporovnateľne náročnejšie bezpečnostné kritériá. Svoje urobila nielen predná a zadná hliníková kapota, predné hliníkové blatníky či hliníkové výstuhy nárazníkov, ale prekvapujúco aj menšie rozmery.

Celková dĺžka sa cvrkla o nezanedbateľných 10,5 centimetra na konečných 3 915 mm. To znamená, že novinka je dokonca o 35 mm kratšia ako prvá generácia MX-5. A ďalšie dva centimetre ubudli na výške. Plátenná strecha sa vznáša nad asfaltom len vo výške 1 235 mm, čo je iba o 15 mm viac v porovnaní s MX-5 prvej generácie. Plusové prírastky formátu nájdeme jedine v šírke. Štvrtá generácia je totiž o centimeter širšia (1 730 mm). Ale pri pohľade na hodnotu rázvoru náprav (2 315 mm) musíme opäť 15 mm odpočítať.

Plátenná strecha sa bude dať naďalej sklopiť...
Plátenná strecha sa bude dať naďalej sklopiť pohybom jednej ruky priamo z interiéru. Autor: Mazda

Už to dáva MX-5 vzrušujúce proporcie. No Mazda išla ešte ďalej. Znížila a predĺžila prednú kapotu, pričom rám okna posunula viac dozadu. A to isté spravila s pohonnou jednotkou. Tá je teraz ešte bližšie k stredu vozidla. Dôvod? Zníženie ťažiska a dokonalé rozloženie hmotnosti medzi nápravy v spravodlivom pomere 50 : 50. Posádka bude navyše sedieť o pár milimetrov nižšie. To je ďalší príspevok ku kvalite jazdných vlastností, ktoré boli pre MX-5 vždy alfou a omegou.

O interiéri si môžeme urobiť predstavu len na základe jedinej fotografie. Zaujímavé bude sledovať najmä to, ako si Mazda poradila v súvislosti s redukciou formátu a rázvoru s vnútorným priestorom. V každom prípade ostáva interiér verný prísne puristickému duchu a ľahkej plátennej streche, ktorú bude možné zložiť manuálne, a to jediným pohybom priamo z interiéru. Pribudne však moderné multimediálne rozhranie HMI s voľne uchyteným displejom a kruhovým ovládačom či reproduktory v opierkach hláv.

Strohý dizajn interiéru dopĺňa nove...
Strohý dizajn interiéru dopĺňa nove multimediálne rozhranie Mazda HMI a reproduktory integrované do opierok hláv. Autor: Mazda

Mazda tvrdí, že sa snažila zmazať hranicu medzi interiérom a vonkajším prostredím, čo má byť prísľubom fantastických jazdných zážitkov. Tie podporí aj vyspelá konštrukcia podvozku. Vpredu ostáva MX-5 verná dvojitým lichobežníkovým ramenám a vzadu viacprvkovému zaveseniu. Tuhosť otvorenej karosérie zvyšuje centrálny priestorový rám, ktorý vytvára tunel pre kardan spájajúci prevodovku so zadnou hnanou nápravou. Novinkou bude elektrický posilňovač riadenia, ktorý nahradí klasickú hydrauliku.

Bohužiaľ, o motoroch toho Mazda veľa neprezradila. Vieme len toľko, že pod kapotou budú benzínové 4-valce z novej generácie Skyactiv-G, špeciálne upravené pre potreby MX-5. Pravdepodobne pôjde o agregáty s objemom 1,5 ( 77 kW) a 2,0 ( 121 kW) litra. Prepojené budú buď so 6-stupňovým manuálom, alebo s automatickou prevodovkou s tým istým počtom prevodových stupňov. Objaviť by sa však mala až neskôr, podobne ako verzia s elektricky ovládanou strechou z pevných materiálov.

O technike pod kapotou vieme len to, že v...
O technike pod kapotou vieme len to, že v ponuke budú benzínové 4-valce Skyactiv-G, spojené so 6-stupňovými prevodovkami. Kardan bude umiestnený v pomocnom ráme, ktorý zvýši tuhosť karosérie. Autor: Mazda

Záujemcovia o MX-5 sa ešte musia vyzbrojiť istou dávkou trpezlivosti. Do predaja príde totiž až začiatkom budúceho roka, teda pred budúcou „kabriosezónou“. Spomeňme ešte, že od roku 1989, teda za 25 rokov, predala Mazda viac ako 940 000 kusov roadsteru MX-5, čo znamená, že je najpredávanejším športovým autom planéty. Dokladuje to aj zápis v Guinnessovej knihe rekordov.

Mazda MX-5 - 2016
Mazda MX-5 - 2016
+9Mazda MX-5 - 2016

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Mazda #roadster #autosalón Paríž 2014 #Mazda MX-5
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek