Škoda Fabia Laurin & Klement? Vznikla, ale nebude

29.07.2016 19:00

Vrcholová výbava Laurin & Klement je dostupná pre Yeti, Octaviu a Superb. Pri Fabii sa s ňou neráta. Napriek tomu jeden exemplár vznikol. Dôvod? Tour de France.

Fabia Laurin & Klement má perleťový lak...
Fabia Laurin & Klement má perleťový lak a čierne lesklé disky kolies. Na streche si vozí dva retrobicykle, odkazujúce na pôvod značky. Autor: Škoda-Auto

Hlavnou hviezdou Škody na cyklistickom maratóne Tour de France bol nepochybne maskovaný Kodiaq, ktorý doviedol cyklistický pelotón do cieľa záverečnej etapy na Champs-Élysées v Paríži. A česká automobilka o tom nezabudla informovať formou dvoch tlačových správ a bohatej fotogalérie. Lenže Kodiaq mal v Paríži ešte jedného zaujímavého súrodenca. Pritom o ňom nepadlo ani slovo. Dôvodom je, že za vznikom solitérnej Fabie Laurin & Klement nestojí ani tak samotná Škoda, ako jej francúzske zastúpenie.

Interiér je prešpikovaný kožou a trikolórami....
Interiér je prešpikovaný kožou a trikolórami. Komické ale je, že napriek luxusnému čalúneniu má Fabia L & K manuálnu klimatizáciu. Autor: Škoda-Auto

To sa pri príležitosti Tour de France rozhodlo postaviť najluxusnejšiu Fabiu všetkých čias a použilo k tomu logo zakladateľov mladoboleslavskej značky. Sériová Fabia Combi prešla veľkou úpravou exteriéru aj interiéru. Dostala perleťový lak s fosforeskujúcou potlačou písmena Š, disky, strešné nosiče a prednú masku v lesklom čiernom vyhotovení či plakety Laurin & Klement. Interiér je čalúnený kombináciou Alcantary a látky Kvadrat Steelcut Trio 2, ktorá pokrýva nielen sedadlá ale aj palubnú dosku, výplne dverí, slnečné clony a dokonca dno kufra.

Bicykle sú potiahnuté rovnakou kožou ako...
Bicykle sú potiahnuté rovnakou kožou ako sedadlá. Dizajnom odkazujú na slávne modely Slávia z konca 19 storočia. Autor: Škoda-Auto

Komické je, že Francúzi použili pri prestavbe verziu Fabie s manuálnou klimatizáciou, takže základom nebola najluxusnejšia úroveň Style, ale skôr nižšia Ambition. Tak či tak vyzerá dobre. Napokon, úpravy si vyžiadali 300 hodín práce a ďalších 200 padlo na úpravu dvoch bicyklov, ktoré si Fabia Laurin & Klement vozí na streche. To aby bolo každému jasné, že prototyp vznikol pri príležitosti najslávnejšieho cyklistického maratónu a že korene Škody sa spájajú práve s výrobou bicyklov.

Aj preto „nahodili“ retro imidž. Oba sú pokryté Alkantarou, pričom mestská verzia odkazuje na Václava Laurina a športová, inak nie nepodobná slávnemu modelu Slávia z roku 1896, na Václava Klementa. Ak si ale myslíte, že čosi podobné sa chystá do série, budete sklamaní. Išlo len o lokálnu iniciatívu, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou nemá šancu prerásť ani len do malosériovej edície pre francúzsky trh. Možno aj preto bola Škoda v porovnaní s Kodiaqom tak skúpa na informácie.

Škoda
		Fabia Combi Laurin a Klement Concept
		-...
Škoda
		Fabia Combi Laurin a Klement Concept
		-...
+15Škoda Fabia Combi
		Laurin a Klement Concept
		-...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Škoda #Škoda Fabia #Škoda-Auto #Laurin & Klement
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
29. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.367 €
22. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.365 €
15. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.366 €
8. 7. 2019zlacnenie1.224 €zlacnenie1.350 €
1. 7. 2019zdraženie1.226 €zdraženie1.351 €
24. 6. 2019zdraženie1.214 €zdraženie1.329 €
17. 6. 2019zlacnenie1.194 €zlacnenie1.324 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR