Subaru Impreza: Retuše aj nový hybrid e-Boxer

24.06.2020 12:00

Po troch rokoch prichádza Impreza v modernizovanej podobe. A hoci navonok sa toho veľa nezmenilo, noviniek nie je málo. Reaguje na prísnejšie európske emisné normy a prináša nové asistenčné systémy.

Vynovená Impreza pôsobí ešte športovejšie. Nový...
Vynovená Impreza pôsobí ešte športovejšie. Nový predný nárazník zdôrazňuje jej široký postoj. Maska sa zbavila chrómového rámčeka. Autor: Subaru

Impreza sa pred troma rokmi vrátila po dlhšej odmlke na európsky trh. Predošlá generácia sa k nám totiž dovážala len v podobe zvýšeného hatchbacku s autonómnym označením XV. Teraz prišiel čas na prvé zmeny, ktoré si vyžiadali najmä prísnejšie emisné normy. Aj Impreza preto dostala hybridný pohon e-Boxer, ktorý sa už predstavil v SUV Forester aj XV.

Navonok sa vynovená Impreza líši len novým nárazníkom s prepracovanými bočnými vložkami a pozmenenou grafikou svetiel. Predná maska pôsobí jednoduchšie vďaka odstráneniu chrómového rámčeka. Vzadu dostali svetlá tmavú povrchovú úpravu, aby sa zvýraznil charakteristický tvar písmena C. Retuše uzatvára nový dizajn 17– a 18-palcových diskov kolies.

Hybridný pohon spája 4-valcový boxer 2,0 DI s...
Hybridný pohon spája 4-valcový boxer 2,0 DI s kontinuálnou prevodovkou Lineartronic a s elektromotorom. Batérie sú umiestnené nad zadnou nápravou. Autor: Subaru

To najdôležitejšie sa však odohralo pod kapotou. Impreza využíva novú hybridnú sústavu e-Boxer, ktorá kombinuje priamovstrekový 4-valec s protibežnými piestmi 2,0 Boxer DI (110 kW, 188 Nm), s kontinuálnou prevodovkou Lineartronic a elektromotorom (12 kW, 65 Nm). A, samozrejme, potom je tu neodmysliteľný symetrický pohon oboch náprav S-AWD. Hoci na vývoji hybridu spolupracovalo Subaru s Toyotou, má bližšie k mild-hybridom.

Systém pracuje v troch režimoch. Čisto elektrický je možný len do vzdialenosti 1,6 km a do rýchlosti 40 km/h. Týka sa najmä rozbiehania z miesta či parkovacích manévrov pri nízkych rýchlostiach. V stredných rýchlostiach má elektromotor asistenčnú funkciu. Pri vysokých rýchlostiach dostáva hlavné slovo „boxer“. Elektromotor je zároveň generátorom pri rekuperácii brzdnej energie. Výsledkom je zníženie spotreby a emisií o 10 %.

Vzadu sú zmeny minimálne, týkajú sa len...
Vzadu sú zmeny minimálne, týkajú sa len zvýraznenej grafiky svetiel v tvare písmena C. Autor: Subaru

Subaru nezabudlo ani na správne rozdelenie hmotnosti. Kým elektromotor je umiestnený v blízkosti ťažiska vozidla, batéria a niektoré ďalšie komponenty elektrickej sústavy sa nachádzajú nad zadnou nápravou. Volič jazdných režimov SI-Drive umožňuje voľbu „Inteligentného“ alebo športového módu. Prvý je zameraný na ekonomiku prevádzky, druhý na dynamiku. Impreza si polepšila aj v bezpečnosti, najmä pri asistenčných systémoch.

Balík EyeSight so stereokamerou obsahuje štandardne autonómne brzdy, adaptívny tempomat aj udržiavanie v jazdnom prúde. Novinkou je výstraha pred križujúcimi vozidlami vzadu s automatickou aktiváciou núdzových bŕzd a tiež monitorovanie priestoru pred vozidlom pomocou kamery v prednom nárazníku. Nový systém upozornenia na prítomnosť cestujúcich na zadných sedadlách zas znižuje riziko „zabudnutých detí“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Subaru Impreza #Subaru #e-Boxer
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek