Renault 5: Ikona sa vracia na scénu! A neostane sama

18.01.2021 10:00

Je to tak, legendy Renaultu čaká reinkarnácia. Prvou bude Renault R5. Ako inak, pôjde o elektromobil.

Legendárny Renault 5 opäť ožije. Ako inak,...
Legendárny Renault 5 opäť ožije. Ako inak, pôjde o čistý elektromobil. Toto je jeho avízo – koncept, ktorý Renault označil ako prototyp. Takže od reality nemusí byť naozaj ďaleko. Autor: Renault

Renault plánuje pod vedením nového šéfa Luca de Meo veľkú ofenzívu. Zbaví sa áut, ktoré ho ťažia, napríklad Espacu, Talismanu či Scénicu a naopak, privedie na svet celkom nové modely, prípadne oživí tie, ktoré ho najviac preslávili. Novú šancu majú dostať napríklad ikonické Renaulty 4 a 5. Ten prvý motorizoval Francúzsko v šesťdesiatych rokoch a ten druhý zas patrí do zlatého fondu aj vďaka nezabudnuteľnej verzii Turbo a úspechom v súťažiach rely.

Minimálne o R5 je už rozhodnuté. Napokon, šepkalo sa o tom už dávnejšie. Teraz však túto informáciu potvrdila sama automobilka na prezentácii novej stratégie. A okorenila ju hneď konceptom. „Dizajn prototypu vychádza z kultového modelu nášho dedičstva,“ povedal šéfdizajnér Gilles Vidal. A dodal, že zároveň stelesňuje všetko, čo má mať moderné auto súčasnosti. Asi preto neprekvapí, že nová generácia R5 dostane elektrický pohon. Renault je v tejto oblasti ako doma, tak prečo nevyužiť skúsenosti.

Päťdverový elektrický hatchback bude zadný pár...
Päťdverový elektrický hatchback bude zadný pár dverí tajiť kamuflovanými kľučkami. To aby sa dizajnom čo najviac priblížil historickej predlohe. Autor: Renault

Renault Zoe patrí k najpredávanejším elektromobilom v Európe a Kangoo Z.E. je zas najpredávanejšou elektrickou dodávkou. Nie je tiež tajomstvom, že Renault čoskoro predstaví elektromobil novej generácie na báze konceptu eVision Mégane. Ten bude postavený na úplne novej modulárnej platforme CMF-EV s variabilnými rozmermi aj škálovateľnou kapacitou batérií. Navyše je tu sesterský Nissan so svojím Leafom, takže možností, ako oživiť R5, je naozaj neúrekom.

Pôvodný sací otvor v kapote nahradí kryt...
Pôvodný sací otvor v kapote nahradí kryt nabíjacieho konektora. Vnútorný transparentný displej zas bude komunikovať aj navonok. Autor: Renault

Kým však pôvodný Renault 5 sa vyrábal takmer výlučne s trojdverovou karosériou, novinka bude plnohodnotným päťdverovým hatchbackom. Aby sa ale čo najviac priblížil historickej ikone, dizajnéri ukryli zadné kľučky. Rozšírené blatníky zas evokujú ostrú verziu Turbo, ktorá vznikla kvôli homologizácii špeciálu v rely. Nechýba ani odkaz na typický nasávací otvor v prednej kapote, tentoraz má ale funkciu krytu konektora na nabíjanie.

Pripomeňme, že Renault 5 vyrábala automobilka v dvoch generáciách v rokoch 1972 až 1996. Vo výrobe ho nahradilo Clio. Podobný recept by mal využiť Renault aj pri reinkarnácii R4. Jednoducho, máme sa na čo tešiť. R5 bude pritom len jedným zo 14 nových modelov, ktoré Renault predstaví do roku 2025. Polovica z nich má byť čisto elektrických.

Renault
		5 Concept -
		2021
Renault 5
		Concept -
		2021
+10Renault 5 Concept -
		2021

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Renault 5 #Renault #koncept #elektromobily #Concept
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek