Prvá jazda: Suzuki Kizashi 2.4 VVT Sport 4WD

08.12.2010 13:15
Suzuki Kizashi
Suzuki Kizashi Autor:

Značka Suzuki začala nekompromisný útok na strednú triedu. Pri tej príležitosti sme vyskúšali jej novú zbraň – sedan Kizashi 2.4 VVT Sport 4WD.

Zdá sa, že medzi malými a kompaktnými autami je Suzuki ako doma. Swift, Splash aj SX4…tí všetci už dokázali, že sa im z konkurencie kolená len tak neroztrasú a v drsnej hre o zákazníkov hrajú často prvé husle. Je však čas postúpiť ďalej, značka zameraná na kompakty a terénne autá sa totiž zapozerala do strednej triedy. Tu však už nejde len o suché finančné zisky, v tomto segmente sa obchoduje s komoditami ako imidž a prestíž a kto ich získa, je na koni. A súdiac podľa dynamických tvarov svojho nového sedanu, hodlá Suzuki skočiť rovno medzi zabehnutých hráčov a užiť si poriadne divokú jazdu.

Koncovky výfuku ladia s celkovým dizajnom...
Koncovky výfuku ladia s celkovým dizajnom zadnej časti. Autor: Patrik Tančenko

Model Kizashi má byť pre Suzuki vstupenkou medzi smotánku a jediná dostupná výbava Sport prekypuje všetkým, čo si vie dnešný zákazník strednej triedy predstaviť. Cenu vybaveného auta však posúva tesne k hranici 30 000 €. Ďalšie znamenie, že zákazníci s podozrivo bielymi úsmevmi a dobre strihnutými značkovými oblekmi sú v showroomoch Suzuki odteraz vítaní.

Dizajn je silnou zbraňou tohto sedanu.
Dizajn je silnou zbraňou tohto sedanu. Autor: Patrik Tančenko

Útok plnou výbavou

Na slovenskom trhu bude Kizashi dostupné v jedinej úrovni výbavy nazvanej Sport, pričom jej rozsah najlepšie demonštruje, kam až ambície Suzuki poskočili. Je tu všetko, po čom môže rozmaznaný zákazník túžiť. Od samozrejmostí ako sú xenónové svetlomety, kompletné elektrické ovládanie okien, sedadiel a zrkadiel, automatická dvojzónová klimatizácia, bezkľúčové odomykanie a štartovanie, ESP alebo sedem airbagov až po lahôdky ako o 10 mm znížený podvozok, nízkoprofilové pneumatiky s rozmermi 235/45 R 18 alebo kvalitná audiosústava, ktorej súčasťou je výkonný subwoofer.

Volant kladie príjemný odpor a riadenie je...
Volant kladie príjemný odpor a riadenie je športovo ostré. Autor: Václav Lipavský

Jedným z dôvodov neštandardne bohatej základnej výbavy je aj orientácia Kizashi na trhy USA, európska ponuka tento fakt len šikovne využíva. V Amerike totiž sedan od Suzuki čelí najbližšej konkurencii v podobe Hondy Accord a Toyoty Camry, ktoré na výbavách taktiež rozhodne nešetria.

Kožené čalúnenie je súčasťou štandardnej výbavy.
Kožené čalúnenie je súčasťou štandardnej výbavy. Autor: Václav Lipavský

O priestor sa v Kizashi báť nemusíte, dokonca aj vzadu je ho na pomery triedy dosť. Malou chybičkou krásy danou koncepciou karosérie je len horší prístup do inak priestranného kufra. Škoda len, že mu chýba čalúnenie hornej strany.

Absencia čalúnenia pôsobí v strednej triede...
Absencia čalúnenia pôsobí v strednej triede trochu zvláštne... Autor: Václav Lipavský
...no objem batožinového priestoru je slušný.
...no objem batožinového priestoru je slušný. Autor: Václav Lipavský

Obratnosť je v cene

Pri šoférovaní podobne veľkých sedanov mávame čoraz častejšie pocit, že hladký proces jazdy zákrutami sprevádzajú stále naliehavejšie zásahy stabilizačných systémov. Skrátka, otočíte volantom, auto zareaguje, no o konečnej podobe celého manévru aj tak nakoniec rozhodne ESP. Býva to nepríjemné, kazí to radosť a často končí prehnanými korekciami riadenia, z ktorých je stabilizačný systém vyvedený z miery. V Kizashi sme sa však s ničím podobným nestretli.

ESP sa na suchu takmer nedostane k slovu. 
ESP sa na suchu takmer nedostane k slovu.  Autor: Patrik Tančenko

Pri zatáčaní sa len zriedkakedy objavuje nedotáčavosť a aj v sérii na seba nadväzujúcich zákrut si auto zachováva rovnováhu a príkladnú agilitu. Je to fajn, pretože to vodičovi dovoľuje jazdu si poriadne užívať. Na druhej strane je pravdou, že vo chvíľach, keď musíte Kizashi poriadne oprieť do predných pneumatík, nemáte dokonalý prehľad o tom, čo sa pod jeho kolesami deje. Posilňovač je síce príjemne tuhý, no spätná väzba ostáva zaseknutá niekde medzi širokými prednými gumami a koženým vencom športového volantu.

Za určitých okolností je Kizashi nečakane hravé.
Za určitých okolností je Kizashi nečakane hravé. Autor: Patrik Tančenko

Opisovať správanie auta pri vypnutom ESP nemá význam. Nechceli sme to tu veľmi rozmazávať, ale atmosférický motor 2.4 VVT nenazbiera v kombinácii s prevodovkou CVT a trakciou štyroch pneumatík širokých 235 mm nikdy dosť sily na to, aby pod mohutným sedanom rozpútal peklo. Na suchom asfalte auto drží ako pribité a jediné, o čo si pri vypnutom ESP koledujete, je neplánovaný výlet mimo cesty. Aby bolo jasné, žiadne vypínanie stabilizačného systému vám radosť z jazdy na suchom alebo mokrom asfalte nevylepší. Na snehu bude situácia možno iná, to sme však nemali šancu vyskúšať.

Na suchom asfalte je auto príjemne vyvážené.
Na suchom asfalte je auto príjemne vyvážené. Autor: Patrik Tančenko

Prítomnosť pohonu oboch náprav by na prvý pohľad mohla navodiť atmosféru nudnej predstavy bezpečia a stability, keď však Kizashi rozbehnete, pôsobí ľahko a hravo. Volantom sa uprostred tiahlych oblúkov môžete pohrávať s adhéziou vonkajšieho predného kolesa a regulovať tým priľnavosť zadnej viacprvkovej nápravy. Občas sa vám pritom rozbúcha srdce, ale dobrá trakcia sa postará o to, že vám zadok nikdy neutečie príliš. Škoda len, že prevodovka CVT sťažuje citlivé dávkovanie plynu pri jazde na hrane priľnavosti.

Pohon zadnej nápravy dokážete manuálne odpojiť.
Pohon zadnej nápravy dokážete manuálne odpojiť. Autor: Václav Lipavský

Zvláda aj horšie cesty

Príjemným prekvapením bolo zistenie, ako dobre si vedia pružiny a tlmiče poradiť s našimi horšími cestami. Auto je samozrejme tvrdé a na panelovej ceste sa natriasa celá karoséria, ale pruženie ostáva dosť poddajné na to, aby podvozok nestrácal priľnavosť a auto ostávalo stabilné. Na podrobné preskúmanie celého repertoáru schopností nového Kizashi by sme potrebovali viac času, no aj ten, čo sme mali k dispozícii, stačil na to, aby sa nový sedan ukázal ako auto dobre použiteľné aj na menej kvalitných cestách.

Trakcii predných kolies pomáha vo verzii 4WD aj...
Trakcii predných kolies pomáha vo verzii 4WD aj zadná náprava. Autor: Patrik Tančenko

Pripájanie pohonu zadnej nápravy zabezpečuje medzinápravová spojka, ktorá reaguje rýchlejšie ako vaše zmysly, takže na klzkom povrchu nebudete mať s trakciou žiadne problémy. Rýchlo sa zžijete aj s bezstupňovou prevodovkou CVT. Pri maximálnej akcelerácii síce motor vytáča len po hranicu 6000 otáčok (pravdepodobne z dôvodu vlastnej ochrany), no pri bežnom zrýchľovaní udržiava otáčky príjemne nízko a v maximálnej miere využíva pružnosť veľkého motora, čím šetrí palivo. V manuálnom móde nepreradí vyššie ani keď zospodu narazí na obmedzovač a voľbu ďalšieho stupňa nechá na vás. Ani k samovoľnému podraďovaniu sa pri spomaľovaní bez vášho zásahu nemá, kontrolu nad radením prevezme, až keď otáčky motora klesnú niekde k hranici 1100 – 1200 ot./min.

Slušná je aj účinnosť diaľkových halogénových...
Slušná je aj účinnosť diaľkových halogénových svetlometov. Autor: Patrik Tančenko

Únosná spotreba

Hmotnosť cez 1,5 t, pohon všetkých kolies, nízkoprofilové pneumatiky 235/45 R 18, prevodovka CVT a benzínový štvorvalec s objemom 2,4 litra – to všetko hrá v neprospech spotreby. Napriek tomu sme pri bežnom jazdení (s občasnými prudkými akceleráciami) dosiaholi priemernú spotrebu 8,9 l/100 km. Pri medzimestkých presunoch sme ju stlačili približne o pol litra nižšie, no v meste zasa prudko rástla. Po praktickej skúsenosti sme presvedčení, že do desiatich litrov sa zmestí každý.

Aj s benzínovým motorom sa zmestíte do spotreby...
Aj s benzínovým motorom sa zmestíte do spotreby 10 l/100 km. Autor: Patrik Tančenko

Bez nafty to bude zložité

Výber obmedzený na jeden benzínový motor a jednu výbavu Suzuki trochu komplikuje situáciu. Európskym predajcom navyše určite nepomôže ani fakt, že v ponuke chýba naftový motor. Komu však učarovala kombinácia pružného benzínového motora, CVT prevodovky a pohonu všetkých kolies, ten výberom tohto auta chybu neurobí. K dispozícii je aj verzia s pohonom výlučne prednej nápravy a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Len v otázke výbavy sa musíte podvoliť politike Suzuki, čo sa však medzi všetkými japonskými výrobcami už stalo akousi tradíciou.

Naftu do Kizashi nenatankujete.
Naftu do Kizashi nenatankujete. Autor: Patrik Tančenko
Rozmery – Suzuki Kizashi
Dĺžka (mm) 4650
Šírka (mm) 1820
Výška (mm) 1470
Rázvor (mm) 2700
Rozchod vpredu (mm) 1565
Rozchod vzadu (mm) 1575
Svetlá výška (mm) 135
Objem batožinového priestoru (l) 460 (VDA)
Objem palivovej nádrže (l) 63
Technické údaje – Suzuki Kizashi
Model Kizashi 2.4 VVT 2WD Kizashi 2.4 VVT 4WD
Motor 2.4 VVT (J24B) 2.4 VVT (J24B)
Valce/ventily 4/16 4/16
Zdvihový objem (cm3) 2393 2393
Vŕtanie x zdvih (mm) 92 × 90 92 × 90
Kompresný pomer 10:1 10:1
Prevodovka 6M CVT
Pohon 4×2 4×4
Max. výkon (kW/min-1) 131/6500 131/6500
Krút. moment (Nm/min-1) 230/4000 230/4000
Pohotovostná hmotnosť (kg) 1420 1530
Pneumatiky 235/45 ZR 18 235/45 ZR 18
Max. rýchlosť (km/h) 215 205
0–100 km/h (s) 7,8 8,8
Komb. spotreba (l/100 km) 7,9 8,3
Cena (€) 26 500 29 500

.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek
Tankujem - ceny palív
odnaftanatural 95
21. 10. 20191.242 €zdraženie1.316 €
14. 10. 20191.242 €zlacnenie1.315 €
7. 10. 2019zdraženie1.242 €zlacnenie1.321 €
30. 9. 2019zlacnenie1.233 €zlacnenie1.328 €
23. 9. 2019zdraženie1.241 €zdraženie1.334 €
16. 9. 2019zdraženie1.217 €zlacnenie1.321 €
9. 9. 2019zlacnenie1.214 €zlacnenie1.322 €
Priemerné ceny palív podľa ŠÚ SR