Obecná polícia chce viac právomocí

Ruka v ruke s novým zákonom o premávke na pozemných komunikáciách má dôjsť aj k zmenám v zákone o obecnej polícii.

29.04.2008 02:56
Polícia Foto:
Stretnúť dvoch hliadkujúcich policajtov v meste je skôr rarita. Polícii chýbajú ľudia.
debata

Právomoci obecných policajtov sa podľa správy tlačového odboru policajného prezídia rozšíria o riešenie priestupkov v blokovom konaní, najmä pri porušení dopravných značiek zákazu státia, zastavenia a zákazu vjazdu. Nadšenie obecných polícií riešiť dopravné priestupky v doprave, najmä kontrola rýchlosti, ktorú vykonávajú niektoré mestské polície, napríklad v Trenčíne, však nie je na policajnom prezídiu všetkým po chuti.

Podľa viceprezidenta Stanislava Jankoviča je hlavným poslaním obecnej a mestskej polície chrániť verejný poriadok a nie suplovať úlohu dopravnej polície. Preto by bol najradšej aby nový zákon meranie rýchlosti mestskej polícii neumožnil. Iný názor má Ján Andrejko, prezident Združenia náčelníkov obecných polícií. ,,Nechápem, prečo by sme nemohli vykonávať aj takéto kontroly. Mestská polícia je bližšie k občanom. Nechceme merať rýchlosť tam, kde to robí dopravná polícia.“

Podľa Andrejka zástupcovia obecných polícií jasne deklarovali, že chcú merať rýchlosť pri školách, škôlkach, obytných zónach, peších zónach a tam, kde ich o to požiadajú občania. Zákon im to zatiaľ umožňuje, ale len v obciach, a to len na úsekoch s obmedzenou rýchlosťou vyznačenou dopravným značením. Či vás preto aj v budúcnosti budú môcť obecní policajti postihovať za prekročenie rýchlosti, nie je dnes ešte jasné.

debata chyba
Články podľa značiek