Euro NCAP: Suzuki Jimny získalo len tri hviezdy. Audi A6 a VW Touareg päť

24.09.2018 06:00
Suzuki Jimny 04 5ba254cd06dad
Suzuki Jimny získalo tri hviezdy. Autor:

Najnovšia edícia crashtestov priniesla rozdielne výsledky. Kým Audi A6 a Volkswagen Touareg zaznamenali maximálny počet päť hviezd, nová generácia mini off-roadu Suzuki Jimny získala len tri. Medzi nimi sa umiestnil Ford Tourneo Connect, ktorý dosiahol skóre zodpovedajúce štyrom hviezdam.

Európske konzorcium Euro NCAP zamerané na bezpečnosť motorových vozidiel v najnovšej edícii crashtestov ohodnotilo ďalšie štyri modely. Vzhľadom na sprísnené kritériá nie je zisk maximálneho hodnotenia piatich hviezd samozrejmosťou. Aby auto dosiahlo takýto výsledok, musí disponovať pokročilým systémom jazdných asistentov. Špeciálny dôraz kladie Euro NCAP na bezpečnosť zraniteľných členov premávky, a tak je podmienkou zisku piatich hviezd systém autonómneho brzdenia rozoznávajúci nielen autá a chodcov, ale aj cyklistov.

Volkswagen Touareg získal päť hviezd.
Volkswagen Touareg získal päť hviezd. Autor: Euro NCAP

Audi A6 a Volkswagen Touareg tento systém majú, a preto si vyslúžili plný počet hviezd. Okrem toho dosiahli výborné skóre aj pri ochrane dospelých a detí. Audi A6 dosiahlo pri ochrane dospelých 93%, pri ochrane detských pasažierov 85%, ochranu zraniteľných členov premávky 81% a za bezpečnostné asistenčné systémy 76%. Touareg dosiahol pri ochrane zraniteľných členov premávky 72%, čo je až o deväť percent menej ako v prípade Audi. Naopak bezpečnostné asistenčné systémy dostali o päť percent lepšie hodnotenie.

Audi A6 získalo päť hviezd.
Audi A6 získalo päť hviezd. Autor: Euro NCAP

Ford Tourneo Connect patrí do kategórie MPV a je postavený na základoch úžitkových vozidiel. Za pozornosť určite stojí výborná ochrana dospelých na úrovni 92%. Ochranu detí kontrolóri ohodnotili 79 percentami. Ide o dôležitý parameter, keďže tento model nezriedka využívajú viacdetné rodiny. Za ochranu zraniteľných členov premávky získal Ford 65% a za asistenčné systémy zahŕňajúce autonómne brzdenie a udržovanie v jazdnom pruhu 75%. Celkovo to modelu Tourneo Connect stačilo na zisk štyroch hviezd.

Ford Tourneo Connect získal štyri hviezdy.
Ford Tourneo Connect získal štyri hviezdy. Autor: Euro NCAP

Najslabším modelom zo štyroch testovaných áut bolo Suzuki Jimny. Dobré skóre 84% získalo iba za ochranu detí. Za bezpečnostné systémy si pripísalo len 50%, za ochranu zraniteľných členov premávky 52% a za ochranu dospelých priemerných 73%. Kontrolóri upozorňujú na slabú ochranu trupu vodiča a hláv zadných cestujúcich pri čelnom náraze so 40-percentným prekrytím a na slabé nafúknutie airbagu vodiča, čo má za následok kontakt hlavy s volantom.

Hodnotenia Euro NCAP

Model Ochrana dospelých Ochrana detí Ochrana zraniteľných členov premávky Asistenčné systémy Celkové hodnotenie
Audi A6 93% 85% 81% 76% 5 hviezd
Volkswagen Touareg 89% 86% 72% 81% 5 hviezd
Ford Tourneo Connect 92% 79% 65% 75% 4 hviezdy
Suzuki Jimny 73% 84% 52% 50% 3 hviezdy

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Euro NCAP #crash test #Audi A6 #Volkswagen Touareg #Suzuki Jimny #Ford Tourneo Connect
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek