ADAC: V teste detských sedačiek dve prepadli. Dobré nemusia byť drahé

Nemecký autoklub ADAC si opäť posvietil na kvalitu detských autosedačiek. Asi by ste nepredpokladali, že pri takomto druhu tovaru, kde ide o bezpečnosť detí, budú na trhu absolútne nevyhovujúce produkty. Z 31 testovaných však dva úplne prepadli. Dôvody sú rôzne.

31.05.2019 06:00
debata
Testy podstúpilo 31 detských autosedačiek.... Foto: ADAC
ADAC - test detských sedačiek Testy podstúpilo 31 detských autosedačiek. Väčšina kritériá splnila. Dve boli dokonca veľmi dobré.

Po roku prináša nemecký autoklub ADAC nový test detských autosedačiek. Celkom sa do jeho laboratórií, v spolupráci s nezávislou organizáciou Stiftung Warantest, dostalo 31 produktov rozdelených do ôsmich vekových tried. Bez ohľadu na to, či sú vybavené systémom Isofix, alebo nie. A ADAC sa s nimi nemaznal. Každý produkt podstúpil čelný aj bočný náraz, a navyše chemickú analýzu materiálu, aby sa zistila prítomnosť či neprítomnosť zakázaných látok. V podstate má nemecký autoklub pre záujemcov dobré správy. Až 23 modelov skončilo so známkou „dobré“ a jeden so známkou „veľmi dobré“.

Najlepšie hodnotenie dosiahlo detské „vajíčko“... Foto: Maxi-Cosi
Maxi-Cosi Jade + 3wayFix Najlepšie hodnotenie dosiahlo detské „vajíčko“ Maxi-Cosi Jade + 3wayFix pre deti do jedného roka.

Víťazom testu je tak „vajíčko“ Maxi-Cosi Jade + 3wayFix pre deti do jedného roka. Dobré výsledky však dosiahla aj sedačka Peg Perego Primo Viaggio i-Size + i-Size Base pre deti do 1,5 roka, Cybex Sirona Z R i-Size + Base Z vo vekovej kategórii do štyroch rokov alebo Britax Römer Kidfix III M, čo je univerzálnejšia sedačka vhodná pre deti od štyroch až do 12 rokov. Väčšina najlepších autosedačiek je vybavená systémom Isofix, ktorý umožňuje ukotviť sedačku spojením s konštrukciou vozidla pomocou špeciálnych úchytov. Nie je to však pravidlo. Dôkazom sú napríklad „vajíčko“ Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size a sedačka pre deti do 1,5 roka Cybex Cloud Z i-Size, ktoré dosiahli dobré známky aj bez tohto systému.

Pre väčšie deti vo veku od 4 do 12 rokov je zas... Foto: Britax Roemer
Britax Roemer Kidfix III M Pre väčšie deti vo veku od 4 do 12 rokov je zas víťazom sedačka Britax Römer Kidfix III M.

Napriek slušným výsledkom testov väčšiny výrobkov však ADAC dôrazne varuje pred kúpou dvoch produktov. Ide o sedačky Chicco Oasys i-Size Bebecare a Maxi-Cosi TobiFix. Šokuje najmä prvá z nich od spoločnosti Chicco, o to viac, že ide o sedačku pre najmenšie deti s vekom do 1,5 roka. Počas čelného nárazu sa na zabezpečovacom páse uvoľnila bezpečnostná spona, čo viedlo k vymršteniu figuríny zo sedačky. To nebolo možné nijako tolerovať. Pritom patrí k tým drahším. Jej cena sa pohybuje na úrovni 400 eur. V druhom prípade, teda pri sedačke od Maxi-Cosi pre deti od jedného do štyroch rokov, sa zas zistila nepovolená koncentrácia látky TCPP, ktorá slúži ako spomaľovač horenia, alevo vyššom množstve je karcinogénna.

Najväčším prepadákom sa stala sedačka Chicco... Foto: ADAC
ADAC - test detských sedačiek 2019 Najväčším prepadákom sa stala sedačka Chicco Oasys i-Size Bebecare, ktorej počas čelného nárazu zlyhala spona zabezpečovacích pásov. Figurína tak vyletela z autosedačky.

Hodnotenie jednotlivých sedačiek systémom školskej stupnice nájdete v tabuľkách. Tie zároveň uvádzajú aj cenu produktov na nemeckom trhu. ADAC v tejto súvislosti upozorňuje, že vysoká cena nemusí automaticky znamenať aj vysokú kvalitu. Napokon, ukázalo sa to práve v prípade sedačky Chicco Oasys i-Size Bebecare. Cenu ovplyvňuje najmä to, či je sedačka vybavená systémom Isofix alebo nie. No ani tie, ktoré ho majú, nemusia byť drahé. Napríklad sedačka Britax Römer Kidfix III M pre deti od štyroch do 12 rokov stojí 230 eur a má dobré hodnotenie. Ešte lepším príkladom je sedačka Britax Römer Adventure v tej istej kategórii, na ktorú potrebujete iba 80 eur.

ADAC tie pripomína, že do testovacej vzorky detských sedačiek sa dostali aj produkty vybavené alarmom, ktorý má zabrániť nechcenému „zabudnutiu“ dieťaťa vo vozidle. To môže mať v horúcom slnečnom počasí fatálne následky. Tento systém je vybavený špeciálnym senzorom, ktorý rozozná, že v sedačke sedí dieťa. Senzor je prepojený s mobilným telefónom cez Bluetooth pomocou aplikácie, ktorú si musia majitelia stiahnuť. Varovanie môžu dostať aj ďalšie oprávnené osoby. ADAC však hovorí, že vodiči by sa nemali na tento systém spoliehať a v prvom rade ctiť pravidlo, že dieťa sa nikdy nenecháva v aute samo!

Do 1 roku

Model Cena v Nemecku Isofix Hodnotenie
Maxi-Cosi Jade + 3wayFix 420 € áno 1,5
Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size 230 € ne 1,7
Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size + 3wayFix 430 € áno 1,8
Maxi-Cosi Pebble Pro i-Size + FamilyFix One 410 € áno 1,8
Inglesina Darwin i-Size 199 € nie 2,0
Inglesina Darwin i-Size + Darwin i-Size Base 400 € áno 2,3

Do 1,5 roku

Model Cena v Nemecku Isofix Hodnotenie
Peg Perego Primo Viaggio i-Size + i-Size Base 370 € áno 1,6
Cybex Cloud Z i-Size 260 € ne 1,7
Cybex Cloud Z i-Size + Base Z 460 € áno 1,8
Avionaut Pixel 219 € ne 2,0
Avionaut Pixel + IQ base 400 € áno 2,1
Baby Jogger City Go i-Size + i-Size base 455 € áno 2,3
Nania Beone SP 50 € ne 2,3
Baby Jogger City Go i-Size 275 € nie 2,4
Chicco Oasys i-Size Bebecare + i-Size Base 400 € áno 5,5

Do 4 rokov

Model Cena v Nemecku Isofix Hodnotenie
Cybex Sirona Z R i-Size + Base Z 520 € áno 1,9
Cybex Sirona Z i-Size + Base Z 520 € áno 2,1
Nuna Norr 450 € áno 2,2
Nachfolger Hy5.1 TT 350 € nie 2,7
Heyner Multifix Twist 350 € áno 3,1

Do 12 rokov

Model Cena v Nemecku Isofix Hodnotenie
Apramo All Stage 430 € áno 3,8

Od 1 do 4 rokov

Model Cena v Nemecku Isofix Hodnotenie
Besafe iZi Modular RF i-Size + iZi Modular Base 570 € áno 2,0
Maxi-Cosi Pearl Pro i-Size + 3wayFix 450 € áno 2,3
Peg Perego Viaggio FF105 + i-Size Base 350 € áno 2,5
Maxi-Cosi TobiFix 230 € áno 4,6

Od 1 do 7 rokov

Model Cena v Nemecku Isofix Hodnotenie
Britax Römer Max-Way Plus 350 € nie 3,6

Od 1 do 12 rokov

Model Cena v Nemecku Isofix Hodnotenie
Britax Römer Advansafix IV R 300 € áno 2,3
Maxi-Cosi Titan Pro 300 € áno 2,7

Od 4 do 12 rokov

Model Cena v Nemecku Isofix Hodnotenie
Britax Römer Kidfix III M 230 € áno 1,7
Britax Römer Adventure 80 € nie 2,1
Safety 1st Road Fix 120 € áno 2,4

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ADAC #detské autosedačky #detské sedačky
Články podľa značiek