Zmeny vo vydávaní vodičských preukazov

Poslanci na marcovej schôdzi prerokujú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá úplne preberá smernice o vodičských preukazoch.

28.03.2011 11:06
vodičské preukazy, vodičák, policajt, kontrola Foto:
Od roku 2013 by mali mať vodičské preukazy obmedzenú platnosť.
debata

Smernice budú platiť obmedzene pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T 15 rokov, preukazy skupín C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE budú platiť 5 rokov a preukazy držiteľov nad 65 rokov budú platiť 2 roky.

Navrhuje sa tiež, aby doklad o zdravotnej a psychickej spôsobilosti mali prevažne vodiči vozidiel skupiny B, ktorí ich používajú na špecifické účely. Ide o autá s právom prednostnej jazdy, poštu, zásielkové služby. Ostatní vodiči, ktorí túto povinnosť majú v súčasnosti, budú mať údaje o platnosti dokladov týkajúcich sa zdravotnej a psychickej spôsobilosti premietnuté v platnosti vodičského preukazu na skupiny C, D a iné.

Držitelia oprávnení skupín C a D budú musieť pri výmene preukázať zdravotnú a psychickú spôsobilosť a vodiči nad 65 rokov zdravotnú spôsobilosť. Zostane tak zachovaný súčasný princíp, podľa ktorého zákon nenúti všetkým držiteľov týchto skupín podrobovať sa pravidelným lekárskym prehliadkam a psychologickým vyšetreniam, ale len tých, ktorí vozidlá aj reálne vedú. Ponechanie platnosti skupín C a D zostáva na vodičovi. Princíp sa bude uplatňovať pri výmene aj obnove vodičských preukazov vydaných na Slovensku aj v zahraničí.

Novela spresňuje aj preskúmavanie zdravotnej a psychickej spôsobilosti. Túto povinnosť budú mať naďalej tí, ktorí nesmeli viesť motorové vozidlo na základe rozhodnutia súdu, ktorý im uložil trest zákazu činnosti.

Všetky vodičské preukazy vydané pred 19. januárom 2013 sa budú musieť vymeniť do roku 2023 – ide o preukazy vydané do 1. mája 2004. Do roku 2032 vydané medzi 1. májom 2004 a 18. januárom 2013. Povinnosť výmeny vyplýva zo smernice o vodičských preukazoch.

Novela tiež zavádza možnosť vydania tabuľky s evidenčným číslom na upevnenie na nosič bicyklov namontovaný na spájacie zariadenie vozidla. Tabuľka sa tak nebude musieť premiestňovať z vozidla na nosič bicyklov. Dôjde k zmenám v zákone o správnych poplatkoch.

Za vydanie dokladov pri zmenách nezavinených občanmi sa správne poplatky vyberať nebudú, platiť nebudú ani osoby staršie ako 65 rokov. Zavádza sa však nový 3 eurový poplatok za doručenie osvedčenia o evidencii vozidla časť 1 na adresu určenú držiteľom vozidla a 16,50 eura za vydanie tabuľky s evidenčným číslom na nosič bicykla. Novela by mala byť účinná od 1. mája 2011. Ustanovenia týkajúce sa výmeny a platnosti vodičských preukazov budú účinné až od 19. januára 2013.

ZDROJ: www.minv.sk

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek