Pozor! Chystá sa nové označovanie pneumatík

28.05.2020 06:00

Od roku 2012 sme si zvykli na nové štítky, ktoré jednoduchou formou označujú vlastnosti pneumatík. K trom doterajším parametrom pribudnú dva ďalšie.

Už dnes máme k dispozícii štítky na...
Už dnes máme k dispozícii štítky na pneumatikách, ktoré nás informujú o ich valivom odpore, priľnavosti za mokra a o ich hlučnosti. V budúcnosti pribudnú k povinným údajom ďalšie. Autor: Continental

Štítky na pneumatikách nás od roku 2012 informujú o troch základných parametroch pneumatík. Podľa označenia môžu tak spotrebitelia veľmi jednoduchou formou porovnať jednotlivé pneumatiky z hľadiska ich palivovej úspornosti, hlučnosti a priľnavosti na vode. Čoskoro pribudnú k označovaným vlastnostiam dve ďalšie. Na novom nariadení sa dohodli poslanci európskeho parlamentu so zástupcami Európskej rady.

Nové štítky budú obsahovať aj informácie o priľnavosti pneumatík na snehu a ľade a tiež informáciu o ich životnosti a odere. To znamená, že spotrebitelia sa dozvedia, ako sa pneumatika správa v zimných podmienkach a tiež jej priemerný kilometrový výkon. Keďže životnosť pneumatík ovplyvňuje mnoho faktorov, ako typ vozidla, výkon, hmotnosť a mnohé ďalšie, bude údaj orientačný. Uvádzať sa začne po tom, čo bude k dispozícii vhodná metodika testov.

O čom nás informujú štítky na pneumatikách?
O čom nás informujú štítky na pneumatikách? Autor: Continental

Európska únia si od nového označovania sľubuje ľahšiu orientáciu spotrebiteľov pri výbere pneumatík. „Aktualizované označovanie pneumatík je jednoduchým, ale zároveň účinným nástrojom, ktorý podporou zmien v spotrebiteľskom správaní prispieva k bezpečnejšej a ekologickej mobilite. Toto nariadenie zaistí, že spotrebitelia dostanú pri výbere pneumatík jasné a porovnateľné informácie,‟ uviedla spravodajkyňa Henna Virkkunen.

Text nariadenia schválený Európskym parlamentom musí ešte formálne odobriť Rada (ministrov) EÚ. Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 1. mája 2021 a nahradia pôvodné, ktoré boli zavedené v roku 2009. Podľa Európskej komisie povedie nové označovanie aj k zníženiu emisií oxidu uhličitého o 10 miliónov ton a tiež k výraznému znižovaniu produkcie mikroplastov, ktoré vznikajú oderom pneumatík. Pneumatiky sú totiž ich najväčším zdrojom.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#štítky na pneumatikách #pneumatiky #označenie pneumatík
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Články podľa značiek