Týchto 5 ‘jazdeniek‘ mizne z bazárov ako teplé rožky

Na inzertných portáloch sa každý deň objavia tisíce ojazdených áut, od menších hatchbackov až po luxusné SUV. Kým však niektoré si hľadajú zákazníkov aj niekoľko týždňov, po iných sa len tak zapráši.

22.09.2023 05:00
debata (7)
Škoda Kodiaq sa v ponuke autobazárov ani len... Foto: Škoda-Auto
Škoda Kodiaq Škoda Kodiaq sa v ponuke autobazárov ani len neohreje. Jej priemerný čas predaja je päť dní.

Každé ojazdené auto si nakoniec nájde svojho nového majiteľa. Dokonca aj také, ktoré nie je práve bežné. Priemerný čas, ktorý je potrebný na predaj auta, sa však líši. Niektoré sú totiž skrátka obľúbenejšie ako iné. Prieskum spoločnosti carVertical, ktorá sa zaoberá dátami ojazdených áut, odhalil, že Slováci uprednostňujú väčšie autá, pretože tie si nájdu nových majiteľov najrýchlejšie. Predaj niektorých modelov však môže trvať aj viac ako dva týždne.

Absolútnym kráľom v rýchlosti predaja je na Slovensku Škoda Kodiaq. Od zverejnenia inzerátu trvá iba 5,2 dňa, kým sa predá. Za Kodiaqom nasledujú Opel Insignia (7,1 dňa), BMW X5 (7,9 dňa), Hyundai Tucson (8 dní) a Peugeot 308 (8,2 dňa). Z hľadiska tried si najrýchlejšie nájdu kupcov praktické crossovery a SUV. Pomerne obľúbené sú aj hatchbacky, pri ktorých je čas predaja len o čosi dlhší.

Luxusným autám to trvá dlhšie

Na opačnom konci rebríčka nájdeme elektromobily, ale napríklad aj Audi A6, ktorého predaj trvá 15 dní, teda takmer trikrát dlhšie ako pri Škode Kodiaq. Viac času si vyžaduje aj predaj vozidiel Škoda Rapid (14,6 dňa), Opelu Astra, Volkswagenu Golf a BMW 5 – každé sa predá približne za 14 dní. Všeobecne platí, že autá luxusnej a prémiovej triedy sa predávajú ťažšie, pretože len malá časť vodičov si môže dovoliť minúť za vozidlo desiatky alebo dokonca stovky tisíc eur.

V zozname najrýchlejšie predávaných áut... Foto: Opel
Opel Insignia V zozname najrýchlejšie predávaných áut prekvapí Opel Insignia.

Proti luxusným autám stojí tiež rýchla strata hodnoty. To mnohých záujemcov odrádza od výberu napríklad Land Roverov alebo iných drahých áut. Výnimkou je BMW X5, ktoré patrí k najrýchlejšie predávaným. Veľa luxusných modelov navyše prichádza na Slovensko zo západoeurópskych krajín, pretože výber tých domácich je obmedzený. S tým súvisí riziko podvodov s počtom najazdených kilometrov a skrytými poškodeniami, ktoré sú na trhu s ojazdenými vozidlami stále pomerne časté.

Obľúbenosť neznamená aj rýchlosť

Ak sa čudujete, prečo je taký Peugeot 308 v skupine najrýchlejšie predávaných áut a európsky bestseller VW Golf medzi tými, ktorým to trvá najdlhšie, máme pre vás vysvetlenie. CarVertical tvrdí, že skutočnosť, že nejaký model je obľúbený, ešte automaticky neznamená, že sa bude aj rýchlo predávať. Golfov je na trhu veľa, preto musia predajcovia prejaviť určitú trpezlivosť, kým nájdu kupca. Iných áut je pomenej, a tak po nich záujemcovia skočia, len čo sa objavia v inzercii. Príkladom je Opel Insignia.

Predaj VW Golf trvá trikrát dlhšie ako predaj... Foto: Volkswagen
Volkswagen-e-Golf-2017-1280-10 Predaj VW Golf trvá trikrát dlhšie ako predaj Škody Kodiaq. Napriek tomu, že je veľmi populárny.

Zaujímavé je, že na Slovensku je rýchlosť predaja „jazdeniek“ kratšia ako na iných trhoch. „Dopyt po kvalitných ojazdených vozidlách je na slovenskom trhu veľmi vysoký, čo skracuje dobu predaja. V porovnaní s inými európskymi krajinami je Slovensko jedným z najlepších miest na predaj auta v rekordne krátkom čase,“ hovorí Matas Buzelis, automobilový expert spoločnosti carVertical.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #ojazdené autá #CarVertical
Články podľa značiek