Prezutie auta na zimu bude drahšie

Kupovanie zimných pneumatík sa tento rok neoplatí nechávať na poslednú chvíľu. Výrobcovia ohlasujú zdražovanie.

07.10.2010 07:54
Zimné pneu Foto:
Malé lamely a hlboký členitý dezén zabezpečia priľnavosť a dobré záberové schopnosti.
debata

Najväčší svetový výrobca pneumatík Bridgestone už zvýšil ceny od 1. októbra o šesť percent. Podobné správanie sa podľa analytikov dá očakávať aj u ostatných výrobcov.

„Môžem potvrdiť, že aj my vidíme nutnosť začať uvažovať o úprave cien osobných pneumatík,“ povedal Karel Kučera, riaditeľ marketingu v Continental Matador Rubber. Továreň s výrobou aj na Slovensku zatiaľ konečnú cenu zimných pneumatík nestanovila.

Na Slovensku sa však vďaka dostatočným zásobám predajcov nemusí zdražovanie zimných pneumatík prejaviť hneď. „Zatiaľ so zvyšovaním cien nepočítame, máme dostatočné zásoby a v budúcnosti uvidíme,“ uviedol Michal Maslan, prijímací technik v pneuservise A. R. S. v Banskej Bystrici. Podobne vidí situáciu aj majiteľ bratislavského autoservisu Tomáš Jurík. „O zvyšovaní cien zatiaľ neuvažujem a moji dodávatelia majú stále rovnaké ceny,“ pridal sa Jurík.

Väčšina oslovených predajcov však po vypredaní zásob počíta so zvyšovaním cien. „Priemerne by som zdražovanie zimných pneumatík v tomto roku odhadoval pod desať percent,“ myslí si Ľubomír Drahovský, analytik prieskumnej agentúry Terno.

Vyššie ceny tak môžu motoristi očakávať s rastúcim záujmom ľudí po napadnutí prvého snehu. Šoférov môže tento rok potešiť len to, že za výmenu pneumatík z letných na zimné zaplatia rovnako ako vlani. „Tieto služby išli hore už v minulom roku, čo veľa ľudí odradilo, a preto v tomto roku dvíhanie cien neočakávam,“ dodal Drahovský. Potvrdzujú to aj majitelia autoservisov, ktorí si za výmenu všetkých pneumatík pri osobných autách účtujú od 25 do 50 eur.

Na možné nižšie ceny pneumatík sa motoristi môžu tešiť opäť v budúcom roku. „V polovici marca sa totiž končí zimná sezóna a dovtedy sa budú predajcovia snažiť vypredať všetky pneumatiky,“ vysvetlil Drahovský. Skladovacie priestory sú na Slovensku veľmi drahé. Zimné pneumatiky sa preto viac oplatí predať aj s vyššou zľavou, ako ich mať na sklade do budúceho roka.

Ceny zimných pneumatík
– zdražejú priemerne pod 10 %
– za štyri nové zimné pneumatiky zaplatí motorista 200 €
– o dva mesiace môže cena vzrásť o 20 €
– výmena pneumatík v servise stojí rovnako ako vlani 25 až 50 €
– ceny zimných pneumatík klesnú opäť pri vypredávaní zásob v polovici marca
ZDROJ: prieskumná agentúra Terno, predajcovia pneumatík

K aktuálnemu zdražovaniu pritlačila výrobcov rastúca cena najdôležitejšej suroviny – prírodného kaučuku. „Výrobcovia gumárenských produktov musia na takmer päťdesiatpercentné zvýšenie cien kaučuku v poslednom roku reagovať postupným zdražovaním,“ zhodnotil situáciu Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Colosseum.

Za vyššími cenami kaučuku sú prudké dažde v Thajsku a Indonézii, ktoré značne poškodili tohtoročnú úrodu. Dlhodobo tlačí na ceny suroviny zvyšujúci sa svetový dopyt podporovaný najmä Čínou. „Na túto situáciu nestačili producenti kaučuku dostatočne rýchlo reagovať, a tak sa v budúcom roku môžu dostať svetové zásoby kaučuku na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov,“ dodal Tomčiak. Podľa spoločnosti Colosseum tak ešte existuje priestor pre ďalšie zdražovanie tejto suroviny a ohlasované dvíhanie cien pneumatík nemusí byť posledné.

Vodiči, ktorí sa s prezutím pneumatík pred zimou tento rok poponáhľajú, môžu ušetriť. Pneumatiky totiž po vyčerpaní zásob zdražejú.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek