Test: Hyundai i10 1.1 AT – tvrdo zaplatené pohodlie

Dáva klasická automatická prevodovka zmysel aj v segmente najmenších mestských áut? Hyundai je presvedčený, že áno.

29.04.2011 13:49
Hyundai i10 Foto:
Hyundai i10
debata

Príležitostí vyskúšať si auto najmenšieho segmentu s plnohodnotným automatom je málo. A pravdupovediac, bude ich stále menej. Automaty sú síce komfortné a pohodlné, no zároveň drahé, ťažké a zvyšujú ostro sledované servisné náklady.

Automat v i10? A prečo nie? Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Automat v i10? A prečo nie?

Nedajte sa oklamať

Keď som už pri servisných nákladoch, nikdy sa nedajte zlákať odsúdeniahodnými marketingovými hláškami o celoživotných olejových náplniach v automatických prevodovkách. To možno platí pre prvého majiteľa, ktorý podľa presne mierených pokynov výrobcu olejovú náplň „vyčerpá“ a tá začne pomaly a nenápadne ničiť vlastnú prevodovku. Druhý majiteľ auta tak dostane auto s „odrovnanou“ prevodovkou zrelou na výmenu. Jej cena je však privysoká a z auta sa stáva ťažko predajný kus morálne zostarnutého železa. Až absurdne potom znejú argumenty niektorých predajcov mrmlajúcich niečo o vysokej hodnote auta pri následnom predaji. Takto to žiaľ niekedy funguje.

Aj automatická prevodovka si vyžaduje pozornosť. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Aj automatická prevodovka si vyžaduje pozornosť.

Hyundai sa však k problému stavia čelom a už po 80 000 km predpisuje kontrolu prevodovky aj jej náplne. Ak i10 používate len v mestskej prevádzke a automat je neustále zapojený do práce (napr. mestský rozvoz), olej vám v každom prípade vymenia po najazdení 100 000 km. Nestojí to veľa a majiteľovi auta sa táto investícia rozhodne vyplatí.

Vymierajúci druh

Vysoká cena a niektoré technické obmedzenia sú hlavnými dôvodmi, prečo sa klasické automaty s hydrodynamickým meničom z malých áut vytrácajú. Už teraz ich je ako šafranu a s nástupom robotizovaných manuálnych prevodoviek ich podiel ešte klesne. Preto je existencia modelu i10 so štvorstupňovým automatom príjemným osviežením.

Otázka priorít

Ak z rôznych dôvodov túžite po automatickej prevodovke, Hyundai vám ju k modelu i10 ponúkne k obidvom benzínovým motorom (1.1 12V aj 1.2 16V). Ja som mal na test slabšiu verziu, teda štvorvalec s objemom 1,1 litra (49 kW/67 k), trojventilovou technikou a klasickou štvorstupňovou automatickou prevodovkou bez možnosti manuálneho radenia. To mi však neprekážalo, pretože manuálne radenie automatických prevodoviek v praxi takmer nikto nepoužíva. Prevodovka má však blokovanie prvých dvoch prevodových stupňov (polohy L a 2).

Musíte si však rozmyslieť, či vám investícia celých 1000 € do automatu za to stojí. Prevodovka nie je zlá a skutočne vás odbremení od práce s radiacou pákou, no počítajte s nárastom hmotnosti 30 kg, nižšou max. rýchlosťou (142 km/h – automat, 151 km/h – manuál), horším zrýchlením (18,5 s – automat, 15,6 s – manuál) a vyššou kombinovanou spotrebou (5,9 l/100 km – automat, 5,2 l/100 km – manuál). Na druhej strane, ak často jazdíte v kolónach a auto nikdy neopustí úzke ulice centra mesta, nie je to zlá voľba.

Bojuje priestorom

Hyundai i10 je priestranným autom. Použiteľné sú aj jeho zadné sedadlá, pričom posádka najviac ťaží z výšky interiéru. Inak však počítajte so šetrením na materiáloch, výbave aj počte ovládačov.

Šetrilo sa aj na výplniach zadných dverí bez... Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Šetrilo sa aj na výplniach zadných dverí bez odkladacích miest.

Má to však aj svoje výhody. Panel ovládania ventilácie s veľkými otočnými ovládačmi dokážete ovládať snáď aj v hrubých zimných rukaviciach. To isté platí aj o autorádiu s podpriemerným zvukom. A to má vraj šesť reproduktorov. No neviem, keď to výrobca tvrdí, asi je to tak, ale zvuk tomu nezodpovedá.

Prehľadné a účelné. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Prehľadné a účelné.

S mojou výškou 182 cm som mal problém svoje dlhé nohy natlačiť pod nízku palubnú dosku lemujúcu stĺpik volantu. Buď som bol kolenami natlačený k plastovým obkladom pod volantom, alebo som mal kolená voľné a pre zmenu príliš natiahnuté ruky k volantu. Pri každom ovládaní autorádia som sa k nemu musel navyše poriadne naťahovať.

Autorádio za veľa nestojí. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Autorádio za veľa nestojí.

K výbave Comfort klimatizáciu štandardne nedostanete, ak máte záujem, za 600 € vám ju na želanie domontujú (manuálnu klimatizáciu). Sériovo ju dostanete až v najvyššej výbave Style, k nej si však už musíte priobjednať aj výkonnejší motor 1.2 16V. Pre informáciu, v Renaulte vám manuálnu klimatizáciu do Twinga dajú za 750 €, Fiat ju do základnej Päťstovky namontuje dokonca za príplatok až 1075 €.

Jednoduché prístroje sú prehľadné. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Jednoduché prístroje sú prehľadné.

Inak, posed za volantom je celkovo charakteristický vyššou pozíciou sedenia. Veľké presklené plochy, nízka palubná doska a vyššie uložené sedadlá zabezpečujú výborný rozhľad do všetkých strán. Dokonca aj A-stĺpiky sú sklonené tak, aby nebránili vo výhľade.

Veľmi príjemne a ľahko sa otvárajú a zatvárajú všetky dvere, vrátane veka batožinového priestoru. Kľučky dverí kladú minimálny odpor, pritom však nepôsobia chatrným alebo lacným dojmom.

Zastavím sa aj pri sklápaní zadného sedadla. Medzi najmenšími autami sa často nevidí, aby sa okrem deleného operadla skladal aj delený sedák. Je to rozumné riešenie, ktoré vytvára viac miesta pre náklad. Po zložení zadného sedadla síce nevznikne rovné dno, ale budete mať k dispozícii 910 l priestoru.

V i10 sa sklápa operadlo aj sedák. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 V i10 sa sklápa operadlo aj sedák.

Pod podlahou kufra narazíte na dojazdové rezervné koleso. Sady na opravy defektu tu ešte našťastie nestihli zaúradovať.

Rezerva je len dojazdová, ale je. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Rezerva je len dojazdová, ale je.

Malá karoséria produkuje vyšší aerodynamický hluk, ale nie je to nič, čo by na seba zbytočne pútalo pozornosť. Zvýšený šum okolo tesnenia dverí a vonkajších spätných zrkadiel je v tomto segmente štandardom. Akosi samozrejme potom pôsobí aj horšie odhlučnenie podbehov kolies. Na hrubozrnnom asfalte dávali o sebe pomerne intenzívne vedieť aj tenké pneumatiky testovaného auta. To malo obuté zimné pneumatiky Hankook Icebear W440 s rozmermi 165/65 R 14. Verzie s automatickými prevodovkami sú však štandardne vybavené širšími pneumatikami s rozmermi 175/65 R 14.

Presný dôvod tohto v skutku zaujímavého opatrenia sa mi zistiť nepodarilo, jedným z dôvodov však môže byť viac hmotnosti nad prednou nápravou. Podľa údajov výrobcu pridáva automat síce len 30 kg, no v tomto segmente rozhoduje každý gram.

Prežijete to aj vzadu

Na panelovej ceste medzi Sencom a Sládkovičovom sa síce kabína vyplnila hlukom od pneumatík narážajúcich o priečne spoje panelov, no vďaka stabilnej karosérii a výbornej schopnosti pruženia pohlcovať priečne nerovnosti je cestovanie aj na nerovných povrchoch znesiteľné.

S našimi cestami si i10 poradí. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 S našimi cestami si i10 poradí.

V malých autách je veľmi dôležité nechať sa previesť na zadných sedadlách. Nie si na ne len sadnúť, ale nechať sa pekne povoziť po rozbitých cestách. Ja som to v i10 skúsil a môžem so pokojným svedomím povedať, že v ňom zvládnete aj cestovanie vo štvorici. Problémom áut s malým rázvorom je, že zadní pasažieri v nich skáču ako na trampolíne a užívajú si výrazne menší komfort, ako vodič a predný pasažier. Hyundai nie je výnimkou, ale pruženie zadnej nápravy je nastavené tak, že dokáže pohltiť väčšinu nerovností bez toho, aby nadhadzovalo karosériou.

Nedotáčavosti je niekedy až príliš. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Nedotáčavosti je niekedy až príliš.

V zákrutách je malý Hyundai nedotáčavý, niekedy až príliš. Jednoduchá konštrukcia náprav a lacné úzke pneumatiky si vyberajú daň v každej ostrej zákrute. Ak s ním budete jazdiť na 70–80 %, budete spokojný. Pritlačte na pílu a zistíte, že okrem stresu za volantom nezískate nič. V konečnom dôsledku nebudete dokonca ani rýchlejší. Poslíčkovia rozvážajúci pizzu by si preto mali pri lietaní po kľukatých uliciach dávať dobrý pozor. Ak už raz poletíte predkom von zo zákruty, predné pneumatiky sú to posledné, na čo sa môžete spoľahnúť.

Život s automatom

Spomínal som, že prevodovka nemá možnosť manuálneho radenia stupňov. Obyčajne je dobré manuálne radenie využívať pri brzdení motorom alebo pri nesúvislej jazde v kolóne. V takých prípadoch sa často mení tempo jazdy a automat nevie, ktorý stupeň zaradiť. V praxi tak môže radiť napr. z dvojky do trojky, vzápätí opäť do dvojky aby pri následnom pridaní plynu okamžite znova hľadal trojku. Poznáte to. Hyundai na to ide s rozumom, a namiesto neustáleho zapájania prevodovky do deja používa počas zrýchľovania zvýšený preklz hydrodynamického meniča. Pridajte, motor vyletí do otáčok, ale nepodradí. Radšej rozbehne auto na potrebnú rýchlosť cez spomínaný preklz.

Automat pridá 30 kg hmotnosti. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Automat pridá 30 kg hmotnosti.

Keď som si auto preberal na test, po prvých metroch jazdy som bol zhrozený z obrov­ského plytvania energiou v hydrodynamickom meniči. Motor šiel pri každom rozjazde do vysokých otáčok a dynamika auta za zvukom zaostávala. Postupne som si na to zvykol a naučil sa narábať s plynom tak, aby som tento jav čo najviac eliminoval. Prevodovka má len štyri stupne pre jazdu vpred, takže namiesto častého radenia rada využíva preklz meniča a vytáčanie motora do vyšších sfér. Na obhajobu musím uviesť, že aj s motorom 1.1 12V a štvorstupňovým automatom dokáže byť Hyundai i10 v meste pekným žihadlom. S plynom na podlahe a vytočeným motorom síce pripomína skúter, ale hustou premávkou sa preplieta excelentne.

Motor silu má, len ju rozpúšťa v oleji... Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Motor silu má, len ju rozpúšťa v oleji hydrodynamického meniča.

Mimo mesta stráca dych, čo nie je pri pohotovostnej hmotnosti viac ako 1100 kg prekvapením. Ale zdržiavať premávku nebudete, pri troche predvídavosti dokonca ani na diaľnici. Ak pri rýchlosti 110 km/h zadupnete pedál prudko do podlahy, prevodovka si nechá chvíľku času na rozmýšľanie a vzápätí podradí. Otáčky motora vyženie tesne pod červené pole otáčkomera a na ďalší stupeň (z trojky do štvorky) preradí až tesne za hranicou 120 km/h. Pri rýchlosti 100 km/h motor točí rovných 3000 otáčok. Na diaľničnom úseku medzi Bratislavou a Trnavou budete pri rýchlosti 110 km/h jazdiť na 3400 otáčkach, stotridsiatka potom znamená rovných 4000 ot./min.

Nič nie je zadarmo

A sme pri oblasti, ktorej sa pri malých autách jednoducho nevyhneme. Spotreba. Takže, pekne si to zhrňme – hmotnosť 1113 kg (prevádzková), klasický automat s hydrodynamickým meničom, štyri prevodové stupne a benzínový motor s maximom krútiaceho momentu 99 Nm. Výsledkom je kombinovaná spotreba 5,9 l/100 km. Optimisticky znejúce číslo je však len normovaný údaj, ktorý nemá s praktickou prevádzkou auta nič spoločné (o tom niekedy nabudúce). Ja som s autom jazdil prevažne po meste a hoci nemá palubný počítač, vlastné zariadenie na meranie spotreby ukázalo zaujímavé hodnoty. Ak som jazdil ako blázon, teda ako mladý chalan, ktorého úlohou je doviesť horúcu pizzu čo najskôr k zákazníkovi, auto spotrebovalo každých 100 km necelých 9 l 100 km. Spokojnejšie povahy budú v meste jazdiť za 7,5 – 8 l/100 km a mimo mesta počítajte so spotrebou okolo 6 l/100 km.

Dá sa s ním jazdiť aj za 8-9 l/100 km. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Dá sa s ním jazdiť aj za 8-9 l/100 km.

Vyslovene ekonomická jazda ustálenou rýchlosťou 100 km/h na úseku asi 70 km znamenala výslednú spotrebu 5,25 l/100 km.

Objem nádrže 35 l a bláznivá jazda po uliciach mesta tak znamená, že rezerva v nádrži sa vám rozsvieti približne po 350 km (ja som to dokázal už po 345 km). Nie sú to nijak optimistické hodnoty, ale pri zohľadnení všetkých okolností je výsledná spotreba v podstate akceptovateľná.

Spomaľte a ušetríte. Foto: PATA, hotcars.sk
Hyundai i10 Spomaľte a ušetríte.

Veľa možností nemáte

Motor 1.1 12V dostanete v kombinácii so štvorstupňovým automatom len vo výbave Comfort za 8699 €. Za automat si Hyundai pýta celých 1000 €, takže ak zvládate manuálne radenie prevodových stupňov, kúpte si i10 s manuálom a zvyšných 1000 € investujte rozumnejšie.

Napriek tomu je to predovšetkým o prioritách a pre určitý typ zákazníkov stojí takto malé auto s automatom za úvahu. Hyundai získava veľkým vnútorným priestorom, kvalitou spracovania a s automatickou prevodovkou aj komfortom obsluhy. Stráca vyššou spotrebou a v porovnaní s najnovšou konkurenciou mu dochádza dych na poli bezpečnosti. Dokonca aj v druhom najvyššom výbavovom stupni Comfort sú štandardom len dva airbagy. Bočné dostanete len v najvyššom stupni Style. S najvyššou výbavou však už nedokážete kombinovať slabší motor s automatom. K výbave Comfort si bočné airbagy nedokážete ani priobjednať. Vzniká tak zaujímavá situácia, kedy si k automatickej prevodovke vyberiete buď slabší motor, alebo bočné airbagy. Oboje mať nemôžete.

Jeho najbližší konkurent je asi Renault Twingo 1.2 16V s robotizovanou prevodovkou Quickshift za 8190 €. Fiat 500 s prevodovkou Duallogic je drahý a dosluhujúcu generáciu Kie Picanto s automatom už nekúpite. Možností naozaj nie je veľa.

Výhody Nevýhody
 miesto v kabíne  reálna spotreba
 komfort obsluhy  len dva airbagy
 dojazdová rezerva  priľnavosť lacných pneumatík
Technické údaje
Model: Hyundai i10 1.1 12V AT
Počet valcov/ventilov: 4/12 OHC
Objem motora (cm3): 1086
Výkon (kW/ot.): 49/5500
Krútiaci moment (Nm/ot.): 99/2800
Prevodovka: 4-automat
Dĺžka/šírka/výška (mm): 3565/1595/1540
Rázvor náprav (mm): 2380
Objem bat. priestoru/nádrže (l): 225–910/35
Maximálna rýchlosť (km/h): 142
Akcelerácia 0 – 100 km/h (s): 18,5
Komb. spotreba (l/100 km): 5,9
Cena: 8699 €
Sériové vybavenie Comfort (vybrané prvky):
ABS + EBD, 2 airbagy (vodič + spolujazdec), asymetricky delené zadné sedadlá, centrálne zamykanie, elektricky ovládané predné okná, otáčkomer, posilňovač riadenia, tónované sklá, autorádio s CD, MP3, AUX a šiestimi reproduktormi.
Hyundai i10: Aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi na Autozor.sk
Fotografie vznikli v spolupráci s portálom... Foto: PATA, hotcars.sk
Logo Fotografie vznikli v spolupráci s portálom hotcars.sk.
debata chyba
Články podľa značiek