Test: Škoda Fabia 1.4 TDI PD Greenline

Aj Škoda miluje životné prostredie, dokonca tak, že sa pustila do stavby ekologicky zameranej Fabie Greenline. Po týždni strávenom za jej volantom sa mi však zdá, že šetriť za každú cenu nemusí byť vždy najlepším rozhodnutím.

04.09.2009 14:39
Škoda Fabia Greenline Foto:
Škoda Fabia Greenline
debata

Fabia Greenline je dobrým príkladom neúprosnej snahy mladoboleslavskej škodovky ponúknuť úsporný a ekologický model. Škoda vlastne ani nemala na výber. Posadnutosť „zelenými“ verziami dnes narastá do rozmerov davovej psychózy a kto nepríde s niečím, čo má na prednej maske nápis Green, Blue alebo Eco, akoby v dnešnom ťažko skúšanom svete ani neexistoval. Má to však háčik, vývoj takejto narýchlo vymyslenej verzie nesmie stáť veľa peňazí a všetko musia konštruktéri stihnúť v rekordne krátkom čase. Jednoduché? Bez nevyhnutných pokrokových technológií ani nie. V prípade Škody tak logicky prišla na rad konvenčná technika a jej tvrdý výcvik zameraný na zmenu osobnosti. Výsledok je rozpačitý, ale v praxi funguje.

Zliatinové disky kolies majú priemer 14 palcov. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Zliatinové disky kolies majú priemer 14 palcov.

V nenápadnosti je sila

Verziu Greenline na ceste identifikuje len skutočný znalec. Je nenápadná a v dave ostatných Fabií ľahko zanikne. Keď sa posnažíte, spoznáte ju podľa iných vstupov vzduchu pri predných hmlových svetlometoch (vždy sú lakované farbou karosérie), predného spojlera pod nárazníkom a úzkych pneumatík so zníženým valivým odporom. Konštruktérom to však nestačilo, preto sa rozhodli vymyslieť niečo ďalšie. Všetkým bolo jasné, že najviac by v tejto situácii dokázala pomôcť nižšia pohotovostná hmotnosť, odľahčiť sériový model však nie je jednoduché. Potom niekoho napadlo vyhodiť rezervnú pneumatiku a nahradiť ju sadou na lepenie defektov. A bolo po starostiach.

Rezerva padla za obeť odtučňovacej kúre. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Rezerva padla za obeť odtučňovacej kúre.

Úpravy sú to nenápadné, no zdá sa, že dosť efektívne. Súčiniteľ aerodynamického odporu karosérie klesol z 0,32 na 0,30, kombinovaná spotreba (v porovnaní so štandardnou Fabiou 1.4 TDI PD) má byť nižšia o 0,7 l/100 km a emisie CO2 spadli zo 127 na 109 g/km.

Vstupy vzduchu sú lakované farbou karosérie. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Vstupy vzduchu sú lakované farbou karosérie.

Starého psa novým kúskom nenaučíš

Kto pod kapotou Fabie Greenline k žiadnym zmenám nedošlo. Liatinový naftový trojvalec 1.4 TDI PD je vo výkonovej verzii 59 kW (80 k) na trhu už od januára 2006, jeho verzia s výkonom 55 kW (75 k) prišla dokonca už na začiatku roka 2004. A aby bola informácia úplná, základné konštrukčné prvky sú odvodené z ešte staršieho agregátu 1.9 TDI PD. Ako možno správne tušíte, konštruktéri pôvodnému štvorvalcu odobrali jeden valec a z osvedčenej jednadeviatky vznikla úsporná naftová jednaštvorka.

Liatinový trojvalec je úsporný a hlučný. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Liatinový trojvalec je úsporný a hlučný.

Už z princípu však motor výrazne vibruje. Kultúra chodu štvorvalca 1.9 TDI PD sa s privretými očami dala tolerovať, pri menšom trojvalci sú však vibrácie tak silné, že nad ním lámu palicu aj skalní priaznivci motorov TDI.

Rekordná hodnota kompresného pomeru 19,5:1, vstrekovacie tlaky 2050 barov a trojvalcová koncepcia nedávajú agregátu žiadnu šancu. Už pri naštartovaní máte pocit, že chce vytrhnúť silentbloky, ktoré ho držia medzi nosníkmi a akoby to nestačilo, otriasať sa neprestane ani počas jazdy. V druhej polovici otáčkomera sa síce acyklický chod motora vyhladí, ale jeho akustike to aj tak veľmi nepomôže. Malá Fabia nedokáže motor utlmiť ani tenkou vrstvou zvukovoizolačných materiálov, takže výsledkom celej snahy je hluk, ktorý slabšie povahy privedie k šialenstvu.

Karoséria sa môže pochváliť lepšou aerodynamikou. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Karoséria sa môže pochváliť lepšou aerodynamikou.

Neuveriteľne ťažké prevody

Kým v klasickej Fabii 1.4 TDI PD dokážete traumatizujúce zážitky z dunenia motora ako tak zahnať rýchlejšou jazdou s čo najrýchlejším preradením na najvyšší prevodový stupeň, Fabia Greenline si vyžaduje úplne inú taktiku. Kým prvé dva stupne sú rovnaké ako pri normálnej Fabii, trojka, štvorka a päťka dostali neuveriteľne ťažké a dlhé prevody. Všetky doterajšie návyky pri jazde s naftovým motorom tak môžete bez váhania hodiť za hlavu. Tam, kde bežne jazdíte na štvorku, Greenline potrebuje trojku. Otáčky pri každom preradení na vyšší stupeň navyše klesnú približne o 700 ot./min., takže každé zapojenie prevodovky do deja si musíte veľmi dobre rozmyslieť. Inak môžete skončiť s podtočeným motorom, ktorý roztrasie celé auto a vašim ušiam uštedrí poriadnu porciu basového sóla. Frustrujúce to začne byť v momente, kedy sa dostanete do situácií vyžadujúcich si dokonca podradenie na dvojku, zatiaľ čo zvyšok pelotónu neekologických verzií sa spokojne odvaľuje mestom pri zaradenej štvorke.

Dlhé prevody vám občas skomplikujú život. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Dlhé prevody vám občas skomplikujú život.

Pre upresnenie uvádzam hodnoty prevodových pomerov klasickej Fabie 1.4 TDI PD DPF a Fabie Greenline.

1.4 TDI PD DPF:
1. stupeň – 3,78
2. stupeň – 2,06
3. stupeň – 1,35
4. stupeň – 0,97
5. stupeň – 0,77
spiatočka – 3,60
stály prevod – 3,389

1.4 TDI PD DPF Greenline:
1. stupeň – 3,78
2. stupeň – 2,06
3. stupeň – 1,25
4. stupeň – 0,84
5. stupeň – 0,66
spiatočka – 3,60
stály prevod – 3,158

Na obhajobu prevodovky musím uviesť, že je presná, páka sa pohybuje po exaktne vymedzených dráhach a má hladký chod s minimálnymi odpormi. A aj keď nový „päťkvalt“ nie je tak presný ako prevodovky vo Fabii prvej generácie, za kvalitu radenia si zaslúži uznanie.

Nad vekom batožinového priestoru je malý spojler. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Nad vekom batožinového priestoru je malý spojler.

Veľmi dobre sa pracuje aj so spojkovým pedálom, takže motor na križovatke zhasne len skutočnému nemehlu. Len si musíte dať pozor na fakt, že reakcie motora na zošliapnutie plynového pedála sú pomalé. Môže za to príliš ťažký zotrvačník, ktorý má neľahkú úlohu filtrovať vibrácie kľukového hriadeľa prenášané na spojku.

V premávke

Ako som už spomínal, jazda s Fabiou Greenline má zásluhou „dlhej“ prevodovky svoje špecifiká. Musíte sa naučiť zaradiť vhodný prevodový stupeň v správnej chvíli, inak vaša jazda stratí plynulosť a „miešaním“ prevodovou pákou strávite polovicu jazdy. Takže, aby ste to zvládli, musíte pred každým preradením motor vytočiť viac, ako je bežné. Kým pri normálnej Fabii radíte na vyšší stupeň povedzme niekde medzi 2000 – 2500 ot./min, Greenline si žiada asi o 500 otáčok viac. Len tak sa dokáže vyšší stupeň „chytiť“ a auto ďalej akceleruje. Vo vyšších otáčkach je motor pokojnejší a jeho zvuková kulisa podstatne príjemnejšia.

Interiér Fabie Greenline sa od iných verzií... Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Interiér Fabie Greenline sa od iných verzií ničím výrazne nelíši.

Na ceste má Fabia Greenline rovnaké návyky ako bežné Fabie, rozdiel je len v pneumatikách s menším valivým odporom (opäť kvôli tým nešťastným emisiám). Nízky valivý odpor je príjemná vec, ale tvrdá zmes s malou priľnavosťou sa cesty nedrží ani zďaleka tak, ako by ste si želali. Pneumatiky Dunlop SP 10 L začínajú v zákrute pískať aj pri normálnych rýchlostiach a aby vám bolo jasné, že rýchla jazda je neekologická, Fabia Greenline preventívne nezatočí tak ochotne ako chcete. Napriek tomu som nemal z jej riadenia zlý pocit.

Pneumatiky Dunlop SP 10 L znižujú valivý odpor. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Pneumatiky Dunlop SP 10 L znižujú valivý odpor.

Fabia pozorne načúva pokynom volantu, pri čom jej asistuje pruženie, ktoré na rozbitej ceste robí všetko pre to, aby zamaskovalo tvrdšie bočnice špeciálnych pneumatík. Výraznejšími nakláňaním v zákrutách auto krotí vaše ambície skôr, než pneumatiky definitívne povolia. Prechod do nedotáčavosti je však plynulý a bez akýchkoľvek známok zákernosti. Dobrou správou je, že ak počas jazdy zaradíte neutrál, dokáže auto vďaka lepšej aerodynamike a pneumatikám Dunlop SP 10 L výborne zužitkovať svoju zotrvačnosť. Pri rozumnom využívaní tejto skutočnosti dokážete v premávke ušetriť nemalé množstvo paliva.

Spotreba

Spotreba je pri testovanej Fabii asi najdôležitejším parametrom. Nie nadarmo predsa trpíte dunenie trojvalca, znášate maniere prevodovky a v každej zákrute dohovárate úzkym tvrdým pneumatikám. Takže, splnila škodovka moje očakávania? Áno!

Pri jazde zameranej na spotrebu a udržiavanie motora pri nízkych otáčkach vám síce ide uši odtrhnúť, ale dokážete jazdiť so spotrebou tesne pod 4 l/100 km. A ani pritom nie ste brzdou v premávke. Ani jazdy s vytáčaním motora do vyšších sfér sa nemusíte báť. Výrobcom udávanú spotrebu 4,1 l/100 km, síce nedosiahnete, ale cez 5 l/100 km by ste sa dostať nemali.

Dobrou správou je, že keď potrebujete, viete byť s Fabiou Greenline dostatočne rýchli. Na diaľnici s neobmedzenou rýchlosťou si udržíte maximálnu rýchlosť aj v menšom stúpaní a hoci je nad 150 km/h jej ochota zrýchľovať minimálna, nepôsobí v ľavom diaľničnom pruhu ako päsť na oko.

Fabiou Greenline škodovka dokazuje, že aj „staré železo“ môže byť za určitých okolností úsporné. Emisie CO2 aj spotreba sú príjemne nízke, jej dynamika uspokojivá a schopnosti na ceste akceptovateľné. Počas celého testu mi však behala po rozume jedna otázka. Nedokáže byť podobne úsporná aj bežná Fabia 1.4 TDI PD DPF bez všetkých tých nezmyselností dehonestujúcich jej pôvodné dynamické schopnosti? Fabia Greenline totiž na mňa v niektorých momentoch skutočne pôsobila ako s jednou rukou priviazanou za chrbtom. Po zásahu ekologického technického komanda totiž prišla o svoju pôvodnú vyváženosť a stratila kultivovanosť. Svoje výkony už nepodáva s takou ľahkosťou a samozrejmosťou ako doteraz, čo jej rozhodne k dobru nepridá.

Myslím, že cesta znižovania emisií vedie inou cestou. Čistota emisií by nemala ohrozovať jazdné vlastnosti, nemala by robiť auto hlučnejším a už vôbec by sa za snahu robiť svet čistejším nemalo skrývať vyťahovanie ďalších peňazí z vreciek zákazníkov. Fabia Greenline stojí o celých 1341 eur viac ako rovnako výkonná verzia 1.4 TDI PD Classic. Áno, vo výbave základnej naftovej Fabie nenájdete hliníkové disky, palubný počítač, predné hmlové svetlá, či armádu airbagov, ale zmyslom tejto verzie nemá byť luxus na palube. Má to byť o spotrebe, no cena akú za ňu v prípade Fabie Greenline zaplatíte, sa mi zdá byť jednoducho privysoká.

Základná cena modelu Škoda Fabia 1.4 TDI PD Greenline: 14 449 €

Ekológia rozhodne nie je lacná. Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Ekológia rozhodne nie je lacná.

Sériové vybavenie verzie Greenline (vybrané prvky):
ABS + MSR, airbag vodiča a spolujazdca, bočné airbagy, disky kolies z ľahkých zliatin Fun, pneumatiky 165/70 R14, elektricky nastaviteľné a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá vo farbe karosérie, imobilizér, predné hmlové svetlomety, palubný počítač, tónované sklá, centrálne zamykanie, sada na opravu pneumatík.

Fabia Greenline má výkon ako klasická verzia... Foto: Václav Lipavský
Škoda Fabia Greenline Fabia Greenline má výkon ako klasická verzia 1.4 TDI PD DPF.

Technické údaje:
Motor: radový trojvalcový prepĺňaný naftový motor, vodou chladený, uložený vpredu naprieč, zdvihový objem valcov 1422 cm3, maximálny výkon 59 kW (80 k) pri 4000 ot./min., maximálny krútiaci moment 195 Nm pri 2200 ot./min.
Kombinovaná spotreba: 4,1 l/100 km
Prevodovka: päťstupňová manuálna prevodovka, suchá jednolamelová spojka s prítlačnou pružinou a hydraulickým ovládaním

Podvozok: vpredu nezávislé zavesenie na spodných priečnych ramenách a vzperách McPherson, vzadu vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou
Brzdy: Vpredu kotúčové, vzadu bubnové, protiblokovací systém ABS s rozdeľovačom brzdnej sily, mechanická ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesá

Karoséria: päťdverový päťmiestny hatchback, DxŠxV: 3992×1642×1498 mm, rázvor osí kolies 2462 mm, pohotovostná hmotnosť 1120 kg, užitočná hmotnosť 515 kg, objem batožinového priestoru 300/1163 l.

Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 13,4 s
Maximálna rýchlosť: 170 km/h

debata chyba
Články podľa značiek