Test: Mercedes-Benz C 250 CDI BlueEFFICIENCY

Štutgart chce zrovnať Mníchov so zemou. Určite! Inak by nevyvinul zbraň v podobe naftového štvorvalca OM 651 použitého v testovanom modeli Mercedes-Benz C 250 CDI BlueEFFICIENCY.

07.08.2009 17:13
Merceds-Benz C 250 CDI Foto:
Merceds-Benz C 250 CDI
debata

Ruka v ruke s príchodom nového Éčka a inovovanej triedy S posilňuje svoju technologickú výzbroj aj najmenšia stuttgartská limuzína. Napokon, trieda C je na svete už pomaly dva roky, a tak nezaškodí opäť pritiahnuť pozornosť. A má čím. Za nenápadným označením novej verzie C250 CDI BlueEFFICIENCY sa totiž skrýva skutočný klenot. Výkonný štvorvalcový diesel OM 651, z ktorého sa zatočili hlavy celému konštrukčnému tímu v Mníchove.

Výborná aerodynamika sa postarala o veľkú... Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI Výborná aerodynamika sa postarala o veľkú maximálnu rýchlosť.

Exteriér

Dizajn je subjektívna kategória, ale trieda C je v súčasnosti asi najsviežejšie a najmodernejšie pôsobiacim modelom zo Stuttgartu. Jasne čitateľné ostré línie ladia s perfektnými proporciami a dlhým zadným previsom. Výrazné klenby blatníkov, klinový profil umocnený efektným bočným prelisom, predné svetlá zastrihnuté do kapoty a bohato modelovaná zadná partia sú jasným signálom jeho mladistvého imidžu. Verzia Avantgarde k tomu pridáva športovú prednú masku s neprehliadnu­teľným logom trojcípej hviezdy a 17-palcové päťlúčové disky kolies.

Verzia C 250 CDI BlueEFFICIENCY ponúka návykovú... Foto: Mercedes-Benz
Merceds-Benz C 250 CDI Verzia C 250 CDI BlueEFFICIENCY ponúka návykovú dynamiku.

Interiér

Céčko na to možno zvonka nevyzerá, ale v interiéri ponuka veľmi slušné priestorové parametre. V porovnaní s minulou generáciou totiž pribudlo na rázvore až 42 milimetrov a väčšina z nich slúži práve posádke. Miesta na nohy je dosť nielen na predných, ale aj zadných sedadlách. Potenciálny problém môže byť len s menšou priestorovou rezervou nad hlavou zadných cestujúcich.

Palubná doska má strohé tvary a výborné... Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI Palubná doska má strohé tvary a výborné dielenské spracovanie.

Sedadlá sú veľmi pohodlné, no športový imidž céčka by si možno pýtal výraznejšiu bočnú oporu. K základnej ergonómii však nemožno mať námietky. Volant aj radiaca páka vám padnú hneď do ruky. Vynikajúci je aj výhľad z vozidla, čomu napomáhajú aj veľké spätné zrkadlá.

Vzadu je miesta dosť vo všetkých smeroch. Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI Vzadu je miesta dosť vo všetkých smeroch.

Diskutovanejší je dizajn palubnej dosky. O kvalite materiálov a spracovania nik nepochybuje, ale jej geometrickým tvarom chýbajú emócie korešpondujúce s dynamickým zovňajškom. Prístrojový panel s obežnou ručičkou a veľkým sústredným displejom, inšpirovaný „éčkom“, je bezchybný.

Rozpačité je skôr vytvorenie štutgartskej obdoby systému iDrive s centrálnym ovládačom na stredovom tuneli. V základe mu totiž ponechali len funkcie audiosústavy. Časť z nich je navyše zdupľovaná na tradičnom mieste autorádia a k tomu ešte na volante. Ani koncept skrytého displeja, ktorý sa zviditeľní až po odklopení krytu na vrchnej časti palubnej dosky, nepôsobí v prémiovej triede práve najlepšie. Najmä ak ho lemuje lacná plastová schránka.

Klimatizácia sa ovláda celkom samostatne pomocou panelu v spodnej časti stredovej konzoly. Odčítanie údajov o teplote pomocou letiek na kruhových ovládačoch však trochu odpútava pozornosť.

Vybavenie a variabilita

Vybavením nevyráža trieda C dych, všetko podstatné však dostávate už v sérii. Od siedmich airbagov a ESP až po kompletný elektrický balík na okná a zrkadlá, dvojzónovú klimatizáciu či vstavanú audiosústavu s CD. Avantgarde pridáva kožený volant a radiacu páku či užitočnú stredovú opierku s držiakmi na nápoje pre zadných cestujúcich. S odkladacími priestormi na tom totiž „céčko“ nie je najlepšie.

Zato „kufor“ s objemom 475 litrov patrí medzi prémiovými sedanmi strednej triedy k tým lepším. Oceníte aj praktický systém sklápania zadných sedadiel zo strany batožinového priestoru a samočinne otvárajúce sa zadné veko cez diaľkový ovládač

Revolúcia pod kapotou

Zaokrúhlený zdvihový objem 2,2 litra by mohol naznačovať, že máme česť s ďalšou evolúciou známeho agregátu z roku 1997, ktorý bol jedným z dvoch prvých nositeľov systému priameho vstrekovania common-rail. Namiesto takmer štvorcovej konfigurácie pôvodného motora OM 646 (88,0 × 88,3 mm) však prichádza nový agregát OM 651 (liatinový blok, hliníková hlava) s výraznou nadštvorcovou konštrukciou (83,0 × 99,0 mm), kompresným pomerom zníženým na 16,2:1, pohonom rozvodov na zadnej strane pri zotrvačníku (priamo v uzle torzných kmitov, čo znižuje hlučnosť a namáhanie rozvodovej reťaze) a systémom vstrekovania Delphi Piezotec s piezoelektrickými vstrekovačmi a pracovným tlakom 2000 barov. Za zmienku stojí použitie vysokotlakového palivového čerpadla DFP3 (od marca 2006 ho používali aj motory OM 646) namiesto poruchového DPF2, ktoré stálo za poruchami tohto systému v autách iných značiek (Ford TDCi, Renault dCi, Kia CRDi…).

Motor má rozvody umiestnené na zadnej strane... Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI Motor má rozvody umiestnené na zadnej strane pri zotrvačníku.

Poruchovosť by mali odstrániť aj jednoduchšie piezoelektrické vstrekovače s presnejším mechanizmom ovládajúcim rozdeľovanie vstreku medzi dávku a prepad, ktorý je najporuchovejšou súčasťou vstrekovačov. Nové vstrekovače s technológiou Direct-acting žiadny prepad nemajú, takže odpadá potreba spätného toku, ochladzovania nafty a problémy s penením paliva pri návrate do nádrže. Čerpadlo DPF3 zároveň vykonáva menej práce, takže z motora odoberie približne o 1 kW menej výkonu.

C 250 CDI značí dvojité prepĺňanie a výkon 150... Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI C 250 CDI značí dvojité prepĺňanie a výkon 150 kW (204 k).

Motor je prepĺňaný dvojicou sériovo zapojených rozdielne veľkých turbodúchadiel (Mercedes-Benz si tento systém odskúšal už na motore OM 646 v dodávke Sprinter 313 CDI a 315 CDI). Hneď za výfukovým potrubím je prvé vysokotlakové turbodúchadlo s priemerom 38,5 mm zaberajúce v nízkych otáčkach, za ním potom nasleduje väčšie s priemerom 50 mm, ktoré začne tlačiť vzduch pri vyšších otáčkach motora.

Aký je nový motor v praxi?

Výsledkom rozsiahleho použitia nových technológií je motor, ktorý svojimi parametrami konkuruje väčšiemu šesťvalcu 320 CDI, no vďaka štvorvalcovej konštrukcii má nižšie trecie odpory a straty. Nadštvorcová charakteristika mu udeľuje bezkonkurenčnú pružnosť a jeho spotreba sa pohybuje v teritóriu omnoho slabších motorov.

Maska verzie Avantgarde sa k výkonom motora hodí. Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI Maska verzie Avantgarde sa k výkonom motora hodí.

Dve turbodúchadlá zabezpečujú motoru ťah už pod 1500 otáčkami, pričom ho nie je problém točiť až za hranicu 5000 otáčok. Hnať ho až tak vysoko však nemá cenu, pretože to najlepšie agregát odovzdáva v omnoho nižších otáčkových sférach. Skúste sa riadiť podľa digitálneho indikátora preradenia a nebudete sa stíhať čudovať, akože to máte radiť. Subjektívne budete chcieť podradiť, no motor si naopak vypýta vyšší stupeň aby vzápätí z otáčok blízkych voľnobehu vystrelil k červenému poľu otáčkomera. Vidieť, že dvojité prepĺňanie má Mercedes v malíčku.

Kombinácia manuálnej prevodovky a 500 Nm sa len... Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI Kombinácia manuálnej prevodovky a 500 Nm sa len tak nevidí.

Trochu vás môže zaraziť použitie manuálnej prevodovky. Konštruktéri sa posnažili a pripravili ju na neľahký život s motorom disponujúcim krútiacim momentom 500 Nm. Správy zo Štutgartu dokonca tvrdia, že túto porciu zvládne aj dvojhmotový zotrvačník. No uvidíme, prílišná dôvera vo vodičské schopnosti sa už niekoľkým automobilkám nevyplatila. Každopádne dorazy prevodovej páky občas pôsobili gumovým dojmom, páka nemala presný chod a hladký priebeh radenia vyžadoval určitú mieru citu. Problémy pravdepodobne spôsobuje práve obrovský krútiaci moment. Stlačte spojku vo chvíli, keď je motor ešte v ťahu a ozve sa zvuk prezrádzajúci uvoľnenie napnutého pohonného mechanizmu. Nie je to však chyba výrobcu. Veľké sily a nevyhnutné vôle v celom zložitom mechanizme vrátane kardanového hriadeľa si jednoducho už z princípu nerozumejú a slúži ku cti automobilky, že sa s týmto problémom veľmi slušne popasovala. Odstupňovanie prevodovky je výborné, takže si poradí s rozjazdom do prudkého kopca aj s rýchlou jazdou po nemeckej diaľnici.

Na páku prevodovky musíte ísť s citom. Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI Na páku prevodovky musíte ísť s citom.

Pri ustálenej rýchlosti je motor tichý, pri akcelerácii sa však prejavuje hlučnejšie. Aj tu si jeho zvýšenú hlučnosť však musíte dať so súvisu s extrémne vysokými expanznými tlakmi, s ktorými motor pracuje. Motor nemá už z princípu šancu dosiahnuť šepot šeťvalca, no po týždňovej skúsenosti nebol problém si na jeho charakteristický zvuk zvyknúť.

BlueEFFICIENCY reprezentuje opatrenia na... Foto: Václav Lipavský
Merceds-Benz C 250 CDI BlueEFFICIENCY reprezentuje opatrenia na zníženie spotreby.

Potlesk si Mercedes-Benz C 250 CDI zaslúži aj v otázke spotreby. Papierovej hodnote sa priblížite len keď budete prísne rešpektovať šípky asistentu ekonomického radenia, no vďaka súboru ekonomických opatrení systému BlueEfficiency sa pri reálnom jazdení bez výrazného obmedzovania celkom určite zmestíte do 7 l/100 km. Ak vás svrbí pravá noha, musíte počítať s tým, že z nádrže môže každých 100 km ubudnúť aj viac ako osem litrov.

Jazdné vlastnosti

Naladenie podvozka je ukážkovým kompromisom medzi komfortom a tým, čo robí z jazdy skutočnú zábavu. Céčko si vie poradiť s nerovnosťami v prémiovom štýle a zároveň držať stopu bez náznakov nedotáčavosti. A to aj na pneumatikách so zníženým valivým odporom.

Služby zadného náhonu sú v tomto prípade neoceniteľné. Kvôli prebytku krútiaceho momentu občas zadná hnaná náprava stratí dobrú výchovu, no ESP jej dá včas po prstoch a auto sa opäť ukľudní.

Riadenie nie je tak priame ako v mníchovskej konkurencii, ale jeho spätná väzba je perfektná. Páčiť sa vám bude aj vynikajúca manévrovateľnosť a skutočnosť, že pasívne predné kolesá neprenášajú na volant nijaké rušivé sily. Brzdy si s výkonom motora poradili bez pripomienok.

Základná cena modelu Mercedes-Benz C 250 CDI BlueEFFICINCY: 37 485 € (1 129 273 Sk)

Sériové vybavenie (vybrané prvky):
ABS, ESP, ASR, BAS, ASSYST (indikátor intervalu údržby airbag vodiča a spolujazdca, bočné airbagy predných sedadiel, hlavové airbagy vpredu aj vzadu, kolenný airbag vodiča, imobilizér, alarm, diaľkovo ovládané centrálne zamykanie, AGILITY CONTROL, ukazovateľ stavu prevádzkových kvapalín, aktívne hlavové opierky, asistent pre rozjazd do kopca, anténa rádia integrovaná v zadnom skle.

Technické údaje:
radový štvorvalcový naf­tový motor, vodou chladený, uložený vpredu naprieč, zdvihový objem valcov 2143 cm3, maximálny výkon 150 kW (204 k) pri 4200 ot./min., maximálny krútiaci moment 500 Nm pri 1600–1800 ot./min.
Kombinovaná spotreba: 5,6 l/100 km
Prevodovka: šesťstupňová manuálna prevodovka, suchá jednolamelová spojka s prítlačnou pružinou a hydraulickým ovládaním

Podvozok: vpredu nezávislé zavesenie na spodných priečnych ramenách a vzperách McPherson, vzadu viacprvková náprava, priečny skrutný stabilizátor vpredu aj vzadu
Brzdy: Vpredu aj vzadu kotúčové, vpredu aj vzadu s vnútorným chladením, protiblokovací systém ABS s rozdeľovačom brzdnej sily, ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesá

Karoséria: štvordverový päťmiestny sedan, DxŠxV: 4581×1757×1444 mm, rázvor osí kolies 2760 mm, pohotovostná hmotnosť 1645 kg, objem batožinového priestoru 475 l

Zrýchlenie 0 – 100 km/h: 7,0 s
Maximálna rýchlosť: 240 km/h

debata chyba
Články podľa značiek