Test: Opel Corsa 1.2

S porciou výbavy, akú by jej mohol závidieť hociktorý zástupca strednej triedy, nám Corsa ukázala, kam až siahajú jej možnosti. Pri vhodných kompromisoch sa dokáže zmestiť aj do obmedzenejšieho rozpočtu. Na druhej strane jej nerobí problém pôsobiť luxusne a uspokojiť tak náročnejšiu klientelu.

04.03.2008 09:26, aktualizované: 16:26
Opel Corsa Foto:
Opel Corsa 1.2 Cosmo Easytronic
debata

Diabolská farebnosť

Farby interiéru do veľkej miery ovplyvňujú pocity, ktoré vo vás auto vyvolá po nasadnutí. Sivé plasty a príliš “kreatívne“ kombinácie materiálov bývajú tým menej šťastným riešením. Lenže zmyslové vnemy vo vnútri Corsy sú presne z opačnej kategórie. Prostredie, akým nás auto obklopilo, dýchalo extravagantnosťou a luxusom. Povrch stredovej konzoly imituje koncertné piano a vytvára efektný kontrast s červenou vrchnou časťou palubnej dosky. Jediným neduhom tohto esteticky atraktívneho riešenia je odraz lesklého materiálu v čelnom skle, čo prekáža najmä pri nočnej jazde mestom pod umelým osvetlením.

Kvalitou spracovania a použitými materiálmi sa Corsa usadila veľmi vysoko vo svojej triede. Hliníková kulisa radenia robotizovanej prevodovky to iba potvrdzuje. Zvyšok interiéru bol ladený v rovnakom farebnom spektre ako pracovisko vodiča. Červenú s čiernou kombinovali poťahy sedadiel i obloženie dverí.

Priestor

O ten v Corse skutočne nie je núdza. Ak si niekto zvolí trojdverový variant, je preňho prvoradá situácia na predných sedadlách. A tam niet čo riešiť. Otvorením dverí vznikne vyše jeden meter dlhý nástupný otvor, ktorým vám Opel sprístupní priestrannú kabínu.

Priestorové pomery v zadnom rade sú rovnaké ako pri päťdverovej verzii, keďže obe karosérie zdieľajú rovnaký podvozok. Nevýhody nami testovanej verzii sa objavia až pri vystupovaní a nastupovaní – zadní cestujúci budú nútení predviesť ľahké akrobatické prvky a slabinu trojdverového prevedenia pocítia aj vodič so spolujazdcom, keď budú cez dlhé dvere vystupovať v zúžených podmienkach. To sú nedostatky, ktorými trpia prakticky všetky trojdverové hatchbacky.

Pre vášnivých cyklistov vyvinul Opel systém FlexFix, ktorý umožňuje prepraviť dva bicykle. Nosič sa vysúva jednoduchým potiahnutím páčky na hrane batožinového priestoru a potom je tu už otázka len niekoľkých minút, kým oba bicykle pripevníte. Len nezabudnite zavrieť dvere batožinového priestoru skôr, ako sa do pripevňovania pustíte. V opačnom prípade nasleduje potupná demontáž a opätovná montáž bicyklov.

Easy(tronic)

Súčasná Corsa je pomerne moletná. Benzínová jednadvojka má síce na svoj objem úctyhodný výkon, ale krútiacim momentom 110 Nm jednoducho neoslní. A máloktoré robotizované prevodovky pracujú presvedčivo. To sú tri základné dôvody, prečo sme sa na dynamiku našej Corsy pozerali skepticky.

Lenže namiesto toho, aby nám dal tento výbavou natlačený Opel za pravdu, celú našu teóriu požul a vypľul do priekopy. Motor sa správal živo a cieľavedome išiel za otáčkami. Easytronic radil veľmi hladko. I keď najplynulejšie radenie dosiahnete v manuálnom režime miernym ubratím plynu pri preradení, automatický režim sme však využívali oveľa častejšie ako pri konkurenčných automatizovaných prevodovkách. Okrem toho bola prevodovka vynikajúco sprevodovaná. Dlhej päťke vďačíme za príjemné chvíle na diaľnici, kde sa pri tachometrických 150 km/h ručička otáčkomera usadila tesne za 4000 ot/min.

Riadenie by mohlo mať výraznejšiu spätnú väzbu a viac chuti komunikovať s vodičom. Treba to však chápať tak, že Corsa je doma predovšetkým v meste a jej riadenie má byť ústretové predovšetkým k ženským rukám.

Podvozok robí z Corsy auto o kategóriu vyššie. Auto je pevné, drží stopu, nenechá sa rozhádzať. Opel odviedol na tomto poli skutočne kus veľmi dobrej práce.

Keď sa v aute stretnú prvky výbavy ako strešné okno, vyhrievané sedadlá a volant či dvojfarebný interiér, absencia palubného počítača a stabilizačného systému zarazí. Dvojbalenie palubný počítač plus tempomat nie je súčasťou žiadneho stupňa výbavy a je teda záležitosťou príplatku 9 800 Sk.

Záver

Opel Corsa je vyzreté auto, ktoré v mnohých smeroch prekonáva hranice svojho segmentu. Spojenie motora 1.2 16V a robotizovanej prevodovky z nej športovca nespraví, ale rozhodne nie je tento zväzok odsúdený na pozvoľnú jazdu hustým mestom. V čiernej farbe, na zliatinových diskoch a s čierno-červeným interiérom pôsobí Corsa skutočne na úrovni.

Základná cena Opel Corsa 1.2 Cosmo: 449 900 Sk
Cena testovaného vozidla Opel Corsa 1.2 Cosmo Easytronic: 538 100 Sk

Sériové vybavenie:
airbag vodiča a spolujazdca, bočné a hlavové airbagy vpredu, ABS, elektricky ovládané predné okná, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním, elektricky ovládané a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, stredová konzola v čiernej farbe, zásuvka pod sedadlom spolujazdca, dvojité dno batožinového priestoru, elektrohydraulický posilňovač riadenia s premenlivý účinkom, výškovo a pozdĺžne nastaviteľný volant, trojramenný volant potiahnutý kožou, manuálna klimatizácia, rádio s CD, predné hmlové svetlomety, disky kolies z ľahkých zliatin

Príplatkové vybavenie testovaného vozidla:
zimná sada – vyhrievané predné sedadlá a vyhrievaný volant (8 000 Sk), FlexFix – zabudovaný systém pre náklad (19 000 Sk), rádio CD 30 MP3 (3 000 Sk), elektricky ovládané strešné okno (21 700 Sk), metalíza (11 500 Sk)

Technické údaje

Motor: radový zážihový štvorvalcový motor, štvorventilová technika, zdvihový objem valcov 1229 cm3, maximálny výkon 59 kW (80 k) pri 5600 ot/min, maximálny krútiaci moment 110 Nm pri 4000 ot/min

Spotreba (mesto/mimo/kom­bi): 7,6/4,6/5,7 l na 100 km

Prevodovka: päťstupňová robotizovaná prevodovka Easytronic, pohon predných kolies

Podvozok: vpredu vzpery typu McPherson, vzadu vlečné ramená s torznou tyčou

Brzdy: kotúčové brzdy vpredu a vzadu, ABS

Karoséria: trojdverový hatchback, DxŠxV 3999×1713×1488 mm, rázvor osí kolies 2511 mm, pohotovostná hmotnosť 1100 kg, celková hmotnosť 1545 kg, objem batožinového priestoru 285/1045 litrov, objem palivovej nádrže 45 l

Zrýchlenie  0 – 100 km/h: 15,4 s

Maximálna rýchlosť: 168 km/h

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek