TEST: Citroen C2 1,1 EntrepriseDrobec-pomocník

Oblasť malého a stredného podnikania je na Slovensku síce ešte v plienkach, no je len otázkou času, kedy sa rozrastie. Práve pre spomínanú skupinu podnikateľov sú určené malé automobily prerobené na podnikanie. Testovali sme Citroen C2 1,1 Entreprise.

08.03.2005 15:23
debata
 Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie

Citroen C2 presviedča nepochybne podareným dizajnom a treba povedať, že ani úžitková verzia v ničom nezaostáva. Prezrádzala ju iba základná biela farba a nelakované nárazníky. V porovnaní s konkurenciou (Clio Societé, či Punto) sú zadné okná z klasického skla a nie z plechu, čo celkom úspešne skrýva úžitkový charakter automobilu.

Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie

Interiér však už pomaly odkrýva úžitkový charakter. Jednofarebný plast, chýbajúce prvky komfortu (ak nerátame posilňovač riadenia), dvojica sedadiel s pevnou prepážkou za nimi – to všetko sleduje prioritu najnižšej ceny. Automobilka Citroen však myslela na bezpečnosť, dvojica airbagov je štandardom.

Podobne aj odkladacie možnosti sú zachované vrátane rozmernej odkladacej schránky pred spolujazdcom, nechýba ani tradičný mobilný popolník, ktorý však môže slúžiť aj na odloženie rôznych skrutiek a matíc pre nefajčiarov.

Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie

Za pevnou prepážkou, ktorá je povinnou výbavou, sa ukrýva 840 litrov, čo zodpovedá požiadavkám väčšiny inštalatérov, či opravárov. Kubistický batožinový priestor má na podlahe protišmykovú podložku.

Dvojdielne otváranie dvier batožinové priestoru je praktické pri tesnom parkovaní v rade, na druhej strane výklopná spodná časť obmedzuje prístup k nemu a pri vyberaní vecí sa treba riadne nakloniť.

Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie

Pod kapotou sa nachádzal benzínová alternatíva v podobe 1,1 litrového štvorvalca s výkonom 44 kW (60 k). 94 Nm maximálneho krútiaceho momentu postačuje na priemerné jazdné výkony – zrýchlenie z 0–100 km/h za 16,1 sekundy a maximálnej rýchlosti 158 km/h. To predurčuje C2 Entreprise do mestskej premávky.

Motor však možno ohodnotiť známkou úsporný, počas testu sa uspokojil s rovnými šiestimi litrami, čím potvrdil údaj výrobcu.

Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie

Citroen C2 má v kategórii malých automobilov jeden z najlepších podvozkov, a ani úžitková verzia sa nezaprie. v zákrutách je stabilný, bez výraznejších náznakov nedotáčavosti, či pretáčavosti.

Konečné hodnotenie z hľadiska drobných podnikateľov je pozitívne, veď Citroen so svojimi malými rozmermi je ideálnym prostriedkom do mesta, nechýba mu objemný batožinový (či skôr úložný priestor), je nenáročný a prevádzke aj úsporný, cena 299.000 Sk bez DPH je prijateľná.

Klikni pre zväčšenie    Klikni pre zväčšenie

Cena základného modelu:  Citroen C2 1,1 Entreprise: 299.000 Sk bez DPH
Cena testovaného vozidla:  307­.800 Sk bez DPH
Sériové vybavenie:  . Airbag vodiča aj spolujazdca, Otáčkomer, elektrický posilňovač riadenia, centrálne uzamykanie, ukazovateľ servisných intervalov, palubný počít
Príplatkové vybavenie testovaného vozidla:  prepážka oddeľujúca predné miesta od úložného priestoru – 7.900 Sk / povinná výbava

Technické údaje:

Motor:  radový, vodou chladený zážihový štvorvalec s nepriamym vstrekovaním paliva, štvorventilová hlava valcov, ventilový rozvod OHC, zdvihový objem valcov 1124 ccm, maximálny výkon 44 kW (60k) pri 5500 ot/min, maximálny krútiaci moment 94 Nm pri 3200 ot/min

Priemerná spotreba 6,0 l/100 kmPrevodovka:  päťstup­ňová mechanická prevodovka, suchá jednokotúčová spojka pohon predných kolies, ručná brzda pôsobiaca na zadné kolesá.Podvozok:  Vpre­du nezávislé zavesenie kolies na priečnych trojuholníkových ramenách a tlmičových vzperách typu MacPherson , vzadu vlečené ramená spojené s torzne pružnou priečkou, odpruženie vinutými pružinami, priečny skrutný stabilizátor vpredu aj vzaduBrzdy:  vpre­du kotúčové brzdy s vnútorným chladením, vzadu bubnové brzdyKaroséri­a:  Dvojmiestny, trojdverový úžitkový automobil, typu hatchback, DxŠxV 3662×1659×1461 mm, rázvor osí kolies 2315 mm, pohotovostná hmotnosť 991 kg, celková hmotnosť 1380 kg, Objem batožinového priestoru 193/879 litrov, palivová nádrž 41 litrov
Zrýchlenie  z 0 – 100 km/h : 16,1 s
Maximálna rýchlosť:  158 km/h

debata chyba
Články podľa značiek