Test: BMW iX1 XDrive30. Príjemne prekvapilo spotrebou a aj cenou

Spotreba bola počas testu nižšia než deklarovaná, dosiahnuť 400-kilometrový dojazd určite nie je nemožné. A ani cena auta "nevystrelila" do extrému.

20.08.2023 07:00
debata (8)
Na rozdiel od niektorých iných modelov pri BMW... Foto: Martin Domček, Pravda
BMW iX1 xDrive30 (2023) Na rozdiel od niektorých iných modelov pri BMW iX1 nepôsobí predná maska nepatrične hypertrofovane.

BMW X1 vôbec nie je malé auto, nie je dokonca ani najmenším v rodine „BMW X“. Na dĺžku má 4 500, na šírku 1 845 a na výšku 1 642 mm. To znamená, že je oproti svojmu predchodcovi o 53 mm dlhšie, o 24 širšie a o 44 mm vyššie. Rázvor kolies s hodnotou 2 692 znamená zlepšenie o 22 mm. Len pre názornosť – BMW X1 svojimi rozmermi približne zodpovedá prvej generácii BMW X3, ktorá mala dĺžku 4 564 mm a šírku 1 855 mm.

Prekvapivo priestranné

Celkovo pôsobí nové X1 robustnejšie a jeho kabína je posunutá viac vzad. O príslušnosti k športovo-úžitkovým autám niet najmenších pochybností. Je proporčne vyvážené, zaujme kolmou maskou s výraznými „ľadvinkami“, ktoré však nie sú tak prehnane hypertrofované ako na iných súčasných modeloch BMW. Nové, užšie svetlá majú už v základe LED technológiu. Za príplatok si môžete dopriať svetlá Matrix LED. Tie z nášho pohľadu fungujú mimoriadne presne a efektívne, pokiaľ jazdíte častejšie v noci, určite ich odporúčame, sú súčasťou balíku Premium za príplatok približne 1 800 eur.

BMW iX1 xDrive30 (2023)
BMW iX1 xDrive30 (2023)
+14BMW iX1 xDrive30 (2023)

Vzadu zaujmú výrazne delené horizontálne orientované LED svetlá s originálnym svetelným podpisom. Zboku zas masívny pontón a jemne zvažujúca sa strecha, ktorá dodáva X1 športový akcent.

Kým sa dostaneme k dizajnovým zmenám v interiéri, chceme upozorniť na jednu zásadnú, ktorá nás príjemne prekvapila – nové BMW X1 ponúka prekvapivo veľký vnútorný priestor. A to ako vpredu, tak aj vzadu. Za volantom nebude mať problém nájsť si vhodnú pozíciu vodič/vodička prakticky akejkoľvek postavy, odkladacích priestorov je naozaj neúrekom a „veľkopriestorové kráľovstvo“ pokračuje dokonca aj na zadných sedadlách.

Predstavenie elektrického BMW i4
Video

Nárast rozmerov sa prejavil aj na kufri. Ten má už v základe objem 490 litrov, čo je takmer identické ako pri spaľovacích verziách. V interiéri pribudli nové odkladacie priestory pod „levitujúcou“ stredovou konzolou, z ktorej sa však stratil ikonický otočný ovládač infotainmentu iDrive. Aktuálne sa už takmer všetko, bohužiaľ aj klimatizácia, nastavuje výlučne cez dotykové menu na stredovom displeji, ktoré svojou logikou pripomína menu smartfónu, takže nie je problém sa v ňom orientovať. Navyše displej reaguje pomerne rýchlo.

Interiér pôsobí jednoducho a prehľadne. Foto: Martin Domček, Pravda
BMW iX1 xDrive30 (2023) Interiér pôsobí jednoducho a prehľadne.

Konektivita je vôbec silnou stránkou nového iX, pretože využíva 8. generáciu operačného systému BMW Operating System so zakriveným displejom BMW Curved Display, ktorý ukrýva virtuálny kokpit s uhlopriečkou 10,25 a infotainment Live Cockpit Plus s uhlopriečkou 10,7 palca. Vo výbave má aj cloudovú navigáciu BMW Maps, cúvaciu kameru, možnosť aktualizácie softvéru vzduchom, pokročilé hlasové ovládanie, diaľkový prístup k údajom vozidla, digitálny kľúč, aj služby osobného asistenta Intelligent Personal Assistant. Za príplatok dostanete head-up displej s rozšírenou realitou alebo interiérovú kameru, ktorá môže robiť snímky interiéru a posielať ich na mobil užívateľa.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobil #test auta #elektrické SUV #autotest #BMW iX1
Články podľa značiek