Test: Ford Kuga PHEV. Vyskúšali sme najpredávanejší plug-in hybrid v Európe

Aktuálna verzia Kugy sa dopredáva, takže ako plug-in hybrid má výborný pomer cena/hodnota.

21.04.2024 07:00
debata (7)
Ford Kuga bol v uplynulom roku najpredávanejším... Foto: Pravda, Martin Domček
FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024) Ford Kuga bol v uplynulom roku najpredávanejším plug-in hybridom v Európe.

Test auta, ktoré čítate, je rozlúčkovým, pretože už v tomto čase mieri do slovenských showroomov jeho nástupca. Dôvodov, prečo testovať „odchádzajúci“ model je viac. Napríklad viete, ktoré auto bolo v uplynulom roku najpredávanejším plug-in hybridom v Európe? Ford Kuga – presne ten, ktorého test práve čítate. A viete, ktoré auto kraľovalo predajom plug-in hybridov v Európe v roku 2022 a aj v roku 2021? Tušíte správe – opäť Ford Kuga.

Kráľ medzi plug-in hybridmi

Navyše, keďže prichádza nová Kuga, testovaný plug-in hybrid možno získať za naozaj výnimočnú cenu. Samozrejme, už len zo skladových zásob. Ale pohľad do „výpredajového“ cenníku je naozaj zaujímavý. Plug-in hybridnú Kugu vo verzii 2.5 Duratec 165 kW (225 koní) s eCVT prevodovkou môžete aktuálne získať vo výbave Platinum za sumu tesne pod hranicou 30-tisíc eur. Len pre zaujímavosť – testovaný plug-in hybrid s identickou motorizáciou a v o niečo vyššej výbave stojí s doplnkovou výbavou a po zľave vyše 47-tisíc eur. Skladových áut zostáva už len pár a určite sa ne oplatí pozrieť.

Interiér s menším centrálnym displejom a viac... Foto: Pravda, Martin Domček
FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024) Interiér s menším centrálnym displejom a viac tlačidlami nám vyhovoval. Modernizovaná Kuga už bude oveľa viac "dotyková".

Pokiaľ ide o predaje Kugy na Slovensku, tak v uplynulom roku sa predalo 459 kusov, čo z nej robí v portfóliu automobilky top-bestseller. V tomto roku sa z nej za prvé tri mesiace predalo 121 kusov, len o pár menej, než z crossoveru Ford Puma, ktorý v tomto roku, taktiež kvôli nastávajúcej modelovej obmene, výrazne zlacnel a razom sa stal pre záujemcov vo svojej kategórii jedným z najzaujímavejších modelov.

Len pre zaujímavosť – keď súčasná generácia prišla v roku 2019 na trh, bol to prvý model, ktorý bol vo svojej triede dostupný vo všetkých troch hybridných variantoch – ako mild hybrid, (full) hybrid a aj ako plug-in hybrid.

Videotest: Ford Ranger 3.0 EcoBlue
Video

S atmosférickým motorom

Na posledný z nich sa pozrime podrobnejšie. Plug-in hybridnú technológiu v Kuge tvorí atmosférický zážihový štvorvalec s objemom 2 488 kubických centimetrov, výkonom 112 kW (152 koní) a krútiacim momentom 200 Nm, doplnený 97 kW elektromotorom s maximálnym krútiacim momentom 230 Nm. Systém ešte tvorí li-ion batéria s brutto kapacitou 14,4 kWh a automatická prevodovka eCVT. Maximálny systémový výkon, posielaný výlučne na prednú nápravu, je 165 kW, respektíve 225 koní.

Táto zostava stačí Kuge na vyvinutie maximálnej rýchlosti rovných 200 km/h (137 km/h v čisto elektrickom režime) a na stovku dokáže zrýchliť za priemerných 9,2 sekundy. Treba však povedať, že pocitovo auto zrýchľuje veľmi dobre a vďaka prítomnosti elektromotoru veľmi promptne reaguje na stlačenie akcelerátora.

FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024)
FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024)
+10FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024)

Pri plug-in hybridoch je spotreba extrémne závislá od toho, ako často ho dobíjate a ako často dokážete využívať čisto elektrický pohon. Podľa údajov výrobcu by Kuga mala zvládnuť čisto na elektrinu 56 až 58 kilometrov, my sme zväčša dokázali v elektrickom režime spraviť 40 až 50 kilometrov – v závislosti od počasia a štýlu jazdy pri rovnomernom rozložení jázd medzi mesto, okresky a diaľnice.

Ford v hybridnom režime uvádza rovný liter na sto kilometrov, my sme v ňom jazdili s priemerom okolo 2,5 litra. Ak vynecháme diaľnice, dá sa spotreba skresať aj o liter nižšie. Ak budete jazdiť s vybitou batériou, tak v kombinovanom režime rátajte so spotrebou benzínu niekde okolo hranice 6,5 litra.

FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024)
FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024)
+9FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024)

Slabou stránkou tohto plug-in hybridu je pomalé dobíjanie. Vstavaná palubná nabíjačka má výkon len 3,3 kW a auto podporuje len nabíjanie striedavým prúdom. To značí, že z wall-boxu Kugu nabijete z 10 na 80 percent približne za tri a pol hodiny a z klasickej 220 V domácej zásuvky z nula na 100 percent približne za 6 hodín.

Záver

Auto má výborný podvozok, ktorý vám na kvalitných cestách a v športovom režime dovolí naozaj oveľa viac, než sme čakali, naopak, na horších a menej kvalitných cestách budete pri jeho tvrdšom naladení relatívne dosť cítiť prejazdy priečnymi nerovnosťami. Oceňujeme taktiež veľký vnútorný priestor (aj vzadu) a výhľad z auta. Taktiež kufor s objemom 475 až 581 litrov (v závislosti od zadných sedadiel) je pre tento typ auta viac než dostatočný.

Kuga s rázvorom 2 710 mm ponúka prekvapivo... Foto: Pravda, Martin Domček
FORD Kuga 2.5 Duratec PHEV (2024) Kuga s rázvorom 2 710 mm ponúka prekvapivo priestranný interiér.

Je to samozrejme vec vkusu, ale nám mimoriadne vyhovovala aj palubná doska s prevažne tlačidlovým ovládaním základných funkcií. V modernizovanej Kuge budete mať väčší centrálny displej, výrazne menej tlačidiel a výkonnejší infotainment. Aj napriek tomu sme sa však v kabíne testovaného auta cítili viac doma.

Aktuálne sa testovaný plug-in hybrid dopredáva, takže, ako sme už napísali, cena skladových áut je viac než atraktívna. Aj napriek pár vyššie zmieneným chybičkám považujeme Kugu PHEV aj v porovnaní s konkurentmi pri zohľadnení pomeru cena/hodnota za naozaj dobrú kúpu.

© Autorské práva vyhradené

7 debata chyba
Viac na túto tému: #plug-in hybrid #Ford Kuga #test auta #autotest
Články podľa značiek