Dobrá správa! Práce na diaľničnom moste pred Sitinou skončia predčasne

Doprava bude v plnom profile v oboch smeroch obnovená uť cez víkend. Počas neho však treba ešte rátať s menšími obmedzeniami, súvisiacimi s dokončievacími prácami.

25.08.2021 20:00
debata (2)
VIDEO: Pozrite si most na diaľnici D2 z vtáčej perspektívy priamo od Národnej diaľničnej spoločnosti.
Video

Kolónam na vjazde do Bratislavy po západnej diaľnici D2 je definitívne koniec. Problematická oprava mosta pred tunelom Sitina končí predčasne – a to o celých 11 dní (pôvodne mala skončiť až 6. septembra). Práce však budú ukončené už tento piatok (27. augusta). V praxi to znamená, že už v priebehu víkendu bude premávka obnovená v oboch smeroch v plnom profile.

Práce finišujú

Pravda, počas víkendových dní ešte musia vodiči rátať s niektorými menšími obmedzeniami, súvisiacimi s dokončievacími prácami, no od pondelku bude premávka už úplne bez nich. Práce na oprave mosta, ktorý sa v sedemmiestnej klasifikácii mostov podľa ich stavu dostal až na „päťku“ (jednotka je ideálny stav, resp. nový most) začali začali už v máji a aj tie spôsobili značné komplikácie v doprave najmä v čase popoludňajšej špičky. Gro prác prebiehalo počas prázdninových mesiacov a najmä na ich začiatku, po presmerovaní dopravy a zúžení jazdných pruhov sa v úseku tvorili kolóny so zdržaním aj vyše hodiny.

Keďže tento rok sa opravil len pravý most, v budúcom roku vodičov čaká rovnaká zaťažkávacia skúška v rovnakom termíne – teda predovšetkým počas letných prázdnin. Aj vzhľadom na rýchlejšie ukončenie prác na pravom moste bude NDS od zhotoviteľa požadovať skrátenie termínu jeho opravy minimálne o spomínaných 11 dní a možno ešte o pár naviac.

So zásadnejším skrátením nemožno rátať – aj kvôli použitým technológiám. Napríklad betón musí tvrdnúť 28 dni a tento čas nemožno skrátiť. Vodiči sa musia pripraviť na približne rovnaké kolóny a v rovnakom smere. Aj pri oprave ľavého mostu zostanú totiž prejazdné dva pruhy smerom von z mesta a jeden do mesta.

O rok opäť

Dôvod je pragmatický – takto sa tvoria kolóny ešte pred Bratislavou. V opačnom prípade by sa tvorili v tuneli Sitina a na výjazde z mesta, čo by mohlo vyvolať dominový efekt a doprava by kvôli nim mohla paralyzovať prakticky celú Bratislavu.

Riešenie, pri ktorom by v čase rannej špičky boli uvoľnené dva pruhy do mesta a v čase popoludňajšej opačne zatiaľ neprichádza do úvahy, pretože kvôli zmene fyzického značenia by bolo nutné ráno aj popoludní odstaviť diaľnicu minimálne na 30 minút. Táto odstávka by však vyvolala ešte väčšie problémy, než vznikajú pri navrhovanom riešení.

SR Bratislava doprava kolóny Sitina BAX Čítajte viac Dlhé kolóny na D2: NDS reaguje na kritiku od vodičov

Teoreticky by sa dali využiť na zmenu čisto elektronické značky, tie však vodiči nie sú zvyknutí až tak veľmi si všímať a rešpektovať, čo by mohlo vyvolať vážne kolízne situácie. K nim možno jedna zaujímavosť. Podľa predstaviteľov polície, ktorí práve končiacu opravu vyhodnocovali, vcelku prekvapivo vzniklo menej kolízií v najrizikovejšom úseku, kde sa pred opravovanou časťou dobrzďovalo a doprava prechádzala do protismeru, väčšina sa ich udiala až následne v rovnom úseku, v zúžených jazdných pruhoch.

Takže v lete budúceho roku sa komplikovaná situácia na vjazde do Bratislavy zopakuje. V ideálnom prípade bude oprava trvať o nejaký týždeň-dva kratšie, no výraznejšie ju skrátiť nemožno. Čo sa zrejme na základe skúseností z tohto roku zlepší, bude výraznejšie a prehľadnejšie značenie v danom úseku a možno očakávať už od začiatku aj efektívnejšiu reguláciu dopravy policajtmi, čo by tiež mohlo pomôcť aspoň čiastočne obmedziť kolóny.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #tunel #NDS #kolóny #tunel Sitina #oprava tunelu
Články podľa značiek