Nový obchvat Bratislavy: Komu sa ho oplatí využiť a komu nie?

Počas prvého októbrového víkendu boli odovzdané dve dôležité súčasti vonkajšieho obchvatu Bratislavy. Pozrite sa, ako motoristom uľahčia cestovanie.

05.10.2021 06:00
nultý obchvat, vonkajší obchvat Foto:
Novo dokončené úseky obchvatu uľahčia najmä cestu z juhu SLovenska smerom do centra Bratislavy.
debata (3)

Každý asi videl známu rozprávku o Shrekovi, v ktorej sa oslík každú chvíľu pýtal: “Už tam budeme?” V podobnej situácii sa v posledných dňoch ocitli novinári a aj veľká čas motoristickej verejnosti pri otázke kedy sa po sprejazdnení Lužného mostu konečne otvoria aj ďalšie súčasti nultého obchvatu Bratislavy.

Ešte v piatok popoludní minulý týždeň (1. októbra) prišlo zo strany konzorcia D4R7 nič nehovoriace a nekonkrétne stanovisko, v ktorom koncesionár vysvetľoval, že “zúčastnené strany spoločne tvrdo pracujú na dosiahnutí cieľa, ktorým je otvorenie zostávajúcej časti rýchlostnej cesty R7 medzi križovatkami Bratislava, Nivy (Prievoz) – Bratislava, Juh a úsekom D4 Bratislava, Jarovce – Bratislava, Petržalka (Rusovce), do konca tohto týždňa.”

Novo dokončené úseky a ich výstavba

Galéria ukazuje nové úseky po dokončení a čiastočne aj počas záverečných prác ich výstavby.

Fotogaléria
Dokončené úseky obchvatu - aktuálny stav.
Dokončené úseky obchvatu - aktuálny stav.
+5Dokončené úseky obchvatu - aktuálny stav.

Deň na to, teda v sobotu (2. októbra) po 21. hodine večer, prišla bez avíza vopred informácia, že práve “sme otvorili 6,3 km dlhý úsek rýchlostnej cesty R7 od križovatky Bratislava – Juh po križovatku Bratislava – Nivy (Prievoz).” V nedeľu (3. októbra) tesne pred ôsmou večer prišlo, opäť bez oznámenia vopred, avízo, že “vo večerných hodinách sme otvorili 2,2 km dlhý úsek D4 od križovatky Bratislava – Jarovce po križovatku Bratislava – Petržalka (Rusovce).”

Vo väčšine iných krajín odovzdávanie takto významného diela prebieha oficiálnejšie, komplexnejšie a menej chaoticky, ale to nechajme bokom. Dôležité je, že vonkajší obchvat Bratislavy konzorcium aktuálne odovzdalo takmer celý. V priebehu tohto mesiaca by mal byť ešte dokončený kratší úsek medzi Čiernou Vodou a križovatkou Bratislava – Východ.

SR D4R7 diaľnica výstavba úsek Bratislava Juh Nivy BAX Čítajte viac Prevezte sa s nami po R7, otvorený je jej ďalší úsek

Samozrejme, treba ešte dokončiť prepojenie diaľnic D1 a D4, naň však budeme čakať ešte pár rokov a v tomto prípade má maslo na hlave štát. A nezabúdajme ešte na jeho ďalšiu dôležitú časť, ktorá sa nielen zatiaľ nestavia, ale ešte ani poriadne neplánuje. Je ňou tunel popod Karpaty, ktorý by mal byť vyše 10 kilometrov dlhý a naozaj by odklonil tranzitujúcu dopravu od západu úplne mimo mesta. Pri tom by ale asi bolo vhodnejšie baviť sa nie o konkrétnom dátume, ale o tom, ktorá generácia sa ho možno dožije. Ale nebuďme pesimistickí a tešme sa z toho, čo nám pribudlo v okolí Bratislavy v posledných dňoch. Komu teda nové úseky pomôžu a komu nie?

Ministerstvo dopravy zverejnilo sériu orientačných infografík, ktoré názorne ukazujú zmysel použitého riešenia obchvatu. Pozrime sa na ne.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo dopravy #D4R7 #nultý obchvat Bratislavy #vonkajší obchvat
Články podľa značiek