Prevádzkovateľ nového mýtneho systému mal byť známy už na jar, rok však končí a jeho meno nepozmáme, tender sa neúnosne predlžuje a naťahuje. Hodnota zákazky je 60 miliónov eur vrátane päťročnej opcie. Celý systém by mal postupne prejsť pod správu diaľničiarov. Podľa plánov sa mal tender skončiť v marci, vyhodnotený mal byť do dvoch mesiacov nato. Namiesto toho sa však začína hovoriť o paralelnom zavedení európskeh mýtneho systému. Je to z núdze cnosť, alebo skutočne pomôže?
Mýto sa dočasne „nevypne“
Plánované zavedenie medzinárodného mýta na Slovensku od začiatku roka 2023 uľahčí plynulý prechod v rámci mýtnych systémov. Z tohto dôvodu by už nemalo byť problémom, či štát dovtedy stihne vysúťažiť a sprevádzkovať nový domáci mýtny systém vo vlastnej réžii s garantovaným výnosom zhruba dvesto miliónov eur ročne. Štát tak po uplynutí zmluvy o prevádzke mýtneho systému so spoločnosťou SkyToll, koncom budúceho roka s ňou nepredĺži zmluvu ani mýto nevypne do výberu nového dodávateľa.
Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) potvrdil, že štát nechce, aby bolo mýto ďalej prevádzkované ako služba, ale chce ho prevádzkovať sám. „Sľubujeme si od toho významne nižšie náklady a významne férovejšie podmienky pre dopravcov. Chceme mať systém pod kontrolou,“ povedal minister. Za hlavnú úlohu po svojom nástupe do funkcie označil pokračovanie výberu mýta.
Čítajte viac Diaľničiari zverejnili štúdiu uskutočniteľnosti pre nový mýtny systémNárodné mýto bude podľa ministra vytvárať istú protiváhu medzinárodnému, známemu ako Európska služba elektronického výberu mýta (EETS), a poskytovať nadštandardné služby pre cestných dopravcov na Slovensku. „Všetky prostriedky vybrané na mýte majú ísť práve na údržbu diaľničnej siete. …je čo udržiavať, je na mieste aj nezvyšovať mýto, ale zvyšovať jeho efektivitu a znižovať náklady,“ uviedol Doležal.
Desať percent?
Náklady štátu na prevádzku výberu mýta pre motorové vozidlá nad 3,5 tony donedávna dosahovali približne polovicu z výnosov, podľa šéfa rezortu dopravy sa už náklady znížili na úroveň zhruba 40 percent. „Stále je to dvojnásobok oproti lepšiemu európskemu priemeru. Mojou ambíciou bolo ísť hlboko pod 20 percent, ak sa dostaneme na 10 percent, myslím, že to bude fantastické,“ vyhlásil Doležal.
Podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku spoplatnenia a informačných technológií Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Jaroslav Ivanco informoval, že po účinnosti legislatívy bude nasledovať technické zavedenie systému európskeho mýta predbežne v apríli budúceho roku a založenie Mýtneho úradu, ktorý sa bude o softvér a tento systém starať. „Je vlastne zároveň prvým stavebným pilierom pre budúci mýtny systém a jeho správu v rukách štátu,“ povedal Ivanco. Systém EETS funguje veľmi podobne ako roaming, otvorí sa tak domáci trh, aby na ňom mohli pôsobiť aj iní poskytovatelia týchto služieb a slovenskí dopravcovia budú mať na výber, ktorou palubnou jednotkou budú platiť za používanie ciest.
Čítajte viac Koľko sa vlani vybralo na mýte a koľko z toho dostane štát?V súčasnosti je domáci trh uzatvorený len pre používateľov palubných jednotiek SkyToll-u ako prevádzkovateľa národného mýtneho systému. Dopravcovia budú môcť po novom prejsť pri platbách na jednu faktúru a zároveň im bude vo vozidle stačiť už len jedna palubná jednotka. „Slovenskú jednotku bude môcť dopravca odložiť a používať medzinárodnú, s ktorou cestuje po Európe,“ uviedol Ivanco.
Certifikáciu poskytovateľov európskeho mýta na Slovensku chce štát stihnúť v priebehu budúceho roka. Tento modul musí byť kompatibilný aj so stále platnou zmluvou so SkyToll-om, to je podľa Ivanca najrýchlejší a najefektívnejší spôsob ako systém sprevádzkovať na Slovensku.