S obchvatom Prievidze to nevyzerá dobre, mesto je nespokojné

Ešte pred rokom tvrdila Slovenská správa ciest, že s výstavbou obchvatu Prievidze začne v roku 2022. Teraz tvrdí, že na to nemá peniaze.

23.11.2022 20:00
Obchvat Prievidze Foto:
Ešte začiatkom roku 2018 primátorka Prievidze Katarína Macháčková odovzdala do podateľne Úradu vlády petíciu za okamžité dobudovanie obchvatu Prievidze. Nepomohlo.
debata

Takmer presne pred rokom sme písali, že Slovenská správa ciest (SSC) chce začať s výstavbou časti obchvatu Prievidze už v roku 2022. Náklady na pokračovanie stavby jeho 1. etapy odhadla na 30,1 milióna eur. Obchvat sa mal financovať z fondov Európskej únie, čo znamená, že dobudovať by sa mal do konca roka 2023 v nadväznosti na koniec programového obdobia.

Vo februári sme už menej optimisticky písali, že už to nie je tak stopercentne isté, pretože časť obchvatu Prievidze ešte nemala právoplatné stavebné povolenie a od jeho udelenia závisí aj vyhlásenie verejnej súťaže na dodávateľa prác. Potvrdil to vtedy Martin Guzi z komunikačného odboru Slovenskej správy ciest (SSC).

Odvtedy sa toho veľa nezmenilo a časť prvej etapy obchvatu Prievidze ešte nemá vydané stavebné povolenie. Problémom je aj druhá etapa, na ktorú potrebuje Slovenská správa ciest (SSC) zabezpečiť aktualizáciu štúdie realizovateľnosti. Stanovisko, v ktorom identifikoval zásadné chyby v štúdii, ktoré vyžadujú jej prepracovanie, zverejnil Útvar hodnoty za peniaze ešte v novembri 2020. Upozornila na to prievidzská samospráva, podľa ktorej prípravu budovania brzdí nečinnosť štátu.

výstavba diaľnic Čítajte viac Obchvat Prievidze: čaká sa na stavebné povolenie, súťaž naň skôr nevyhlásia

Hovorca SSC Martin Guzi povedal, že SSC aktualizáciu štúdie vzhľadom na kapacitné a finančné možnosti vypracuje v priebehu budúceho roka. „Štúdiu následne predloží na hodnotenie Útvaru hodnoty za peniaze, čím sa posúdi opodstatnenosť budovania druhej etapy obchvatu. Pokračovať budeme podľa stanoveného harmonogramu, aby bol kompletný obchvat odovzdaný do užívania v čo najskoršom možnom termíne,“ doplnil Guzi.

Primátorka Katarína Macháčková tvrdí, že medzi ministerstvom a SSC prebieha komunikácia, v rámci ktorej hovoria, že na to nemajú peniaze a odsúvajú riešenie. „Sme veľmi nespokojní, preto som aj požiadala listom ministra Andreja Doležala o osobné stretnutie a prerokovanie tejto témy,“ podotkla s tým, že pre problémy sa odsúva aj výstavba prvej etapy druhej stavby obchvatu. Konkrétne ide o získanie súhlasu na preložky sietí, výrub stromov a aktualizáciu dokumentácie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská správa ciest #SSC #obchvat Prievidze
Články podľa značiek