Oporný múr na horskom priechode Soroška sa rozpadáva. Situácia je vážna

Prejazd cez horský priechod Soroška je zatiaľ podľa Slovenskej správy ciest bezpečný. Opravu však potrebuje urýchlene.

03.02.2023 20:00
Soroška priechod Foto:
Oporný múr na horskom cestnom priechode Soroška potrebuje urýchlene opravu.
debata (15)

Oporný múr na horskom priechode Soroška v okrese Rožňava sa postupne rozpadáva. V uplynulom období sa do rokliny zosypala jeho časť. K poškodeniu došlo v dĺžke štyroch metrov. Podľa Slovenskej správy ciest (SSC) je stav múra nevyhovujúci a je potrebné prijať rýchle riešenia. Pre TASR to z komunikačného odboru SSC uviedol Martin Guzi s tým, že prejazd Soroškou je bezpečný.

„Stav je zapríčinený vymývaním jemných častí ílov a flyšov z podložia, ktoré tvoria výplňový materiál medzi uloženými kamennými blokmi a bločkami v opornom múre. Vymývanie je spôsobené prúdením podpovrchových vôd, ktoré sa predpokladá v značnom rozsahu,“ uviedol s tým, že k poškodeniu vozovky a krajnice zatiaľ nedošlo, rovnako ani k obmedzeniu dopravy.

výstavba diaľnic Čítajte viac Diaľnice 2023: Pozrite sa, ktoré úseky rozostavajú a ktoré dokončia

Podľa Guziho je potrebné realizovať nevyhnutné opatrenia a zabezpečiť vypracovanie projektovej dokumentácie a následnú opravu múru. Pripomenul, že v predchádzajúcom období bol operatívne sanovaný a SSC v roku 2021 zabezpečila podrobné meranie a inžiniersko-geologický prieskum s cieľom zabezpečiť podklady pre projektovú dokumentáciu na jeho sanáciu a odstránenie problému.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenská správa ciest #Soroška #oprava cesty #horský priechod
Články podľa značiek