Konečne! Začína oprava cesty 1. triedy medzi Ľubeľou a Liptovským Mikulášom

Petíciu za komplexnú opravu cesty 1. triedy I/18 už v roku 2017 podpísalo vyše 2 000 ľudí.

24.02.2023 20:00
SR cesta 1/18 Ľubeľa modernizácia ZAX Foto:
Na snímke cesta I/18 neďaleko Ľubele, ktorá sa začína rekonštruovať. Obnovu potrebovala už naozaj urgentne.
debata

Prvý sedemkilometrový úsek medzi Liptovským Michalom a Ľubeľou sa podarilo opraviť ešte v roku 2018. Obnova vtedy stála 1,4 milióna eur. Teraz sa s modernizáciu jej ďalšieho úseku medzi obcou Ľubeľa a Liptovským Mikulášom začne v najbližších dňoch. Zhotoviteľ už vlani na jeseň začal s prípravnými prácami, od 1. marca bude pokračovať v zmysle schváleného harmonogramu.

„Zmluvné ukončenie stavby je plánované do desiatich mesiacov od odovzdania staveniska, ku ktorému došlo 6. októbra minulého roka. Do lehoty výstavby sa nezapočítava zimné obdobie od začiatku decembra do začiatku marca nasledujúceho kalendárneho roka,“ potvrdil Martin Guzi z komunikačného oddelenia Slovenskej správy ciest (SSC).

SR Liptovský Hrádok križovatka oneskorenie ZAX Čítajte viac Meškajúca okružná križovatka v Liptovskom Hrádku bude meškať ešte viac

Motoristi budú musieť v tomto úseku rátať s dopravnými obmedzenia. Konkrétne to znamená, že doprava bude vedená obojsmerne v jednom jazdnom pruhu. Riadiť ju budú podľa okolností určení pracovníci alebo svetelná signalizácia.

Na nutnosť rekonštrukcie štátnej cesty už niekoľko rokov poukazuje Združenie miest a obcí Liptova. Petíciu za jej opravu v roku 2017 podpísalo vyše 2000 ľudí. Zvyšný úsek od Ľubele po Liptovský Mikuláš v dĺžke približne desiatich kilometrov plánujú modernizovať komplexnejšie. „Bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky zvýšime výmenou a doplnením dopravných značiek, montážou záchytných bezpečnostných zariadení, výmenou krytu vozovky a jeho zosilnením vo vybraných úsekoch, sfunkčnením odvodňovacieho systému a tiež realizáciou nespevnených krajníc,“ uviedol Guzi. Súčasťou projektu je aj obnova autobusových zastávok, úprava križovatiek a rekonštrukcia dvoch mostov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Liptovský Mikuláš #SSC #Ľubeľa #cesta I/18 #oprava cesty I/18
Články podľa značiek