Nová električková trať v Petržalke by mala byť hotová na jeseň 2024

Termín dokončenia projektu za vyše 70 miliónov eur sa opakovane predlžuje. Mesto hrozí pokutou.

10.03.2023 20:00
Električka do Petržalky Foto:
Výstavba električkovej trate v Bratislave. (il. foto)
debata (5)

Predĺženie električkovej trate v bratislavskej Petržalke by malo byť hotové do konca septembra 2024. Vyplýva to z dokumentu, o ktorom tento týždeň rokovala mestská dopravná komisia a ktorý má TASR k dispozícii. Materiálom sa má v marci zaoberať aj bratislavské mestské zastupiteľstvo.

„Zhotoviteľ predložil aktualizovaný harmonogram prác s termínom ukončenia diela do 30. septembra 2024,“ uvádza sa v dokumente. Revidovaný harmonogram avizoval bratislavský magistrát už vlani na jeseň. Primátor Bratislavy Matúš Vallo ešte nedávno tvrdil, že električka by mohla začať jazdiť v prvej polovici roka 2024, pričom podľa pôvodného zámeru trať mala byť hotová už tento rok.

Električka do Petržalky Čítajte viac VIDEO: Takto napreduje výstavba električkovej trate v Petržalke. Pozrite si zábery z dronu

Teoreticky sa môže stať, že električka začne premávať v predstihu ešte pred oficiálnym dokončením projektu na jeseň 2024. Ako to bude naozaj, si teraz asi netrúfne predpovedať nikto.

Mesto zároveň v minulosti nevylúčilo uplatnenie si zmluvnej pokuty voči stavebníkovi. Týkať by sa mala nesplnenia druhého míľnika prác. Pôvodne ho mal zhotoviteľ dosiahnuť v druhej polovici novembra 2022, avšak nestalo sa tak. Niektoré práce boli vtedy hotové na 25 či 44 percent, niektoré však na nula percent. V pôvodnom zmluvnom termíne nebol splnený ani prvý míľnik prác. Ako termín splnenia tretieho míľnika sa uvádza 15. máj.

Električka, Dúbravka, Karlova Ves Čítajte viac Z bratislavskej Dúbravky bude do Borov jazdiť električka

Výstavbu trate za vyše 70 miliónov eur bez DPH v úseku Bosákova – Janíkov dvor spustili koncom novembra 2021. Práce realizuje vysúťažená skupina dodávateľov zo Združenia NS MHD Petržalka (spoločnosti Aldesa Construcciones Polska a Aldesa Construcciones).

5 debata chyba
Viac na túto tému: #električka do Petržalky #matúš vallo #nová električková trať #Aldesa
Články podľa značiek