Kým v Seredi obnovia dôležitý most, náhradný si požičajú

Ťažkú mostnú súpravu by mohla požičať Správa hmotných rezerv, nainštalovala by ju armáda.

08.11.2023 20:00
most sered 2 Foto:
Kvôli hrozbe samozrútenia mosta v Seredi museli pod ním 12. mája úplne uzavrieť aj železničnú trať. Vlaky pod ním však už opäť jazdia-
debata (5)

Most v Seredi na ceste I/62 bol približne v polovici mája tohto roku pre jeho kritický stav prakticky zo dňa na deň uzavretý – a to nielen pre autá, ale aj pre chodcov a cyklistov, kvôli bezpečnosti bola zastavená dokonca aj železničná doprava pod ním. Vzhľadom na stav mostu, postaveného v roku 1950, nebolo možné iné riešenie, než ho zbúrať a na jeho mieste postaviť nový. Problémom však je, že stavba bude trvať približne rok a dovtedy by bola doprava v Seredi výrazne obmedzená.

Napokon sa podarilo pôvodný most provizórne podoprieť aspoň tak, že sa naň od septembra mohli vrátiť chodci a cyklisti a taktiež môžu pod ním bezpečne premávať vlaky. Autá však naň nepustili. V Seredi napokon prišli so zaujímavým nápadom, ako život šoférom do postavenia nového mostu aspoň čiastočne uľahčiť. Ťažký provizórny most, vhodný aj pre autá, by dočasne mohol opäť spojiť obe časti mesta. Požičať si ho chcú od Správy štátnych hmotných rezerv, súhlasiť s tým však musí aj minister obrany.

most sered 2 Čítajte viac AROS: Za havarijný stav mosta v Seredi môžu ŽSR. Vedeli o ňom a nekonali

Podľa primátora mesta Ondreja Kurbela by armáda mohla mostnú súpravu položiť v rámci svojho cvičenia, s čím súhlasí aj Generálny štáb ozbrojených síl. Pri inštalovaní dočasného premostenia sa ráta s využitím nábehov terajšieho mosta, na provizórny by sa tak mohli vrátiť aj autá.

Cestári pripravujú aj totálnu rekonštrukciu mosta, ktorý pochádza z roku 1950. Potrebujú však podľa hovorcu Slovenskej správy ciest Martina Guziho získať všetky druhy povolení, vrátane stavebného povolenia, zabezpečiť finančné krytie a verejné obstarávanie zhotoviteľa, takže zatiaľ to vyzerá ako beh na dlhú trať.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #oprava mosta #most v Seredi #provizórny most
Články podľa značiek