Vo Zvolene sa od mája zásadne zmenia parkovacie pravidlá

Parkovacia politika sa od 1. mája sprísni v rozšírenom centre Zvolena a na sídlisku Západ.

26.03.2024 20:00
Zvolen Foto:
Parkovacia politika v širšom centre Zvolena sa od mája sprísni.
debata (1)

V rozšírenom centre Zvolena a na sídlisku Západ sa od 1. mája zmenia pravidlá parkovania a zavádza sa rezidentská karta, ktorá zvýhodní domácich obyvateľov.

Ide o časti mesta, kde môže v súčasnosti ktokoľvek parkovať zadarmo, akokoľvek dlho a bez ohľadu na to, či vlastní jedno, alebo niekoľko áut. Kartu rezidenta po splnení príslušných podmienok pridelia ku konkrétnemu evidenčnému číslu vozidla. „Za prvé auto v domácnosti uhradí jeho majiteľ 20 eur, za druhé 100 eur a za každé ďalšie 400 eur za rok,“ objasnil hovorca Zvolena Martin Svatuška.

Obyvatelia s trvalým pobytom mimo zóny budú musieť svoje vozidlá premiestniť, prípadne si kúpiť abonentskú kartu za vyššiu sumu, konkrétne za 400 eur. Možnosťou je aj prehlásenie trvalého pobytu, čím splnia základnú podmienku na vydanie karty rezidenta. „Po zavedení uvedených opatrení očakávame zníženie počtu áut pred bytovými domami i to, že obyvatelia s trvalým pobytom budú môcť zaparkovať o niečo jednoduchšie,“ dodal Svatuška.

EKO SR Zvolen R2 Pstruša otvorenie BBX Čítajte viac Bude rýchlostná cesta R2 pokračovať popod mesto Zvolen?

O obe karty môžu ľudia požiadať prostredníctvom webovej aplikácie datamesta.zvo­len.sk. „Do prehliadača treba zadať uvedenú adresu, prejsť do sekcie s názvom Moja zóna, zaregistrovať sa a požiadať o kartu. Po uhradení poplatku môže držiteľ elektronickej parkovacej karty od 1. mája začať využívať jej výhody,“ vysvetlil vedúci odboru dopravy zvolenskej radnice Pavel Brťka. Platnosť karty je jeden rok, systém pred koncom platnosti e-mailom upozorní jej vlastníka na predĺženie.

Od 1. mája prostredníctvom aplikácie ľudia kúpia aj parkovací lístok. Služba bude v sekcii s názvom Parkovanie. „Pomôže obyvateľovi aj s orientáciou, keď na základe GPS informácií z telefónu informuje vodiča, v ktorej zóne je a akú výšku poplatku by teda mal uhradiť,“ podotkol Brťka.

V uliciach Zvolena sa bude pohybovať kontrolné vozidlo, ktoré bude snímať evidenčné čísla. Na základe prístupu do systému upozorní mestskú políciu na prípadný priestupok.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Zvolen #parkovacia politika #rezidentské parkovanie #parkovanie vo Zvolene
Články podľa značiek