Tesla stiahla žiadosť o dotácie pri výstavbe nemeckej továrne. Príde o miliardu

Nemecká Gigafactory pripomína film Nekonečný príbeh. Niektorí o nej hovoria ako najväčšej čiernej stavbe Európy.

, , 02.12.2021 14:00
debata (2)
Elon Musk: Tesla vždy bola proti akýmkoľvek... Foto: SITA/AP
Germany Election Tesla Elon Musk: Tesla vždy bola proti akýmkoľvek dotáciám!

Približne v polovici mája tohto roku navštívil Elon Musk rozostavanú továreň v Berlíne a posťažoval si na nemeckú byrokraciu, kvôli ktorej dôjde k posunu termínu výroby. Z toho istého dôvodu prídu Nemci pravdepodobne aj o primát využitia nových batériových článkov 4680.

Elon Musk, šéf Tesly, je roztrpčený zo zložitých schvaľovacích procesov v Nemecku, ktoré zdržujú spustenie výroby crossoveru Tesla Y v novej Gigafactory neďaleko Berlína. Pôvodne mali byť linky supertovárne v prevádzke začiatkom leta, no stavba nemá stále potrebné povolenia. Muska nahnevali komplikované nemecké zákony a procesy. V liste úradom v apríli, teda krátko pred svojou návštevou Nemecka, uviedol, že „komplexné plánovacie požiadavky krajiny sú v rozpore s naliehavosťou potrebnou na boj proti klimatickej zmene“.

Výstavba síce pokračuje a továreň je už prakticky na sto percent hotová, ale len vďaka predbežným ekologickým povolenkám, ktorých má Tesla už dvanásť. Tie finálne stále chýbajú. Je možné, že Tesla – aby konečne „prelomila ľady“ a dosiahla pokrok v rokovaniach, urobila ústretový krok a stiahla jednu zo svojich „nemeckých“ žiadostí o dotácie. Jej výška je vyše 1 miliardy eur.

Elon Musk Čítajte viac Renomovaná banka žaluje Teslu. Elon Musk sa jej vysmial

Presnejšie: americký výrobca elektromobilov Tesla mal dostať 1,14 miliardy eur z fondov Európskej únie (EÚ) pre svoj závod na výrobu batérií v Grünheide v Brandenbursku. Rozhodnúť o tom sa malo do konca roka. „Tesla informovala spolkové ministerstvo hospodárstva a ministerstvo hospodárstva Brandenburska, že sťahuje svoju žiadosť IPCEI o štátne financovanie továrne na batérie v Grünheide,“ uviedol hovorca Tesly s odkazom na európske dotácie pridelené na tzv. dôležité projekty spoločného európskeho záujmu.

Stavebné plány závodu nebudú rozhodnutím dotknuté, povedal hovorca. Šéf spoločnosti Elon Musk sa netají tým, že je proti dotáciám. „Vždy to bol názor spoločnosti Tesla, že všetky dotácie by sa mali odstrániť,“ napísal Musk na sociálnej sieti Twitteri v reakcii na poznámku iného užívateľa po tom, čo Tesla oznámila, že stiahla svoju žiadosť o financovanie. „To by však muselo zahŕňať aj masívne dotácie pre ropu a plyn. Z nejakého dôvodu to vlády nechcú urobiť,“ dodal Musk, pričom sa odklonil od pôvodnej témy, a to grantu pre továrne.

Tesla - Autopilot Čítajte viac Americkým úradom dochádza trpezlivosť. Tesla kašle na ‘zvolávačky‘

Samotná Tesla podľa odhadov nemeckého ministerstva hospodárstva investuje do nemeckého závodu na výrobu batérií 5 miliárd eur. Medzitým však výstavba závodu na výrobu automobilov popri závode na batérie, ktorý Tesla začala stavať na základe predbežných povolení, stále čaká na konečné schválenie regionálnou vládou. V uplynulých týždňoch sa v tomto smere podarilo dosiahnuť pokrok, uviedol hovorca federálneho ministerstva hospodárstva.

Výrobca elektrických vozidiel v novembri 2020 požiadal tiež o regionálne financovanie od Brandenburska, uvádza sa na webovej stránke regionálnej vlády, podľa ktorej táto žiadosť nebola stiahnutá. Suma, o ktorú Tesla požiadala, nie je zverejnená, ale pri investíciách v hodnote viac ako 100 miliónov eur sa vo všeobecnosti štátna podpora pohybuje okolo 6,8 % ich hodnoty, uvádza web ministerstva.

Posledné kolo on-line konzultácií pre verejnosť, ktorá tak mohla vyjadriť environmentálne a iné obavy týkajúce sa automobilky a závodu na výrobu batérií, sa skončilo minulý týždeň. Generálny riaditeľ Tesly teraz dúfa, že bude môcť formálne začať s výrobu do konca roka, a potom ju čo najrýchlejšie zvýšiť.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #čierna stavba #Tesla #Elon Musk #Gigafactory Berlín
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek