Amazon investuje v Európe miliardu eur do elektromobilov

Amazon chce do konca roku 2025 v Európe prevádzkovať vyše 10 000 elektrických dodávok. K tomu plánuje nakúpiť aj 1 500 väčších elektrických áut pre doručovanie na stredné vzdialenosti.

18.10.2022 12:00
Rivian - elektrická dodávka pre Amazon Foto:
Amazon si od Rivianu objednal stotisíc elektrických dodávok.
debata

Amazon to myslí so svojou snahou o maximálnu elektrifikáciu smrteľne vážne. Jeho predstavitelia vyhlásili, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov investujú v Európe viac ako 1 miliardu eur do elektrických dodávok, nákladných áut a nízkoemisných technológií.

Vďaka tejto investícii americký internetový predajca do roku 2025 viac než strojnásobí flotilu elektrických dodávok v Európe z 3 000 vozidiel na viac ako 10 000. Investícia Amazonu bude vraj smerovať aj k urýchleniu inovácií a väčšej podpore verejnej nabíjacej infraštruktúry. Podľa Amazonu jej tritisíc európskych dodávok len v roku 2021 doručilo vyše sto miliónov dodávok. Aký je kompletný európsky vozový park Amazonu a aké percento z neho tvoria aktuálne čisté elektromobily Amazon nezverejnil.

Tesla Semi (2022) Čítajte viac Tesla Semi: Superkamión na nových fotkách. Pôjde konečne do výroby?

Potvrdil však, že plánuje nakúpiť aj približne 1 500 väčších nákladných elektrických automobilov na doručovanie zásielok „na stredné vzdialenosti“. Tu je otázne od koho, pretože žiadna spoločnosť momentálne nie je schopná dodávať väčšie elektrické nákladné autá s dostatočným dojazdom a akceptovateľnou­ cenou.

Pravdou je, že po mnohých odkladoch Tesla ústami svojho šéfa Elona Muska uviedla, že jej netrpezlivo očakávaný veľký elektrický ťahač Semi sa k prvým zákazníkom zrejme dostane už do konca tohto roku. Zatiaľ najväčší kontrakt na elektrické dodávky podpísal Amazon prekvapivo v tej dobe len s málo známou automobilkou Rivian. Ten je na rovných 100-tisíc kusov, kontrakt by sa mal napĺňať priebežne až do roku 2030.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Amazon #Tesla #Rivian #elektrické dodávky #elektrické nákladné autá
Články podľa značiek