CarEdge: Tieto autá strácajú na hodnote najmenej. Sú dobrou investíciou

Nie každý uvažuje pri kúpe nového auta nad tým, že ho bude o niekoľko rokov predávať, no väčšinou sa tak stane. Odhadnúť trh s jazdenými autami roky vopred je takmer nemožné, no sú modely, ktoré si hodnotu držia lepšie ako iné.

14.08.2023 06:00
canadawideautosalescom Foto:
Hoci preferencie motoristov v zámorí sú iné ako v Európe, rebríček ukazuje určitý trend.
debata (12)

Náklady na prevádzku automobilu sa zvyčajne vyčíslujú cenami servisných úkonov, náhradných dielov, či výšky poistenia. V skutočnosti však majitelia áut najviac prerábajú poklesom hodnoty vozidla, ktoré starne a pribúdajú mu najazdené kilometre. A tento pokles je najväčší v prvých rokov života auta.

Americká poradenská spoločnosť CarEdge spravila analýzu, v ktorej sa zamerala na pokles hodnoty automobilov po piatich rokoch. Ten vznikol porovnaním cien nových áut a ich priemernej ceny na trhu s ojazdenými autami s ohľadom na vývoj finančnej situácie za dané obdobie. Ide síce o údaje zo Spojených štátov amerických, no medzi dvadsiatimi najlepšími autami nájdeme aj u nás predávané modely.

toyota, pr nepouzivat Čítajte aj Podľa americkej štúdie J.D. Power 2023 sú najspoľahlivejšie vozidlá značky Lexus

Hoci preferencie motoristov v zámorí sú iné ako v Európe, rebríček ukazuje určitý trend. Medzi autami, ktorým hodnota klesla najmenej, sú prevažne autá na každý deň a ide hlavne o japonské a americké značky. Ak teda niekto uvažuje nad kúpou auta aj z hľadiska sumy, za ktoré ho bude možné predať, je lepšie staviť na istotu a neexperimentovať.

Dokazujú to prvé tri priečky rebríčka, a to Porsche 911, Kia Rio a Honda Civic. Kým pri športovej legende ide o dlhodobý status ceneného modelu, kórejský aj japonský hatchback patria k bežným rodinným autám, no ich povesť praktických a spoľahlivých áut im zaisťuje dobrú pozíciu aj na trhu s „jazdenkami“.

Porsche - servis Čítajte aj Briti označili 10 najmenej spoľahlivých značiek. V servise vás zruinujú

Zároveň medzi dvadsiatimi najlepšími modelmi nenájdeme čistý elektromobil. Najbližšie k elektrifikácii je Toyota Prius na siedmom mieste, ktorá má v Spojených štátoch priam až ikonický status úsporného a spoľahlivého auta. Elektromobily teda dobrou investíciou nie sú, lebo okrem vysokej počiatočnej ceny strácajú hodnotu rýchlo a majitelia na nich prerábajú.

Rebríček 20 áut, ktoré po piatich rokoch najmenej strácajú hodnotu, nájdete na ďalšej strane.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba
Viac na túto tému: #predaj áut #strata hodnoty #predaj ojazdených áut
Články podľa značiek