TÜV Report 2024: Ktoré kompakty sú spoľahlivé a ktoré vás môžu nemilo prekvapiť?

Popularita SUV a crossoverov neustáva, ale ako rodinné autá sa stále uplatňujú aj modely nižšej strednej triedy. Ich spoľahlivosť je tak dôležitým faktorom pre kupcov nových ako aj ojazdených vozidiel.

29.01.2024 06:00
debata
Volkswagen e-Golf je najmenej poruchovým... Foto: Volkswagen
Volkswagen e-Golf 2017 Volkswagen e-Golf je najmenej poruchovým kompaktom v kategórií dvojročných a trojročných vozidiel.

Nemecká sieť technických kontrol TÜV každoročne uverejňuje výsledky spoľahlivosti áut, v podobe tzv. TÜV Reportov. Autám udelí index poruchovosti a ten určí, či je model poruchový alebo spoľahlivý. Automobily sú rozdelené do vekových kategórií a do úvahy sú brané len nedostatky z 18 oblastí prevádzky auta, ktoré určuje zákon. Ide teda o objektívne hodnotenie, ktoré nezohľadňuje užívateľskú spokojnosť motoristov. Okrem toho index nie je ovplyvnený počtom najazdených kilometrov.

Poškodili ste dopravnú značku či semafor? Kedy ide o trestný čin? A čo vám hrozí?

Video
TÜV Report 2016 Čítajte aj TÜV Report 2024: Megarebríček spoľahlivosti starších áut odhaľuje známych hriešnikov

Na druhej strane vďaka 10,2 milióna skontrolovaných vozidiel majú TÜV Reporty dostatočnú výpovednú hodnotu. Do tohtoročného vydania sa dostalo 221 modelov, čo v praxi pokrýva všetky bežne rozšírené vozidlá v Európe. Autá nižšej strednej triedy stále patria medzi typické rodinné autá, hoci ich úlohu postupne preberajú SUV a crossovery. Výhodou kompaktov ale je ich často priaznivejšia cena. Zoznam tých najspoľahlivejších a najmenej spoľahlivejších nájdete na nasledujúcich stranách.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #TÜV Report #poruchovosť áut #spoľahlivosť áut #nižšia stredná trieda
Články podľa značiek