Európsky test reálneho dojazdu preveril 11 elektromobilov. Rozdiely sú značné

Konkurencia medzi elektrickými autami rastie. Už nie sú porovnávané len so spaľovacími modelmi, ale parametrami sa odlišujú aj medzi sebou. Jedným z najsledovanejších údajov je spotreba energie a z nej vyplývajúci reálny dojazd.

05.02.2024 06:00
debata (17)
V roku 2024 sa testovanie konalo v okolí Ríma a... Foto: Motor1.com
Test dojazdu elektromobilov 1 V roku 2024 sa testovanie konalo v okolí Ríma a do skúšky vybrali 11 elektromobilov.

Internetový motoristický magazín Motor1.com už niekoľko rokov testuje dojazd elektrických áut v reálnej premávke, aby čitateľom sprostredkoval cenný údaj, ktorý sa zvykne odlišovať od normovanej spotreby elektriny a z nej vyplývajúceho dojazdu. Pre rok 2024 si zvolili ako testovaciu lokalitu okolie Ríma a do skúšky vybrali 11 elektromobilov.

Testovacou trasou bola diaľnica A90 nazývaná aj Grande Raccordo Anulare. Tá je okruhom hlavného mesta Talianska a je na nej povolená rýchlosť 130 km/h s občasnými úsekmi so zníženou rýchlosťou na 110 km/h. Väčšinou je však premávka na nej hustá, a tak dochádza k pravidelným zrýchľovania a spomaľovaniam. Aby sa testovací jazdci vyhli ranným zápcham, kolóna jedenástich elektromobilov vyštartovala o pol jedenástej doobeda. Teplota vzduchu sa pohybovala od 10 do 14 stupňov Celzia. Plne nabité autá jazdili až do piatich percent zostatku energie v akumulátore.

Najdlhšiu vzdialenosť prešlo podľa očakávaní... Foto: Motor1.com
Lucid Air - test dojazdu elektromobilov Najdlhšiu vzdialenosť prešlo podľa očakávaní auto s najväčším akumulátorom, a to Lucid Air.

A aké modely sa testu zúčastnili? Paleta bola pestrá od Lucidu Air, Lexusu RZ a BMW i5, cez Kiu EV9, Toyotu bZ4X, Teslu Model 3, Hyundai Ioniq 6 a Volkswagen ID.7 až po Jeep Avenger, Fiat 600e a BYD Seal. Všetky mali obuté letné pneumatiky s výnimkou Lucidu, ktorý mal celoročné. Magazín okrem toho upresnil, že v Lexuse RZ ešte neprebehla aktualizácia softvéru, ktorú značka avizovala a ktorá má práve zlepšiť efektivitu pohonu.

Pokiaľ ide o efektivitu, najlepší výsledok si... Foto: Motor1.com
Tesla Model 3 - test dojazdu elektromobilov Pokiaľ ide o efektivitu, najlepší výsledok si pripísala Tesla Model 3.

Najdlhšiu vzdialenosť prešlo podľa očakávaní auto s najväčším akumulátorom, a to Lucid Air. Vďaka 112 kWh v batérii prešiel 571 kilometrov. Dosiahol pritom spotrebu 19,6 kWh/100 km. Hoci ide o pekný výsledok, oproti normovanej spotrebe podľa WLTP zaostal o 32 %, keďže jeho dojazd je stanovený na 839 km.

Spomínaná absencia aktualizácie sa prejavila vo výsledku Lexusu RZ a zrejme aj Toyoty bZ4X, ktoré napriek 64kWh batérií prešli len 243, respektíve 249 km a za normovanou spotrebou zaostali o 40 %.

NAF - test dojazdu elektromobilov Čítajte aj O koľko kratší je zimný dojazd elektromobilov? Ak nechcete zmrznúť, oveľa

Pokiaľ ide o efektivitu, najlepší výsledok si pripísala Tesla Model 3, ktorá v tejto disciplíne dlhodobo vyniká. Počas testovacej jazdy dosiahla spotrebu 15,1 kWh/100 km. Na druhej priečke sa umiestnil Hyundai Ioniq 6 s aerodynamickou karosériou a s výsledkom 15,5 kWh/100 km. Na chvoste výsledkovej tabuľky opäť skončilo japonské duo so spotrebami 25,7 a 26,3 kWh/100 km.

Tabuľky s výsledkami všetkých 11 modelov nájdete na ďalšej strane.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba
Viac na túto tému: #elektromobily #spotreba elektromobilov #dojazd elektromobilov
Články podľa značiek