Nečakaný zvrat. Za potopenie Felicity Ace vraj môže koncern Volkswagen. Podali naň žalobu

Kvôli zničeniu lode Felicity Ace, zapríčineného požiarom elektromobilu na koncern Volkswagen podal žalobu prevádzkovateľ lode a aj poisťovňa. Škody sa priblížili sume pol miliardy dolárov.

07.03.2024 16:00
Felicity Ace Foto:
Požiar lode Felicity Ace (2022), naloženej prevažne luxusnými autami.
debata (34)

Mnohí si ešte určite spomenú na veľký požiar prepravnej lode Felicity Ace, ktorý vypukol približne pred dvomi rokmi a zhorelo pri ňom množstvo luxusných áut za stovky miliónov eur. Patrilo k nim napríklad aj 15 kusov Lamborghini Aventador, patriacich k posledným vyrobeným. (Lamborghini vtedy spravilo gentlemanské gesto a aj napriek ukončeniu výroby tohto modelu 15 zničených kusov vyrobilo znovu.)

Na palube lode bolo, okrem iného, spolu vyše 80 Lamborghini, približne 170 áut značky Bentley a niekoľko stoviek automobilov Porsche, vrátene približne 100 kusov z modelu Cayenne, vyrobených v Bratislave. Záchranná operácia sa napokon nezdarila a v apríli 2022 sa loď aj so svojim nákladom potopila.

Fremantle Highway Čítajte viac Horí ďalšia loď, ktorá prepravuje autá. Zrejme opäť kvôli elektromobilu

Už od začiatku sa objavovali správy, že príčinou požiaru, ktorý sa veľmi rýchlo rozšíril a nedal sa uhasiť bolo samovznietenie batérie na jednom z prepravovaných elektromobilov. Nejaký čas sa objavovali rozporuplné informácie, či príčinou požiaru bolo alebo nebolo elektrické auto, no napokon sa ukázalo, že s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou to bola batéria elektrického auta, malo ísť o jeden z modelov Porsche.

Okrem majiteľov nových áut, ktorí sa ich nikdy nedočkali, nad touto škodou zaplakali aj poisťovne a vlastník lode. Škody totiž boli obrovské a v súčte dosiahli takmer pol miliardy dolárov. Z toho pripadalo cca 335 miliónov na potopenú loď a okolo 150 miliónov na zničené autá.

Prevádzkovateľ lode, spoločnosť Mitsui OSK Lines, poisťovňa Allianz a ďalšie štyri spoločnosti sa to rozhodli nenechať tak a podali na koncern Volkswagen dve žaloby o náhradu škody, spôsobenej stratou áut a stratou samotnej lode. Jedna z nich bola podaná na súde v Stuttgarte, kde sídli divízia Porsche od Volkswagenu.

Pravda o klíme: Spaľovacie motory kontra elektromobily
Video
Odpovedá Milan Kočka, riaditeľ spoločnosti Toyota Central Europe - Slovakia.

Žaloba bola podaná pred rokom a dlhší čas sa nedialo nič podstatné, aj keď prípad bol prerokovaný. Aktuálne sa však situácia zmenila. Žaloba, týkajúce sa náhrady škody za zničenú Fremantle Highway bola pozastavená. Súd v Brunswicku dal totiž obom stranám šancu na to, aby sa dohodli mimosúdne, pričom rokovania by sa mali uskutočniť ešte v tomto mesiaci.

Ak sa dohodu nepodarí dosiahnuť, obe žaloby budú prejednávané ďalej. Koncern Volkswagen podľa serveru Autonews.com potvrdil, že žaloby sa prejednávajú, ale odmietol sa k nim bližšie vyjadriť. Spoločnosť Mitsui sa k záležitosti nechce verejne vyjadrovať a poisťovňa Allianz odmietla situáciu komentovať.

Holandsko požiar loď nákladná elektromobily Čítajte viac Zdražie požiar lode Fremantle Highway elektromobily? Vládne na nej drahé peklo

Žalobcovia tvrdia, že požiar zapríčinila lítium-iónová batérie z modelu Porsche a tvrdia, že koncern Volkswagen prepravcu náležitým spôsobom neinformoval o nebezpečenstve a nevyhnutných opatreniach potrebných na prepravu elektrických vozidiel. Hoci bola žaloba podaná pred rokom, sudcovia sa ešte nezaoberali jej podstatou žaloby, keďže obe strany sa nedokážu dohodnúť ani na výške zábezpeky, ktorú je potrebné zložiť, aby spor pokračoval.

Nešlo ani zďaleka o prvý požiar lode, prevážajúcej aj elektromobily, no spolu s požiarom lode Fremantle Highway z roku 2023 o jeden z najhorších. Komplikované hasenie elektrických áut dokonca prinútilo prevádzkovateľov prepravných lodí dočasne transport elektrických áut odmietať, neskôr prijali opatrenia, vrátane špeciálneho umiestnenia elektromobilov a nových hasiacich systémov, ktoré prepravu elektrických áut opäť umožnili, no stále je považovaná za rizikovú.

© Autorské práva vyhradené

34 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar elektromobilu #požiar lode #horiaci elektromobil #Fremantle Highway
Články podľa značiek