Dieselgate: VW začal diskutovať s Nemcami o prípadnom urovnaní

Nemecká automobilka Volkswagen začala rokovania s vlastníkmi áut poškodených jej emisnou kauzou o urovnaní. Uviedla to vo štvrtok samotná automobilka, ktorá dodala, že rokovania sú zatiaľ v počiatočnej fáze.

02.01.2020 16:00
debata
V USA VW pristúpil na urovnanie v celkovej... Foto: SHUTTERSTOCK
volkswagen, auto, automobilka, vw V USA VW pristúpil na urovnanie v celkovej hodnote približne 10 miliárd USD (8,90 miliardy eur).

Emisný škandál Volkswagenu vypukol v septembri 2015, keď americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) oznámila, že VW nainštaloval do státisícov naftových vozidiel v Spojených štátoch softvér, ktorý umožňoval maskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. Volkswagen neskôr existenciu softvéru priznal a dodal, že takýto softvér má celosvetovo približne 11 miliónov vozidiel. Nasledovala séria vyšetrovaní a žalôb, pričom náklady firmy súvisiace s právnymi spormi a pokutami dosiahli minimálne 30 miliárd eur.

„Volkswagen a organizácia reprezentujúca nemecké zväzy na ochranu spotrebiteľa VZBV sa dohodli, že začnú rokovať o prípadnom urovnaní,“ citovala agentúra Reuters vyjadrenia zástupcov automobilky. „Rokovania sú zatiaľ v počiatočnom štádiu a je možné, že k dohode o urovnaní nakoniec nedôjde. Obe strany sa zároveň dohodli, že informácie o rokovaniach nebudú zverejňovať,“ dodal Volkswagen.

Nemeckí zákazníci automobilky sa zatiaľ nedočkali rovnakého prístupu, aký VW zaujal voči vlastníkom áut v USA. Tam sa spoločnosť dohodla na urovnaní v celkovej hodnote približne 10 miliárd USD (8,90 miliardy eur). V Nemecku však medzičasom podali na automobilku hromadnú žalobu, do ktorej sa zapojilo približne 470.000 zákazníkov VW. Ako prvý na možnosť urovnania sporu vyzval práve predseda súdu v Braunschweigu, ktorý sa v septembri minulého roka začal hromadnou žalobou zaoberať.

debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #VW #emisie #dieselgate
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
Články podľa značiek