Test: BMW M2 – malá ‘m-štvorka‘ chyby neodpúšťa

Ešte nikdy nebolo BMW M2 také výkonné a také rýchle. Napokon, je to vlastne malá m-štvorka. Dizajnom polarizuje a za volantom vás vystraší. Alebo presnejšie povedané, preverí vaše vodičské schopnosti do špiku kostí. Mať 334 kW len na zadných kolesách vyžaduje rešpekt. Vypnúť trakčnú kontrolu sme si netrúfli.

14.10.2023 07:00
debata (1)
Dizajn prednej časti novej generácie M2... Foto: Ľuboš Pilc
BMW M2 - test 2023 Dizajn prednej časti novej generácie M2 poriadne polarizuje. Ak išlo o to, potom sa BMW zámer nepochybne vydaril. Maska a nárazník pôsobia ako tuning entuziastov.

Klobúk dole pred BMW. Prečo? Dvojka kupé je totiž auto, z ktorého mníchovská automobilka rozhodne nežije. Ak by neexistovalo, nič strašné by sa nestalo, žialilo by len zopár nadšencov. Napriek tomu sa v Mníchove rozhodli, že svoj typický športový sedan s prívlastkom kupé ponechajú v ponuke. A pritom to bolo oveľa ťažšie a drahšie ako v minulosti. Základom BMW 2 kupé bola totiž vždy kompaktná jednotka. Tá ale zmenila svoj charakter. Všetky nové BMW s jednotkou a dvojkou na začiatku majú totiž spoločnú platformu s Mini. To síce znížilo náklady, no mníchovské kompakty tým prišli o klasický „lejaut“ – pozdĺžne uložené motory a zadný náhon. Čo s tým?

Pozrite si nové BMW M2 v krátkom videu

Video

M4 v menšom balení

Postaviť nové dvojkové kupé ako predokolku by bolo pre entuziastov neprijateľné. BMW vedelo, že ide o „červenú čiaru“, a tak neostávalo nič iné, ako urobiť kupé z väčšieho modelu 3, respektíve 4. Túto misiu splnilo bravúrne. Aj keď to nešlo bez kilogramov navyše. My sme si dvojkové kupé vyskúšali už vlani vo verzii M240 ixDrive. A boli sme nadšení. Lenže tá pravá nirvána na nás ešte len čakala. Do rúk sa nám totiž nedávno dostala skutočná čerešnička na torte – nové BMW M2. Auto snov pre motoristických nadšencov – najmenšie ostré náradie z Mníchova. Už prvé snímky naznačili, že nepôjde len o derivát kupé s poriadne „nadupaným“ motorom. BMW sa totiž rozhodlo doslova vyburcovať vášne.

Nová generácia M2 poriadne narástla. Ani sa... Foto: Ľuboš Pilc
BMW M2 - test 2023 Nová generácia M2 poriadne narástla. Ani sa niet čomu čudovať, veď s ostatnými „dvojkami“ nemá nič spoločné. Stojí na skrátenej platforme modelových radov 3 a 4, vrátane M3 a M4.
BMW iX2 - 2023 Čítajte viac BMW X2: Druhá generácia je väčšia, štýlovejšia aj plne elektrická

M-dvojke nadelilo neskutočný tuning, ktorý posunul M2 na míle od jeho základu. Predná časť s bezrámčekovými ľadvinkami a so štvorcovými otvormi pre prívod vzduchu k chladičom a brzdám poriadne rozvírila emócie. Toto nie je dizajn, ktorý vám padne hneď do oka. Skôr provokuje. Pôsobí, akoby ste dvojku „ladili“ pre okruhy kdesi doma v garáži a prácne vyrábali nové diely z laminátu. A presne o to asi išlo – navodiť atmosféru nadšencov a entuziastov motoristického športu. A to nehovoríme o ďalšej provokácii – „šmolkovom“ laku Zandwoort Blue. Jednoducho, BMW sa rozhodlo vyskúšať, čo jeho zákazníci znesú. Ale na to sme si už posledné roky zvykli.

Potenciál tejto beštie je zrejmý aj pri pohľade... Foto: Ľuboš Pilc
BMW M2 - test 2023 Potenciál tejto beštie je zrejmý aj pri pohľade na dva páry výfukov a mohutný tlmič za nimi. Zadné „valce“ majú šírku až 295 mm.
BMW M3 Touring - 2022 Čítajte viac BMW M3 Touring prepisuje históriu. Kombi snov dá stovku za 3,6 s!

M2 fascinuje aj vydutou kapotou, aby sa pod ňu vôbec zmestila mohutná strojovňa, rozšírenými blatníkmi, a najmä megalomanským difúzorom, spod ktorého vykúkajú dva páry výfukov s priemerom až 100 mm. Pozadie im robí neprehliadnuteľný tlmič. Po prvý raz má M2 nielen zmiešaný profil pneumatík, ale aj rozdielny priemer diskov. Vpredu máte devätnástky a vzadu o číslo väčšie dvadsiatky. O to efektnejšie, ak za čiernym rebrovaním žiaria červené strmene bŕzd M Compound. Nechýba ani o 6 kg ľahšia karbónová strecha. Je však tak trochu na efekt, pretože v porovnaní s predchádzajúcou generáciou má M2 i tak poriadnu nadváhu. Už v základe je to o 280 kg viac! Takže prázdna novinka váži toľko ako staršie M2 s celou posádkou.

BMW M2 - test 2023
BMW M2 - test 2023
+18BMW M2 - test 2023

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #BMW #BMW M2
Články podľa značiek