Michalovce spustili rekonštrukciu mostu. Trvať bude pol roka

Práce na moste cez rieku Laborec potrvajú približne 6 mesiacov, oprava bude stáť 800 000 eur.

21.04.2022 20:00
oprava mostu, Michalovce Foto:
Most M1608 cez rieku Laborec v Michalovciach je v stavebno-technickom stave VI. stupňa. Tabuľka STS má VII. stupňov. Posledný je už kritický.
debata (1)

Košický samosprávny začal s komplexnou opravou mosta cez rieku Laborec na Vinianskej ceste v Michalovciach. Dôvodom rekonštrukcie je jeho zlý stavebno-technický stav. Podľa posudkov sa nachádza v rámci sedemstupňového hodnotenia, v ktorom siedmy stupeň zodpovedá akútnemu havarijnému stavu len bod nad ním, teda v šiestom stupni, čo značí akútnu nutnosť opravy. Na svojom webe o tom informuje Košický samosprávny kraj (KSK).

Most nepatrí medzi najstaršie v kraji, vybudovaný bol približne pred štyridsiatimi rokmi. Pod jeho zlý stav sa však podpísala najmä zanedbaná údržba v minulosti. Najväčším problémom sú zdegradované železobetónové nosníky, z ktorých odpadávajú kusy betónu.

hlohovec-most Čítajte viac V Hlohovci začína oprava mostu ponad Váh. Pre dopravu ho na pol roka zatvoria

„Podľa pôvodného projektu sa mala rekonštrukcia tohto mosta realizovať za úplnej uzávery cesty. Vzhľadom na to, že výrazne poškodený je aj Stráňanský most na Partizánskej ulici, ktorý je v majetku mesta Michalovce, snažili sme sa prispôsobiť spôsob rekonštrukcie tak, aby nebola počas prác úplne vylúčená všetka doprava," uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Spresnil, že k úplnej uzávere nedôjde. Keďže cesta, na ktorej sa nachádza, je štvorpruhová, premávka bude vedená vždy v dvoch jazdných pruhoch.

Most čaká rekonštrukcia nosnej konštrukcie, jej súčasťou však nebude demolácia nosníkov. Súčasné nosníky budú sanované tak, aby sa zvýšila ich životnosť a nedochádzalo k ich ďalšej degradácii. V rámci rekonštrukcie bude zhotoviteľ odstraňovať poškodený betón, následne sa budú nosníky natierať ochranným náterom a vybuduje sa nový mostný zvršok. Súčasťou prác bude aj úprava brehov rieky Laborec.

namestovo-most Čítajte viac Rekonštrukcia mostu cez Oravskú priehradu môže stáť až 15 miliónov eur

Okrem presmerovania premávky do dvoch jazdných pruhov bude počas rekonštrukcie znížená rýchlosť jazdy na 40 kilometrov za hodinu. Po moste bude naďalej prechádzať aj prímestská či nákladná doprava, ktorej prejazd je z dôvodu havarijného stavu vylúčený na moste na Partizánskej ulici.

Rekonštrukciu mosta na Vinianskej ceste v Michalovciach financuje zo svojho rozpočtu Košický samosprávny kraj, stáť bude 798 102 eur. Podľa zmluvy so zhotoviteľom by mali práce trvať 140 pracovných dní, ukončené by mali byť do októbra tohto roka.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #KSK #oprava mostu #most cez Laborec #most v Michalovciach
Články podľa značiek