JATO: Predaj vodíkových áut rastie. Oproti batériovým je to ale kvapka v mori

Odpoveď na ekologickú mobilitu budúcnosti nie je jednoznačná. V súčasnosti sa javí ako prevládajúca možnosť prechod k batériovým elektromobilom, no elektrické autá na vodík ešte nepovedali posledné slovo.

22.03.2022 16:00
debata
Hyundai Nexo je najpredávanejším vodíkovým... Foto: Hyundai
Hyundai Nexo - 2018 Hyundai Nexo je najpredávanejším vodíkovým autom na svete.

Éra fosílnych palív v doprave sa chýli ku koncu. V niektorých odvetviach bude benzín a hlavne nafta zdrojom energie ešte desaťročia, no v iných prepriahneme na alternatívy už do konca tejto dekády. Možností je niekoľko, ale zatiaľ majú prevahu elektromobily na batérie. Výskum a vývoj pokračuje aj na poli vodíkových článkov a syntetických palív.

A práve vodík sa v súčasnosti javí ako najnovší hit. Kým na batériové elektromobily si už zvykáme ako bežnú súčasť ciest, vodíkové autá sú stále exotikou. Nemyslíme tým len Slovensko, ale aj Európu. Na starom kontinente sa minulý rok predalo len približne tisíc vodíkových áut. Môže sa to zdať málo, ale celosvetové predaje dosiahli podľa britskej analytickej spoločnosti JATO Dynamics len 15 500 kusov.

Hyundai Nexo - rekordná jazda Čítajte aj Hyundai Nexo: Vodíkový crossover prešiel 778 km na jedno tankovanie. Úspech?

Jednoznačným lídrom vo vodíkovej mobilite je Juhokórejská republika. Vlani sa tam predalo 8 500 vozidiel na vodík. Druhým najsilnejším trhom boli Spojené štáty americké s niečo vyše 3 000 predanými kusmi. Na tretej priečke je Japonsko s približne 2 500 predanými vodíkovými elektromobilmi.

Zaujímavosťou je, že 98 % všetkých predaných vodíkových áut majú na konte len dva modely, a to Hyundai Nexo a Toyota Mirai. Kým prvý menovaný dominuje domácemu juhokórejskému trhu, Mirai je najpopulárnejšia v USA. V blízkej budúcnosti sa však očakáva zvýšenie konkurencie na poli vodíkových áut. S vodíkovou „X-päťkou“ príde BMW a s vývojom napreduje aj Audi. Medzi nákladnými vozidlami s vodíkom počítajú Volvo a Daimler.

Toyota Mirai Čítajte aj Toyota Mirai: Len 5,6 kg vodíka na 1 000 km! To je rekord

Hoci vodíková mobilita je stále drahá v porovnaní s fosílnou, má výhodu v tom, že sa môže poučiť na chybách pri rozvoji batériovej elektromobility. Batériové autá sú na trhu už vyše desaťročie, no stále nie je k dispozícii dostatočná infraštruktúra na ich nabíjanie. Sporný je aj ekologický prínos, keďže elektrina na ich pohon pochádza aj z tepelných elektrární.

Vodíkových áut sa od roku 2011 síce na celom svete predalo len 41 700, no od počiatku sa prihliada na to, aby autá tankovali vodík vyrobený šetrne k prírode a aby mali vodiči dostatok staníc na dočerpanie paliva do nádrží. Pred vodíkovou mobilitou je ešte dlhá cesta, no ak má šancu presadiť sa, tak to bude vďaka racionálnemu prístupu k jej rozvoju.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vodík #JATO Dynamics #Toyota Mirai #elektromobilita #Hyundai Nexo
Články podľa značiek