Hyundai si patentoval ‘štartovanie očami‘. Nemusí byť ďaleko

Technológia biometrie známa zo systémov identifikácie pre rôzne bezpečnostné systémy, by mohla preniknúť do áut. Kórejci na tom už pracujú.

26.04.2022 12:00
debata
Biometrická autentifikácia pomocou skenu... Foto: Continental
Continental - biometria v aute Biometrická autentifikácia pomocou skenu dúhovky by celkom nenahradila existujúce kľúče, ale vytvorila ďalší bezpečnostný prvok. Tentoraz neprelomiteľný a spoľahlivý. (ilustračná snímka)

Odomykanie a štartovanie áut prešlo obrovským vývojom. Od mechanických zámkov cez centrálne odomykanie, diaľkové odomykanie až po bezkľúčové systémy či systémy, ktoré identifikujú majiteľa pomocou odtlačkov prstov. A potom je tu odomykanie a štartovanie pomocou aplikácie v smartfóne. Kórejský koncern Hyundai chce však ísť ešte ďalej. Dôvodom, je že každý zo spomenutých systémov má svoje muchy. O bezkľúčovom odomykaní a štartovaní, ktoré možno oklamať technológiou za pár desiatok eur, snáď ani nemusíme hovoriť.

Hyundai má v pláne konečne zabezpečiť neprelomiteľnú identifikáciu majiteľa auta bez toho aby sa musel niečoho dotýkať alebo čosi vyberať z vrecka. Kórejský koncern, ktorý ponúka v modeloch Genesis už dnes skener odtlačku prstov si dal totiž patentovať ešte vyspelejšiu technológiu. „Iris identification system“ , je známy zo sektoru bankovníctva či armády proti neoprávnenému vstupu do chránených priestorov. Áno, Hyundai chce využiť biometriu. Automobilka vraj už na systéme pracuje šesť rokov, takže je vo vysokom štádiu vývoja a testov.

Kia EV6 GT - 2021 Čítajte viac Hyundai: Kórejčania chcú spraviť z áut ‘matrix‘. Patentovali si umelé vibrácie!

Patentovaná technológia založená na skeneri očnej dúhovky umiestnenej v prístrojovej doske, používa infračervenú kameru, ktorá identifikuje, či má vodič slnečné okuliare alebo inú prekážku na tvári. Vozidlo potom upraví osvetlenie alebo požiada vodiča, aby túto prekážku odstránil. Dokonca môže pootočiť volant, ak by jeho rameno prekážalo výhľadu skeneru. Po overení identity bude možné auto naštartovať. A nielen to, systém, ktorý rozozná užívateľa, nastaví aj ďalšie systémy podľa jeho preferencií. Napríklad sedadlo, klimatizáciu či obľúbené rozhlasové stanice.

Na rozdiel od odtlačkov prstov sa dúhovky ľahko merajú bezkontaktným spôsobom. Pomáha to odstrániť problémy s nečistotami a mastnotou, ktoré často trápia detekciu odtlačkami. Autentifikácia pomocou dúhovky by bola prirodzeným nástupcom tejto technológie. Systém by mal mať aj možnosť deaktivácie, a to v prípade, ak by ste vozidlo nechali riadiť osobou, ktorú poznáte a ktorej dôverujete. Preto sa očakáva, že biometrická autentifikácia by neznamenala úplný koniec kľúčov, ale len ďalší bezpečnostný doplnok k tým existujúcim. Stretnúť s ním by sme sa mohli najprv v luxusných Genesisoch.

Hyundai 45 Concept - 2019 Čítajte viac Hyundai si patentoval geniálny systém otvárania kufra

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Hyundai #biometria #Genesis #štartovanie #bezkľúčové štartovanie
Články podľa značiek