Škoda Enyaq iV Explore More: Študentský projekt mieri k ‘digitálnym nomádom‘

Deviaty študentský projekt Škody bude naozaj výnimočný. Základom sa totiž stane po prvýkrát elektromobil. Spojí komfort karavanu s mobilnou kanceláriou.

03.04.2023 18:00
debata
Študenti zmenia Enyaq iV na obytnú kanceláriu.... Foto: Škoda-Auto
Škoda Enyaq iV Explore More - študentský projekt 2023 Študenti zmenia Enyaq iV na obytnú kanceláriu. Preto dostane zvýšenú strechu. Pravdepodobne z plátna na výsuvnej konštrukcii.

Škoda si vychováva budúcich zamestnancov vo svojom podnikovom učilišti. A to aj formou študentských projektov. Na nich si môžu žiaci vyskúšať realitu vývoja áut v spolupráci s profesionálnymi oddeleniami automobilky, najmä s oddelením dizajnu. Deviaty študentský koncept bude však výnimočný. Jeho základom sa totiž stane po prvýkrát elektromobil. Škoda poskytne žiakom svoj elektrický Enyaq iV. V pláne je, zmeniť ho na „karavan“ a zároveň mobilnú kanceláriu. Aj preto dostal projekt názov „Explore More“.

Škoda Afriq - koncept 2022 Čítajte viac Škoda Afriq: Študenti zmenil Kamiq na rely špeciál. Má techniku Octavie!

Ako to dopadne, sa dozvieme až o niekoľko mesiacov, pretože tím 29 študentov čaká ešte veľa práce. Škoda však už zverejnila prvé dizajnové skice. Z nich vyplýva, že Enyaq iV dostane zvýšenú strechu a kabínu upravenú tak, aby v nej vzniklo lôžko na spanie. Prísľub mobilnej kancelárie zas predpokladá, že študentský Enyaq iV bude vybavený IT technológiami, ktoré zabezpečia plnú konektivitu prakticky kdekoľvek. Koncept má byť totiž určený pre „digitálnych nomádov“, ktorí nie sú závislí od pevného kancelárskeho stola a pracovať môžu aj počas svojich objaviteľských expedícií.

Vzadu má študentský Enyaq poskytnúť pohodlné... Foto: Škoda-Auto
Škoda Enyaq iV Explore More - študentský projekt 2023 Vzadu má študentský Enyaq poskytnúť pohodlné lôžko.

„Náš tím dizajnérov je veľmi rád, že v rámci tohto fantastického projektu môže mladým talentom umožniť tak hmatateľne nahliadnuť do našej každodennej práce a nadchnúť ich pre ňu. Projekt študentského automobilu v sebe spája tri veľké prednosti značky Škoda – pozitívny prístup k práci, odhodlanosť a obrovského tímového ducha. My v Škoda Design sa už tešíme na chvíľu, keď uvidíme hotový študentský automobil,“ povedal na konto konceptu Oliver Stefani, šéfdizajnér značky Škoda.

Študentské projekty Škody

Od roku 2014 navrhujú študenti zo všetkých ročníkov Stredného odborného učilišťa Škoda Auto neobyčajné koncepty vozidiel, ktoré následne sami postavia. Prvým študentským automobilom bol v roku 2014 Citijet, ktorý vychádzal z modelu Škoda Citigo. Nasledoval Funstar, pick-up verzia modelu Škoda Fabia a kupé Atero postavené na báze modelu Rapid Spaceback. V roku 2017 študenti dokončili svoj prvý elektromobil Element, ktorý o dva roky predbehol sériový model Citigoe iV s elektrickým pohonom. Sunroq z roku 2018 bol kabrioletom na báze SUV modelu Karoq, o rok neskôr nasledoval veľkolepý koncept pick-upu Mountiaq vychádzajúceho zo SUV Škoda Kodiaq. V roku 2020 študenti predstavili model Slavia Spider, ktorého základom bol model Scala. V roku 2022, po ročnej prestávke pre covidovú pandémiu, študentský projekt prvýkrát podporila Škoda Motorsport a zo spolupráce vzišiel koncept Škoda Afriq, ktorý bol postavený pre rely a vychádzal z modelu SUV Kamiq.

Škoda Slavia Concept - 2020 Čítajte viac Škoda Slavia: Zo Scaly je spider. Spomína na špeciál 1100 OHC

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Škoda #Concept #koncept #Škoda-Auto #Azubi #Škoda Enyaq iV
Články podľa značiek