Dacia Duster: Takto by mala vyzerať tretia generácia

Nedávno sa na internete objavili snímky maskovaných predsériových prototypov tretej generácie Dacie Duster. Ruský grafik z nich sňal kamufláž. Ďaleko od reality nebude.

12.04.2023 18:00
debata (4)
Duster by mal mať mnoho spoločného s konceptom... Foto: kolesa.ru
Dacia Duster - neoficiálna ilustrácia 2023 Duster by mal mať mnoho spoločného s konceptom Bigster, hoci bude kratší. Na dĺžku má mať 4 320 mm.

Dacia priviedla na svet svoje prvé SUV v roku 2009. Lacný Duster bol ranou priamo do čierneho. Stal sa z neho svetový bestseller značky, pretože Duster sa predával aj s logami Renaultu a dokonca Nissanu. V roku 2017 nasledovala druhá generácia, hoci na pôvodných základoch, teda na platforme B aliancie Renault-Nissan, ktorej pôvod siaha až do roku 2002. To však na úspechu nič nezmenilo. Pripomeňme, že v januári tohto roka bol Duster deviatym najpredávanejším autom v Európe.

Dacia Bigster Concept - 2021 Čítajte viac Dacia chystá dve nové SUV. 4x4 ale asi nedostanú

Skutočne nová generácia však príde až s tou treťou. Nie je tajomstvom, že – tak ako nový Logan, Sandero a Jogger – použije základy CMF-B Low Spec. Teda lacnejšiu verziu platformy CMF-B, ktorú už poznáme z nového Clia či Capturu. Tá umožní elektrifikáciu aj nasadenie modernejších asistenčných systémov. Stále však spôsobom, ktorý umožní Dacii udržať cenu pod úrovňou konkurentov. Premiéra je naplánovaná už na budúci rok, a tak neprekvapí, že cesty križujú predsériové prototypy s kamuflážou.

Aj vzadu sa objavia svetlá s grafikou písmena... Foto: kolesa.ru
Dacia Duster - neoficiálna ilustrácia 2023 Aj vzadu sa objavia svetlá s grafikou písmena Y. Zaujímavým prvkom sú kľučky dverí zamaskované v stĺpikoch.

Práve na základe snímok testovacích vozidiel a známeho konceptu Bigster priniesol ruský web Kolesa.ru počítačovú ilustráciu možnej podoby nového Dustera. Podľa ich grafika si nové SUV zachová obvyklé proporcie a prednú časť takmer identickú s Bigsterom. To znamená úzku masku, horizontálne svetlá s grafikou písmena Y aj ostrejšie tvarovaný nárazník. K tomu Duster pridá hranaté výrezy blatníkov a štíhlejší tvar bočných okien. Kľučka zadných dverí bude zamaskovaná v stĺpiku. Aj vzadu máme nájsť „ypsilonové“ svetlá.

content 2022 - New Dacia visual identity - Range Čítajte viac Dacia ‘valcovala‘. Sandero je najpredávanejším autom Európy, Duster zase deviaty

Ak by nový Duster vyzeral takto, bude opäť silným hráčom. Bohužiaľ, o niektoré zbrane príde. Je známe, že pod kapotou skoncuje s naftovým motorom. A pohon oboch náprav je takpovediac vo hviezdach, pretože na platforme CMF-B zatiaľ žiadna štvorkolka neexistuje. Takže na výber budú 3-valce 1,0 TCe, 4-valec 1,2 TCe a nepochybne hybrid s atmosférickým motorom s objemom 1,6 litra a multimódovou prevodovkou, ktorý už poznáme z Joggeru. O rok neskôr, teda v roku 2025 bude nasledovať aj predĺžená verzia Bigster s troma radmi sedadiel.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Dacia #Dacia Duster
Články podľa značiek