VW Tiguan: Nová generácia odhaľuje tajomstvá. Ukáže sa na jeseň

Po siedmich rokoch dozrel čas na nový VW Tiguan. Príde s vynovenou platformou, inteligentnými svetlami, plug-in hybridom s dojazdom 100 km či s novým infotainmentom.

20.06.2023 14:00
debata
Volkswagen už nový Tiguan usilovne testuje.... Foto: Volkswagen
VW Tiguan - predprodukčné prototypy 2023 Volkswagen už nový Tiguan usilovne testuje. Dostane vyspelejšie adaptívne tlmiče aj elektronické uzávierky XDS.

Súčasná generácia Tiguanu je na trhu už viac ako sedem rokov. To je najvyšší čas na generačnú výmenu, hoci pokročilý vek Tiguanu v predajoch nijako neublížil. Na konte má od predstavenia v roku 2004 neuveriteľných 7,4 milióna exemplárov. Nová generácia chce v tomto príbehu pokračovať, hoci bude pravdepodobne úplne poslednou so spaľovacím motorom. Aj preto môžeme hovoriť skôr o hĺbkovej revízii ako od základu novom modeli. Napokon Tiguan má stáť opäť na platforme MQB, i keď modernizovanej s prívlastkom evo, tak ako nový Passat či Škoda Superb.

Rozmery sa veľmi meniť nebudú. Len do dĺžky... Foto: Volkswagen
VW Tiguan - predprodukčné prototypy 2023 Rozmery sa veľmi meniť nebudú. Len do dĺžky pribudne 30 mm.
VW Golf GTI Čítajte viac VW Golf: Európska legenda príde o manuál. Vrátane kultového GTI!

VW nás v súvislosti s blížiacou sa premiérou, ktorá bude na jeseň, informuje o technologických vychytávkach očakávanej novinky. Dostane napríklad nové matricové svetlá IQ. Light HD, ktoré boli pôvodne vyvinuté pre väčší a drahší Tuareg. V kabíne sa objaví úplne nový infotainment s 15-palcovou obrazovkou, ktorá bude mať vyhradené plochy na priame ovládanie niektorých funkcií, ako napríklad klimatizácie. Kruhovým ovládačom Driving Experience Control na stredovej konzole s vlastným displejom bude navyše možné vyberať nielen jazdné režimy, ale aj upravovať hlasitosť audia alebo farby osvetlenia.

VW Tiguan - predprodukčné prototypy 2023
VW Tiguan - predprodukčné prototypy 2023
+4VW Tiguan - predprodukčné prototypy 2023

Volkswagen tiež sľubuje viac odkladacích priestorov. To aj preto, lebo Tiguan príde o manuálne prevodovky. A aj volič automatu sa presťahuje zo stredového tunela na stĺpik riadenia, čím uvoľní miesto držiakom nápojov. Tiguan bude mať tiež o 33 litrov väčší kufor. Celkovo sa pod zadné veko zmestí 648 litrov batožiny. To aj vďaka tomu, že na dĺžke pribudne 30 mm. Výška a šírka ostanú nezmenené. Príplatkové sedadlá ergoActive majú disponovať pneumatickým štvorsmerným nastavením bedrovej opierky a pneumatickou 10-komorovou funkciou masáže.

Najväčšou novinkou kabíny bude 15-palcový... Foto: Volkswagen
VW Tiguan - predprodukčné prototypy 2023 Najväčšou novinkou kabíny bude 15-palcový infotainment. Radiacu páku už v Tiguane nenájdete, pretože všetky verzie sa budú spoliehať na automat.
VW Touareg - 7-miliónte vozidlo závodu  VW Slovakia Čítajte viac V Bratislave vyrobili už 7 miliónov áut. Viete, ktoré to boli?

Komfort jazdy zvýšia nové adaptívne tlmiče DCC s dvoma ventilmi. Tiguan tiež dostane elektronické uzávierky diferenciálov XDS, ktoré budú spolupracovať s tlmičmi, takže sa výrazne zlepší trakcia a stabilita. Pod kapotou ostanú našťastie nielen benzínové motory TSI, ale aj dieselové TDI. Najväčšou novinkou bude však plug-in hybrid s dojazdom až 100 km. Časy na nabíjačkách urýchli nabíjanie jednosmerným prúdom. Zároveň to umožní využiť elektrický pohon aj na dlhších cestách. Predaj novinky odštartuje VW začiatkom budúceho roka.

VW ID.Buzz LWB - 2023 Čítajte viac ID.Buzz LWB: Nejde len o dĺžku. Nová verzia prináša oveľa viac

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #VW #VW Tiguan
Články podľa značiek