Toto kupujú Slováci: Pozrite si 15 najpredávanejších áut za prvý polrok 2023

Škoda si upevnila dominantnú pozíciu na trhu. V Top 15 má 6 zástupcov, ázijské automobily 8, nemecké a francúzske ani jedného.

21.07.2023 06:00
Skoda-Kamiq-2020-1600-96 Foto:
V prvom polroku rebríčku najpredávanejších áut na Slovensku dominovali dva modely značky Škoda. Doplnila ich Kia na treťom mieste.
debata (41)

V júni sa na Slovensku podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu (ZAP SR) zaregistrovalo 8 371 nových osobných áut (kategória M1). V medziročnom porovnaní ide opäť o nárast, aj keď nie už tak impozantný, ako v uplynulých mesiacoch, keď bol zväčša dvojciferný. Tentokrát je na úrovni 4,3 percenta.

Rast predaja je dostatočne kontinuálny, aby sme mohli hovoriť o tom, že automobilový trh sa zotavuje. Konkrétne to znamená, že predaje nových áut rastú na Slovensku v medziročnom porovnaní bez prestávky už deväť mesiacov.

Ak porovnáme kumulatívne predaje za prvý polrok, tak v roku 2023 sa na Slovensku v kategórii M1 zaregistrovalo 45 457 nových áut, zatiaľ čo v roku 2022 to v rovnakom období bolo 39 953 áut. To znamená, že za prvý polrok sa na Slovensku predalo o 5 504 nových áut viac, čo rozhodne nie je zanedbateľný rozdiel. Percentuálne ide o nárast na úrovni 13,8 percenta.

Tesla-Model Y-2021-1280-01 Čítajte viac Veľký prehľad: Toto je 50 najviac predávaných áut v Európe. Kráľom je opäť Sandero

Vývoj na slovenskom trhu s novými automobilmi tak kopíruje pozitívny trend, ktorý pozorujeme už niekoľko mesiacov naprieč celou Európou. Postupne rastie aj podiel elektrifikovaných áut (elektromobily + plug-in hybridy). Za prvý polrok sa ich predalo 2 353, čo predstavuje trhový podiel na úrovni 5,18 percenta. Za samotný jún dosiahol ich podiel 6 percent.

Pokiaľ sa pozrieme na čisté elektromobily, tak za prvý polrok sa ich na Slovensku predalo 1 086, z čoho možno opatrne vyvodzovať, že na konci roku by sme mohli po prvýkrát prekročiť dvojtisícovú hranicu. V medziročnom porovnaní ide o impozantný nárast predaja na úrovni 56,5 percenta.

VIDEO: Špičkový motorár o nejasnej budúcnosti spaľovacích motorov

Aby sme však neboli príliš optimistickí – ich trhový podiel za prvý polrok je len 2,39 percenta. V tomto smere patrí Slovensko takmer na úplný chvost celej Európskej únie, kde sa ich trhový podiel v priemere pohybuje medzi 8 až 10 percentami.

Na Slovensku máme z hľadiska predaja elektromobilov silnú švorku, tvorenú značkami Škoda, Volkswagen, Mercedes-Benz a Hyundai. Ostatní v ich predaji už výraznejšie zaostávajú. Presnejšie čísla ukazuje nasledujúca tabuľka:

Predaj elektromobilov na Slovensku v 1. polroku 2023, poradie podľa značiek

Značka Predaj 01–06/23 (ks)
1. Škoda 212
2. Mercedes-Benz 139
3. Volkswagen 134
4. Hyundai 108
5. Kia 78
6. BMW 70
7. Peugeot 56
8. Dacia 42
9. Citroën 37
10. – 11. Audi 33
10. – 11. Toyota 33
     

(Zdroj: ZAP SR)

Ak sa pozrieme na kumulatívny predaj nových áut v kategórii M1, tak pozíciu slovenského top bestselleru si upevnila Škoda Octavia. Treba však povedať, že vysoké predaje sú vlastne dobiehaním restov z minulého roku, keď sa čakacie doby na tento model kvôli nedostatku niektorých komponentov predĺžili až na viac ako rok. Teraz sa konečne začínajú dostávať „do normálu“.

Zaujímavosťou je, že medzi 15 najpredáva­nejšími modelmi áut na Slovensku za prvý polrok je až šesť modelov Škoda, z toho Octavia a Fabia okupujú aj prvé dve priečky na stupni víťazov. Dopĺňa ich na ňom tretia Kia Ceed. Okrem šiestich „škodoviek“ majú v top 15 až 8 zástupcov ázijské automobily (po troch Hyundai a Toyota, dvoch Kia).

Medzi 15 najpredáva­nejšími autami na Slovensku tak po prvom polroku nefiguruje žiadny Volkswagen, Peugeot, Renault a ani Citroen. Presnejšie – s výnimkou Dacie, ktorú považujeme za rumunskú značku a jej Dusteru, uzatvárajúceho prvú desiatku, v rebríčku nie je ani jeden európsky model. Aj to svedči o tom, že európske automobilky to so zdražovaním vlastných áut naozaj prehnali a teraz sa im to ako bumerang vracia v podobe klesajúce odbytu, zatiaľ prevažne v ekonomicky slabších krajinách.

VW ID.Buzz LWB - 2023 Čítajte viac Volkswagen je v problémoch. Jeho elektromobily odmietajú už aj Nemci

No ak sa pozrieme na predaje súkromným klientom v západnej Európe, tak tento trend tam dorazil a napríklad v marci boli dve najpredávanejšie autá privátnym kientom v Belgicku Duster a Sandero. Sandero je zároveň európskou jednotkou a Duster sa pohybuje na konci prvej desiatky (podľa výsledkov za prvých 5 mesiacov, polročne ešte nemáme k dispozícii).

Z francúzskych áut je na Slovensku po prvom polroku 2023 najpredá­vanejší Peugeot 208, priebežne mu však patrí až 21. priečka (oproti minulému mesiacu si polepšil o dve miesta). Najpredávanejším nemeckým autom na Slovensku je zatiaľ Volkswagen Tiguan, predbežne na 26. mieste, hneď za ním nasleduje T-Roc.

Pozrite si rebríčky 15 najpredáva­nejších áut na Slovensku za apríl 2023 (aj s porovnaním oproti predchádzajúcemu mesiacu) a 15 najpredáva­nejších áut za prvých 5 mesiacov, vrátane medziročného porovnania.

© Autorské práva vyhradené

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Škoda #ZAP SR #najpredávanejšie autá na Slovensku #TOP 10 áut
Články podľa značiek