Za koľko predal VW ruskú fabriku v Kaluge? Výrazne pod cenu

Koncern VW sa síce zbavil svojho ruského majetku výhodnejšie ako Renault, no možno to raz bude ľutovať.

31.07.2023 14:00
debata (2)
Najväčšia časť majetku ruskej odnože koncernu... Foto: SITA/AP, Volkswagen
VW Group - výrobný závod Kaluga Najväčšia časť majetku ruskej odnože koncernu VW sa týkala závodu v Kaluge s výrobnou kapacitou 225 000 vozidiel ročne. Z liniek tu schádzali modely Škoda Rapid, VW Polo a VW Tiguan. Od roku 2017 tu vznikali aj motory.

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu boli západné automobilky pôsobiace v Rusku postavené pred ťažkú otázku. Čo urobiť so svojimi stojacimi fabrikami v krajine agresora? Výroba v nich sa totiž takmer okamžite zastavila. Jednak z dôvodu jasného postoja k vojne, ale aj z dôvodu sankcií. Taký Renault, ktorý mal v Rusku majetok vo výške 2,1 miliardy eur, sa napríklad rozhodol previesť podiel v podniku AvtoVaz na ruský automobilový inštitút NAMI a fabriku v Moskve zasa na mesto Moskva s možnosťou spätného odkúpenia do šiestich rokov. Aspoň v prípade Togliatti. Nemci, konkrétne Volkswagen, váhali dlhšie, možno s nádejou, že vojenský konflikt sa čoskoro skončí.

Moskvič 6 Čítajte viac To snáď nie! Moskvič má zachrániť nový nemecký šéf

To sa ale nestalo a ani tomu nič nenasvedčuje. Preto došlo k rozhodnutiu predať závod v ruskej Kaluge, kde sa vyrábali modely Škoda Rapid, VW Polo a VW Tiguan. Po zdĺhavých rokovaniach sa novým kupcom stal ruský dílerský holding Avilon Group. Dohoda o prevode majetku bola finalizovaná 18. júna. Avilon sa tak stal nielen majiteľom podniku v Kaluge, ale všetkých ruských aktív Volkswagen Group Rus vrátane VW Components and Services, Scania Leasing, Scania Finance alebo Scania Insurance. Doteraz však nebolo jasné, koľko Rusi za nemecké aktíva zaplatili. Dnes to vieme.

Siegfried Wolf Čítajte viac Člen predstavenstva Porsche chcel zachraňovať ruský autopriemysel. Nič z toho nebude

Denník Kommersant uviedol, že transakcia mala hodnotu 125 miliónov eur. To je kúpa storočia. Samozrejme, pre Avilon. Pre koncern VW to ale predstavuje obrovskú stratu, pretože svoj ruský majetok ohodnotil na 1,2 miliardy eur. Predal ho teda za desatinu ceny. Ďalšie straty mu vyplynuli z toho, že do konca mája živil všetkých 3 000 zamestnancov a zároveň sa dohodol na odstupnom vo výške od ôsmich do desať mesačných miezd podľa počtu odpracovaných rokov. Môže to byť ale nakoniec menšia strata, než akú podstúpil Renault. Ten sa totiž k svojmu majetku nemusí už nikdy dostať. Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #Rusko #sankcie #VW #výroba áut #Kluga
Články podľa značiek